با انجام این اعمال در ماه رجب با خدا نزدیک‌تر شوید

ماه رجب به عنوان زمينه و مقدمه جهت كسب آمادگى براى درك درست و شايسته ماه مبارك رمضان به حساب مى آید. این ماه از جمله ماه های برگزیدهٔ خدا بوده انجام یک سلسله اعمال می‌تواند شما را با خداوند متعال نزدیک‌تر کند و ایمان تان را مستحکم‌تر بسازد. با ما همراه باشید تا با فضیلت های ماه رجب آشنا گردید:

روزه گرفتن:  در این ماه، گرفتن روزه اجر و ثواب فراوان دارد چنانچه  پیامبر (ص) مى فرمايد: رجب، ماه عظيمى است كه خداوند، اعمال نيك را در آن چند برابر مى فرمايد و گناهان را در آن محو مى كند. پس هركس يك روز از ماه رجب را روزه بگيرد، به اندازه مسير يك سال از جهنّم دور و هركس سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى شود. در همين زمينه امام كاظم(عليه السلام) مى فرمايد: رجب، نام نهرى در بهشت است كه از شير سفيدتر و از عسل شيرين تر است؛ بنابراين هركس يك روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند. پس باید سه روز از این ماه را كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا كه روایت شده هر كس در یكى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد. همچنان در روایت دیگر آمده  كه حضرت نوح (علیه السلام) در این روز به كشتى سوار شد و به كسانى كه همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر كس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال از او دور شود .

ذکر نمودن:  باید گفت که ذکر خداوند متعال در همهٔ لحظات زندگی لازم است یعنی در تمام ماه های سال در کنار مصروفیت های دنیایی از یاد خدای متعال نباید غافل بود اما ذکر نمودن در ماه رجب فضیلت بیشتر دارد. چنانچه خداى متعال، در آسمان هفتم، فرشته یی به نام «داعى» قرار داده است. هرگاه ماه رجب فرا رسد، آن فرشته دعوت كننده، هرشب تا به صبح گويد: خوشا به حال كسانى كه به ذكر الهى مشغولند؛ خوشا به حال كسانى كه با ميل و رغبت تمام، رو به سوى درگاه خدا آرند. و خداوند مى فرمايد: من همنشين كسى هستم كه با من همنشين باشد، و مطيع كسى هستم كه فرمان مرا ببرد و آمرزنده ام كسى را كه از من طلب آمرزش كند. اين ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من، و رحمت هم از آن من است؛ هركس مرا در اين ماه بخواند، پاسخ مثبت دهم؛ و هركس از من چيزى بخواهد، به او عطا كنم؛ و هركس از من هدايت جويد، هدايتش كنم. از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى  او را رحمت و مغفرت کند همچنان از نبی مکرم اسلام روایت است: كسى كه در ماه رجب هزار مرتبه “لا إِلَهَ إِلا اللهُ” بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .

کمک به فقرا: امام صادق(عليه السلام) از امام على(عليه السلام) نقل مى كند كه آن حضرت فرمود:…هركس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خداوند وى را آنچنان اكرام فرمايد كه نه چشمى ديده و نه گوشى شنيده و نه بر قلب انسانى خطور كرده باشد.

خواندن نماز های نوافل : از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه: هر كس در یك شب از شب‌هاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو که در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

 پس دوستان عزیز در کنار همهٔ مصروفیت های دنیایی ذکر پروردگار تان را فراموش نکنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?