ارتباط رنگ زبان با صحت

آیا تا به حال به رنگ زبان خود دقت کرده اید؟ آیا تا حال توجه کرده اید که پزشکان همیشه هنگام معاینات خود زبان تان را نیز مورد بررسی قرار میدهد. زبان یک عضو منحصر به فردی از بدن انسان است که برای هر یک ازما بسیار مهم است. ارتباطات و صحبت کردن، غذا خوردن، حفظ سلامت دهان و دندان از وظایف کلیدی زبان است. اما جالب است که بدانید زبان انسان میتواند کارکرد بسیار ویژه یی داشته باشد. همان گونه که هریک ازاعضای بدن نشانه هایی را در مورد وضعیت سلامتی شما به همراه دارد، شکل، اندازه، رنگ وحالت زبان نیزچیزهایی برای گفتن دارد که برای صحت تان خیلی مهم است. یک پزشک با نگاه کردن به زبان بیمار می تواند، بسیاری از بیماری های او را تشخیص بدهد. پس شما به عنوان یک پزشک اگر یک آیینه دردست دارید میتوانید همین حالا با مشاهده زبان از راز های زبان تان آگاه شوید.

زبان سالم: رنگ زبان سالم یکنواخت گلابی است و این ارگان همیشه مرطوب، بدون لایه، لکه ها و زخم بوده و این نشان میدهد که سیستم معده و دستگاه گوارش سالم و عملکرد خوبی درروند هضم غذا دارند.

زبان سرخ روشن: زبان یک فرد سالم معمولاً رنگ گلابی دارد. زمانی که رنگ زبان به سرخ روشن تغییر پیدا میکند، ممکن است نشان دهنده شرایط مختلفی مانند: کم خونی و التهاب در بدن باشد. استرس بالا نیز یکی از دلایل سرخ شدن زبان است و همچنان زبان سرخ نشان دهنده کمبود ویتامین در بدن است.

لایه سفید روی زبان: پوشش پنیرمانند بر روی زبان معمولاً در افراد مسن و نوزادان که سیستم ایمنی ضعیف دارند، دیده میشود. اما اگر این لایه بسیار ضخیم باشد باید این موضوع را جدی بگیرید زیرا به احتمال زیاد عفونت بینی، گوش و چشم عامل اصلی این لایه است.

زبان سفید رنگ پریده: زبان رنگ پریده یا بسیارسفید نشانه کمبود ویتامین و انرژی است. این رنگ پریده گی میتواند نشانه از خشکی زبان، کمبود خون و حتی معمولاً توسط یک احساس اضطراب، سرگیجه، اختلال در حافظه و بی خوابی همراه است.

زبان زرد رنگ: این نوع زبان نشان دهنده مشکلات کبد یا کیسه صفرا است و همچنین میتواند نشانه یی از انواع تغذیه ضعیف و یا هم هضم ضعیف غذا باشد.

زبان بنفش رنگ: این نوع رنگ نشان دهنده گردش ضعیف خون یا مختل شده در زبان است. زمانی که جریان خون در زبان بنفش با گردش خون در زبان معمولی مقایسه شود، افردی با زبان بنفش رنگ، گردش خون ضعیف تری دارند. چنین شرایطی ممکن است نشان دهنده گردش خون ضعیف در بدن، افزایش وزن، بیماری های قلبی، بیماری های عروقی،ا ختلال عملکرد قلب، لخته های خونی و دیابت باشد.

زبان ترک دار: ترک ها و شگاف های روی زبان ناراحت کننده تر از آن چیزی هستند که شما فکرش را میکنید. معمولاً این ترک ها بدون درد است و در افراد مسن رخ میدهد و ممکن است با افزایش سن تشدید گردد. ترک های زبانی در افرادی رایج است که به بیماری اختلال خود ایمنی پوستی، مبتلا هستند.


نوشته از: الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?