اهمیت نهال شانی

نهال شانی یکی از سنت های دیرین در کشور ما بوده علاوه بر سبزی شهر باعث تصفیه هوا نیز می‌گردد از این‌رو هموطنان ما همه ساله با فرا رسیدن فصل بهار می کوشند نهال غرس نمایند و محیط خویش را طراوت بخشند.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم در رابطه به اهمیت نهال شانی می فرماید: “مَنْ غَرَسَ غَرْسًا فَأَكَلَ مِنْهُ إِنْسَانٌ أَوْ طَیرٌ أَوْ سَبُعٌ أَوْ دَابَّةٌ فَهُوَ لَهُ صَدَقَةٌ” هر کسی نهالی بکارد که از او انسان و پرنده و چهار پایی استفاده کند، برای او صدقه است” (مسند امام احمد( از این گفته پیامبر گرامی ما چنین استنباط می گردد که نهال شانی عمل نیک بوده به اصطلاح هم خرما است و هم ثواب. در کنار اینکه با غرس نهال محیط مان را شادابی می بخشیم مورد عنایت و توجه خدا نیز قرار خواهیم گرفت.

علاوه برآن ما می دانیم که درختان  نمادی از زندگی طبیعت بشمار می روند، یعنی این درختان است که به طبیعت رنگ و رخ قشنگ می بخشد و فضای آن را با چتر سبز رنگش می پوشاند و به آن نمای زیبا می بخشند.

درخت از آغاز هستی تا امروز مورد توجه همگان بوده است به طور مثال خداوند متعال در قرآنکریم در پیوند به اهمیت آن تأکید نموده است چنانچه در آیات متعدد در این رابطه می فرماید« وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ كُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذی رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فیها خالِدُونَ »؛  «به كسانى كه ایمان آورده، و كارهاى شایسته انجام داده اند، بشارت ده كه باغهایى از بهشت براى آنها است كه نهرها از زیر درختانش جاری است. هر زمان كه میوه یی از آن، به آنان داده شود، مى گویند: این همان است كه قبلا به ما روزى داده شده بود. [ولى اینها چقدر از آنها بهتر و عالی‌تر است.] و میوه هایى كه براى آنها آورده مى شود، همه (از نظر خوبى و زیبایى) یكسان‌ اند. و براى آنان همسرانى پاک و پاكیزه است، و جاودانه در آن خواهند بود» علاوه برآن بزرگان در خصوص درختان سخنان ارزنده یی را بیان نموده اند. ایشان علم و دانش را به میوهٔ درختان مشابهت داده اند و انسانهای با دانش را به درخت پر بار تشبیه نموده اند. همچنان در دنیای شعر و شاعری، درخت سرو نمادی از بلندی و سر فرازی است. پس با وصف دانستن اهمیت نهال شانی بعید است که در این کار نیک سهیم نشویم لذا بر ما است تا هر کدام حد اقل یک نهال غرس نمایم و محیط مان را سر سبز سازیم.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?