صنایع دستی افغانستان

صنایع دستی افغانستان که ریشه در هزاران سال پیش دارد، نشان دهنده فرهنگ و هنر باستانی افغانستان است. کشور عزیز ما از دیر زمان ها مهد تمدن و فرهنگ بوده و مردمان این سرزمین در گذشته های بسیار دور صنایع دستی را بنیاد گذاشته و با استعداد شگرف و نیروی خلاق خود آن را سر و صورت بخشیده اند. در افغانستان از گذشته تا حال انواع مختلف صنایع دستی؛ مانند: بافندگی، دوزندگی، نساجی، معماری، نقاشی، کندن کاری، حکاکی، نجاری، فلزکاری… رواج داشته است. این صنایع زیبا و ظریف افغانستان در داخل و خارج از کشور ارزش زیاد دارد. به  ویژه قالین که نسبت به همه جایگاه خاص دارد.

با توجه به جایگاه و وضعیت صنایع دستی در جامعه فقیر ما، و بی توجهی در قبال این بخش مهم فرهنگی-اقتصادی، بدین نتیجه می رسیم که اگر روند بی توجهی در قبال این صنایع ادامه یابد در آینده نه چندان دور این هنرها رو به ویرانی نهاده  و فراموش خواهند شد. پس بر ماست تا برای رشد این هنرها تلاش های بیشتر و جدی تری را روی دست گرفته، این رکن اساسی فرهنگ اقتصادی و عامیانه سرزمین مانرا قوت بخشیده و آن را رشد و توسعه دهیم. تا این بخش مهم فرهنگ مادی و عنعنوی مان به جهانیان معرفی شود و زمینه کار و درآمد اقتصادی برای جوانان ما فراهم شود.

تحقیق و پژوهش در صنایع دستی کاری نیست که در توان این نوشته باشد، ما در این جا فقط به گونه نمونه از چند نوع آن نام می بریم:

قالین بافی: در افغانستان این صنعت تا امروز در میان مردم ترکمن زیاد مروج بوده و قالین بافان مشهور افغانستان ترکمن ها هستند. افغانستان در حال حاضر بیش از 200 شرکت تولید کننده دارد که سالانه 500 هزار متر قالین تولید می کند. این قالین ها انواع مختلف دارد؛ مانند: قرقین، آقچه، دوتارگل، ادرسکن، قلعه  زالی، خال محمدی…که در ولایات کندز، بلخ، جوزجان، فاریاب، میمنه و بادغیس زیاد بافته می شود.

23721828_769731606565365_468242612_n

نمدمالی: ساده ترین نوع کف پوش است. این نوع فرش از موی و پشم حیوانات، بیشتر توسط مالداران و کوچی ها ساخته می شود. در این صنعت بیشتر از خاصیت طبیعی پشم  که عبارت از درهم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است، استفاده می شود.

JamNewsImage19484568

کلالی یا سفالگری: با استفاده از گل رس به کمک دست و چرخ کلالی ظروف مخصوص می سازند و سپس آن را پخته می کنند. بعداً بر حسب سنت و رسوم روی آن را نقاشی و کندن کاری می کنند. این ظروف شامل: جک، گیلاس، ظروف غذا خوری، گلدان…می باشد

کلالی یا سفالگری

چرم گری: محصولاتی که با استفاده از پوست و چرم دباغی شده به شیوه سنتی تولید می گردد، نظیر پوستین، کلاه، چاروق، بوت …می باشد.

چرم-خام

ریخته گری: این روش قدیمی ترین فرایند برای بدست آوردن شکل مطلوب فلزات است و یکی از راه های تولید برنزی، آهنی، سربی، چودن مانند دیگ بزرگ جامع هرات که با استفاده از این روش دیگ، قاشق، آفتابه، تیشه، بیل… ساخته می شود.

ریخته گری

حصیر بافی:  منظور از حصیر بافی که بامبوبافی، مرواربافی، ترکه بافی، چم بافی، سبد بافی و چیغ بافی را نیز شامل می شود، همان بافت رشته های گیاهی به کمک دست و ابزار ساده دستی است که توسط آن محصولات مختلفی مانند: زیرانداز، سفره حصیری، انواع سبد و انواع ظروف تولید می گردد.

23755875_769723683232824_781342488_n

ملیله کاری: منظور از ساخت اشیای مختلف مانند سرویس چایخوری و برخی از زینت آلات  توسط نقره، طلا و مس به کمک ابزار و وسایل ساده فلز کاری مانند انبر، قیچی، کوره مخصوص…می باشد

ملیله کاری

ساخت زیور آلات: ساخت و تولید انواع جواهرات محلی و همچنین زیور آلات با استفاده از طلا نقره و انواع الیاژ ها می باشد. کوچه موسوم به مرغ فروشی درشهر نو کابل از دیر زمانی به این سو به داشتن انواع و اقسام صنایع دستی به خصوص زیور آلات زیبا، شهرت دارد.

ساخت زیور آلات


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?