۱۰ ویژه‌گی یک مدیر خوب

قبل از این‏که به ویژه‌گی‏های یک مدیر خوب بپردازیم، جا دارد بدانیم که مدیر کیست؟ و مدیریت چیست؟ مدیر کسی است که مسوول یک شرکت و یا یک اداره‏ی کوچک، یک بخش و یا سرپرست یک کارگاه باشد و وظیفه‏ی مدیریت را بر دوش کشد. مدیریت، عبارت از فن سازماندهی، سازمان بخشی، کنترول نیرو‏های انسانی و به کارگیری آن‏ها در راستای اهداف از پیش تعیین شده است.

باید گفت که یک مدیر موفق ویژه‏گی‏های بی‌شماری دارد که پرداختن به همه‏ی آن‏ها از حوصله‏ی این نوشته، بیرون است. لهذا از میان ویژه‌گی‏های فراوان یک مدیر موفق، تنها ده ویژه‌گی آن را یاد آوری می‏کنیم.

مسوولیت پذیر است: مدیر موفق از مسوولیت‏های خود به خوبی آگاه است و کارمندان خود را به‏صورت درست رهبری می‏کند. کارهای موفقانه‏ی کارمندان را تحسین و تمجید می‏نماید و اگر  کمی و کاستی در کارهای کارمندان ملاحظه کند، آن‏را یادداشت نموده و در فرصت مناسب جلسه‏ای را برای بهبود کار دایر می‏کند. خلا ها، کمی‏ها و کاستی‏های کارمندان را به شیوه‏ی مناسب و لحن محترمانه بازگو می‏کند. برخی مدیران وقتی اشتباهی از یک کارمند را مشاهده می‏کنند، عصبانی شده و در حالت عصبانیت کارمند را نزد خود می‏خواهند و ناسزا می‏گویند. به‏طور مثال می‏گویند: «اگر دوباره اشتباه کردی دروازه به رویت باز است، مچم آدم هستی یا نیستی. به گپ می فهمی یا نی». این لحن زشت، روحیه‏ی عالی کارمند را می‏کُشد. بعد از آن، کارمند هر قدر کوشش کند از ترس اشتباه کردن، بیشتر مرتکب اشتباه می‏شود. ولی مدیر موفق، اشتباه کارمندانش را به گونه‏ی منطقی به آنان می‏فهماند تا کارمند، متوجه اشتباه‏اش شود و هم به‏ تجربه و توانایی‏اش افزوده شود.

در شکست و پیروزی با کارمندانش سهیم است: برخی از مدیران، وقتی کار شرکت و یا دفتر شان به پیروزی می‏رسد، پیروزی را از آن خود می‏دانند. یعنی تنها خود را سبب اصلی آن پیروزی دانسته و تلاش‏های کارمندان را نادیده می‏گیرند. ولی وقتی کار دفتر یا شرکت با شکست مواجه گردد، مقصر اصلی، کارمندان را می‏دانند. یعنی پیروزی را از آن خودشان و شکست را از کارمندان نمی‏دانند. در حالی مدیر موفق در شکست و پیروزی با کارمندانش سهیم است.

همکاران را آموزش میدهد: مدید مدیر موفق کارمندان خود را آموزش می دهد و مهارت‏های خود را به کارمندانش منتقل می‏سازد.

تقسیم مسولیت ها: مدیر موفق بالای پروژه‏هایی کار می‏کند که در آن مهارت داشته و علاقه‏مند آن باشد و کاری که در آن آگاهی و علاقه‏مندی ندارد و از روی جبر و برای نفع بیشتر انجام می‏دهد را به دیگران می سپارد. یعنی برای کارمندانش مسوولیت بیشتری می‏دهد.

دقت به توانایی های کارمندان: مدیر موفق قبل از استخدام کارمندان، توانایی‏های آنان را به دقت ارزیابی می‏کند. زیرا افراد، در تمام عرصه‏های کاری توانایی باید و شاید را ندارند و هر فرد در یک بخش توانایی بیشتر دارد. مدیر باید ارزیابی کند که آیا توانایی این کارمند مطابق کار دفتر ما است یا خیر؟ اگر توانایی را در وجود همان شخص دید، باید او را استخدام کند، در غیر آن از اخراج کردن کارمند نباید هراس داشته باشد.

اعتماد به نفس:‌ مدیر باید از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشد. وقتی دست به انجام کاری می‏زند در تصمیم خود قاطع بوده و با اعتماد کامل نسبت به عرصه‏های کاری و کارمندان اقدام کند.

خلاق:‌ مدیر موفق خلاق بوده و همواره در پی نو‏آوری در عرصه‏های کاری‏اش می‏باشد. خلاق بودن مدیر، از مطالعه و اطلاعات فراوان او، سرچشمه می‏گیرد.

بردبار و صبور: ‌بردباری و صبور بودن یکی از ویژه‌گی‏های دیگر مدیر موفق است. وقتی با مشکلی مواجه می‏شود، خودش را از دست نمی‏دهد، بل شکست را پذیرفته و آن‏را راهی برای پیروزی می‏داند.

وقت شناس: ‌مدیر موفق وقت شناس است و وقت خود را به خوبی برنامه‏ریزی می‏کند. مدیر موفق به وقت دیگران احترام قایل است و آنان را منتظر نمی گذارد.

منظم و مرتب:‌ مدیر موفق به نظم و ترتیب خیلی توجه دارد و روحیه‏ی همکاری را در سیستم مدیریتی‏اش تطبیق می‏کند. هم‏چنان، مدیر موفق انتقاد پذیربوده و به نظریات دیگران احترام می‏گذارد.

How
You Feel
In Kabul?