صنعت تبلیغات؛ یکی از کسب و کارهای درآمدزا در بازار

امروزه، با تراکم نفوس در کشورها، داد و ستد میان اشخاص حقیقی (افراد) و اشخاص حقوقی (شرکت ها) مغلق و پیچیده شده است. به عبارت دیگر، با افزایش تراکم نفوس در جوامع، آمار تولید اجناس و خدمات، تنوع در کیفیت اجناس و خدمات و تنوع در نیازهای مردم افزایش یافته است. بنابراین، هر شرکت صنعتی و خدماتی برای شروع و ادامه کار اش نیازمند آگاه کردن مردم از کیفیت کار شان اند. به این دلیل که تعدد شرکت های تولیدی و خدماتی و پیچیده شدن بازار کار باعث شده است که شرکت های نو تاسیس به چشم نخورد و یا با ورود شرکت های غول پیکر، شرکت های عادی موجود از صحنه حذف شود و به انزوا و شکست دچار شود.

در این میان، صنعت تبلیغات برای هر فرد و شرکت فرصت می‌دهد تا صدای شان را در بازار برساند و از کیفیت کار و خدمات شان آگاهی دهند. این فرصت، باعث می‌شود که هیچ کار با کیفیت در حومه ی بازار در انزوا نیفتد. تبلیغات باعث می‌شود شرکتی که کیفیت کار اش بالاست، هرچند توان مالی برای رقابت در بازار را نداشته باشد اما رجوع و مشتری شدن مردم، شرکت را به بازار می‌کشاند و آماده ی رقابت های بزرگ می‌کند. این موضوع یکی از مزایای تبلیغات است که کیفیت تولید و خدمات را در بازار وارد رقابت می‌کند و کیفیت را روز به روز افزایش می‌دهد.

یک شرکت تبلیغاتی استندرد، کمپاین های تبلیغاتی برای نشریات، روزنامه ها، رادیو، تلویزیون و سایر سیستم عامل های رسانه ای مانند رسانه های اجتماعی را ایجاد می‌کند؛ از طریق قابلیت های داخلی و یا نمایندگی، ارائه ی مشاوره کارگزاری های تبلیغاتی، خدمات خلاق، مدیریت حساب، تولید مواد کمپاین تبلیغاتی و البته برنامه ریزی رسانه ها و خرید لایک قرار دادن تبلیغات و غیره.

موسسات در صنعت کارگزاری های تبلیغاتی مسئول ایجاد کمپاین های تبلیغاتی و قرار دادن تبلیغات در نشریات، روزنامه ها، رادیو، تلویزیون و روزنه های رسانه ای دیگر از قبیل رسانه های اجتماعی و سیستم رسانه های دیجیتال هستند. ورود رسانه های جدید و به ویژه روی آوردن مردم از رسانه های سنتی و به سوی سرویس های دیجیتال و آنلاین، موجب تحول شدید در استراتژی های تبلیغاتی شده است.

به عنوان یک واقعیت، تعداد زیادی از کارگزاری های تبلیغاتی سنتی شروع به تخصص در بازاریابی دیجیتال کمپاین تبلیغات آنلاین به منظور حفظ رقابت در صنعت کرده اند. در نتیجه این روند، درآمد حاصل از این صنعت در طول سال ها به شدت افزایش یافته است. در ادامه، صنعت کارگزاری های تبلیغاتی همچنان به رشد پایدار ادامه خواهد داد، زیرا انتشار ابزارهای دیجیتال مانند تبلت ها و موبایل های هوشمند، جریان های جدیدی از درآمد را فراهم می‌کند.

بدون شک، کارگزاری های صنعت تبلیغاتی در مرحله ی بالایی از چرخه ی زندگی شان است و خوشبختانه برای صنعت، ظهور رسانه های دیجیتال در صنعت فرصتی برای کاوش و تجربه و رشد پر جنب و جوش فراهم کرده است. البته، این صنعت بیشتر متمرکز شده است، همانطور که به نظر می‌رسد، شرکت های بزرگ جهانی که در بازار نفوذ بی دامنه داشته و دارد، سهم بزرگ بازار را به نفع شان مصادره کرده اند.

صنعت کارگزاری های تبلیغاتی در واقع یک صنعت بسیار بزرگ است و در همه نقاط جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان، استرالیا، فرانسه و ایتالیا و دیگر کشورها رشد چشمگیری داشته است.

آمارها نشان میدهد که تنها در ایالات متحده آمریکا حدود ۶۵٬۴۵۴ مجوز و کارگزاری های تبلیغاتی ثبت شده وجود دارد که مسئول استخدام حدود ۲۵۱،۲۹۶ نفر کارمند بوده و صنایع تولیدی در مجموع ۴۳ میلیارد دالر در سال است که نرخ رشد سالانه آن ۳.۵ درصد است. لازم به ذکر است که بنگاه های غول پیکر این صنعت در بازار موجود Omnicom Group Inc.، WPP و IPG هستند.

در هر صورتی، شرکت های تبلیغاتی نمی‌توانند تغیرات وارد بر روش های تبلیغات و ظهور رسانه های جدید را نادیده بگیرند. برای کارگزاری های تبلیغاتی آسان و به صرفه خواهد بود که بر فناوری مدرن مسلط شوند و بازار مورد هدف شان را به دست بگیرند. در واقع، برای یک شرکت تبلیغاتی، استفاده از رسانه های اجتماعی یک روش کم هزینه برای انجام برخی از کمپین های تبلیغاتی شان است.

How
You Feel
In Kabul?