الکلاسیکو۲۰۱۷

الکلاسیکو بازی رفت و برگشت دو تیم قهرمان در ضمن دو رقیب سر سخت جهان فوتبال، هر یک رئال مادرید و بارسلونا است که همه ساله برگزار میگردد. این بازی در واقع علاقمندان جهان فوتبال را به دو بخش تقسیم میکند نیمی از فوتبال دوستان بارسایی میشوند و نیم دیگر رئالی. این مسابقه امروز شنبه دوم جدی در استادیوم سانتیاگو برنابئو به میزبانی رئال مادرید ساعت ۴:۳۰ عصرآغاز میگردد و بازی برگشت آن به تاریخ ۱۶ ثور ۹۷ در استادیوم نیو کمپ به میزبانی بارسلونا برگزارخواهد شد. الکلاسیکو بازی است که نه تنها دراسپانیا بل در سراسرجهان نیز به شدت دنبال میشود. مردم با شور و اشتیاق تمام، پای تلویزیون های خویش نشسته و بازی را به گونهٔ زنده ـ که از شبکه های خارجی و داخلی نشر میگردد ـ تماشاه میکنند.

 هانس گامپر یا به قول کاتالانی ها خوان گامپر موسس باشگاه بارسلونا است که این باشگاه را درسال ۱۸۹۹ یعنی سه سال زودتر از رئال مادرید تاسیس کرد وخولین پالاسیو و خوان پاردوس موسسان باشگاه رئال مادرید محسوب میشوند که در سال ۱۹۰۱ با جمع کردن تیمی درمادرید باشگاه رئال مادرید را تاسیس کردند. البته هیچ کدام از این دو مرد احتمالا آن روز‌ها فکرش را هم نمیکردند که رئال مادرید  و بارسلونا در آینده به چه تیم های بزرگ و معتبری تبدیل خواهند شد.

اولین دیدار دو تیم در سال ۱۹۰۲ برگزار شد و از آن زمان تاکنون، رئال مادرید و بارسلونا به صورت رسمی ۲۳۶ بار برابر به میدان رفتند که ۹۵ بار رئالی‌ها به پیروزی رسیدند و بارسایی ها نیز در ۹۲ بازی به برتری رسیدند. وقابل ذکر است که ۴۹ بارهم بازی دو تیم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.

 بارسایی‌ ها در سال‌های اخیر توانستند فاصله خودشان را با رئال ‌مادرید کم کنند ولی هنوز به رکورد رقیب دیرینه خود نرسیدند پرگل‌ ترین الکلاسیکو در تاریخ ۱۳ جنوری سال ۱۹۴۳ روی داد که در آن دیدار رئال مادرید با نتیجه‌ی ۱-۱۱ بارسلونا را شکست داد.

آلفردو دی‌استفانو اسطوره فقید رئال مادرید که دیگر درکنار رئالی‌ها نیست تا این دیدار را تماشا کند. در واقع یکی از دلایل اختلاف این دو باشگاه، همین دی‌استفانو بود. بارسایی ها رئال را متهم کردند که با نفوذ ژنرال مارکو دیکتاتور سابق اسپانیا توانستند دی استفانو را جذب کنند و از همان زمان‌ها آتش کینه بین این دو تیم زبانه زد. دی‌استفانو دررئال مادرید عملکرد فوق العاده یی داشت و موفق شد ۳۰۵ گل به ثمر برساند و تا نیم قرن برترین گلزن تاریخ این باشگاه بود. رکورد گلزنی این بازیکن بزرگ را رائول گونزالس شکست. هرچند رائول به دو برابر تعداد بازی های دی استفانو زمان نیاز داشت تا به این رکورد برسد.

به هر رو امروز فوتبال دوستان در سر تا سر جهان منتظر نشر این مسابقه اند و معلوم نیست که کدام یکی از این تیم ها میتوانند پیروزی را از آن خود نمایند.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?