چرا باید دوره‏ ی امتحانی کاری تان را جدی بگیرید؟

هر نهادی قبل از اینکه کارمند را به شکل رسمی مقرر کند٬ یک دوره امتحانی برایش پیشنهاد می کند. این دوره از یک ماه تا سه ماه نظر به مدت قرارداد طول می داشته باشد. هدف از این دوره امتحانی٬ آزمودن کارمند جدید است تا نهاد مطمین شود که شخص مورد نظر توانایی انجام کار را به شکل مسلکی دارد یا نه.

اگر شما در دوره‏ی امتحانی کار قرار دارید، نکات زیر می‏تواند باعث ارتقا و ترفیع شغلی تان شود:

در دوره‏ی امتحانی کار تان باید خیلی فعال باشید: مهارت‏های تان را بروز داده و در جستجوی مهارت‏های جدید باشید. چون به‏هر اندازه‏ای که توانایی و فعالیت شما بیشتر باشد، به همان اندازه بالای شما حساب خواهند کرد. این باعث رشد و پیشرفت شما در محل کار خواهد شد.

وقت‏شناس باشید: سر وقت به کار تان حاضر شوید‏، کوشش کنید غیر حاضری نداشته باشید. در کنفرانس‏ها و جلسات به‏موقع حاضر باشید. این مشوره در همه حالات خیلی مهم است.

مسوولیت‏پذیر باشید: کاری که به عهده‏ی شما گذاشته می‏شود را به‏موقع مناسب آن انجام دهید. یعنی کار امروز را به فردا مگذارید بل کار تان را به‏موقع موعود آن به‏اتمام برسانید.

با همه‏ی همکاران روابط نیک داشته باشید: با همه‏ی کارمندان از پیاده‏ی دهن دروازه گرفته تا رئیس تان، رویه‏ی محترمانه داشته باشید. یعنی با همه ارتباط مفید برقرار کنید. معاشرت داشته باشید تا همه شما را بشناسند.

اشتراک نمودن در جلسات: در جلسات اشتراک کنید. اگر پیشنهادی در رابطه به‏موضوع داشتید اظهار نظر کنید و یا سوالی برای تان خلق شده باشد، از پرسیدن آن مهراسید. یعنی به‏اصطلاح خجالتی نباشید بلکه با اعتماد به نفس کامل و با صدای بلند نظر تان را ابراز نموده و سوال تان را بپرسید. خود تان را به همه نشان بدهید تا مهارت‏ها و استعداد تان از نظر‏ها پنهان نماند.

افراد موفق دفتر را الگوی خویش قرار دهید: در باره‏ی افرادی که از موفقیت خوبی برخوردار هستند و همواره دست‏آورد‏های فراوانی در زمینه‏ی کار شان دارند، دقت و بررسی نمایید. علت موفقیت آن‏ها را جستجو نمایید و راه‏هایی را  که برای موفقیت در پیش‏گرفته را باد بگیرید.

همواره تلاش کنید که بیاموزید، حتا از اشتباهات تان: علت اشتباهاتی که شما را به بن‌ بست مواجه ساخته، ریشه یابی نمایید تا دوباره آن‏را تکرار نکنید. البته از ارتکاب اشتباه، سرخورده و نگران نشوید، بل از آن درس بگیرید. این را بدانید که تا اشتباهی در کار نباشد درسی هم نخواهد بود.

آماده‏ی رویاروی با فشارهای کاری باشید: وقتی فشار کار بالای تان زیاد شد، زود تسلیم نشوید. خود تان را خسته نشان ندهید، بلکه با سخت کوشی و تلاش عادت کنید.

سعی کنید فرد موثر و تأثیر گذار باشید: سنحیده و حسابی سخن بگویید. در جریان حرف زدن از دستان تان به‏صورت مناسب استفاده کنید.

روحیه‏ی مثبت داشته باشید: اگر از عهده‏ی کاری برآمده نتوانستید، نگران نشوید. بل خونسردی تان را حفظ کنید و نهایت تلاش را به خرچ دهید تا به هدف برسید.

منکر اشتباهات تان نشوید: اگر در جریان کار اشتباهی نمودید، انکار نکنید بلکه صادقانه اعتراف نموده و قول دهید که دوباره آن را تکرار نخواهید کرد.

مراعات نمودن این نکات به شما کمک می‏کند، آینده‏ی تان در محل کار، تثبیت شده باشد و در ضمن ترفیع کنید.

How
You Feel
In Kabul?