جشن استقلال را با این آهنگها تجلیل کنید

در گوشه و کنار جهان معمول است که مردم برای تجلیل از روز استقلال از خانه‌ها بیرون می‌شوند و اندکی خوشی می‌کنند. نهادهای دولتی و اجتماعی گردهمایی‌ها می‌گیرند و از گذشته‌ها و جانفشانی‌های کسانی‌که در مبارزه برای آزادی، جان‌های شانرا از دست داده‌اند تقدیر به عمل می‌آورند. هنرمندان، کنسرت برگزار می‌کنند تا مردم را با موسیقی شاد کنند و رقص و پایکوبی برپا کنند.

در گذشته‌ها نیز در افغانستان،  در روز استقلال کمپ‌های موسیقی برگزار می‌شد و مردم خوشی می‌کردند. هنرمندان برای میهن شان آهنگ می‌ساختند و شور و هلهله را در دل شهروندان زنده می‌کردند. در چند سال اخیر، متاسفانه برای تجلیل از  روز استقلال آنچنانی که باید تلاش صورت می‌گرفت، کار انجام نشد. ولی بر ماست که تجلیل از این روز را میان مردم رواج دهیم و همه‌ی اقشار مردم را تشویق به جشن گرفتن از این روز کنیم. شاید پرسش مهم این باشد که چگونه از این روز میتوان خوبتر تجلیل کرد؟ جواب خیلی ساده است. ما برای اینکه یادی از گذشتگان راه آزادی کنیم می‌توانیم به سروده های هنرمندان خود که برای آزادی و این وطن سروده اند گوش دهیم و اندکی وطن‌دوستانه به خوبی این سرزمین فکر کنیم و لذت ببریم. از جمله آهنگ‌هایی را که می‌توان در روز استقلال استفاده کرد و به آن گوش داد:

وطن عشق تو افتخارم – از استاد مددی

صدای گیرا و با عضمت استاد مددی آنچنان بالای شنونده تاثیر می‌کند که زنگ دل را می‌کند. شعر این آهنگ به زیبایی تمام نوشته شده و سروده‌ی تاثیر گذاری هست. این آهنگ از افتخارات وطن یاد می‌کند و یک نوع حس خوبی را آن هم در روز مهم‌ی هم چون استقلال می تواند در دل شنونده ایجاد کند.

دا زمونږ زیبا وطن – استاد اولمیر

استاد اولمیر با صدای رسا و گوش نوازش از زیبایی‌های وطن و نسل‌های آن می‌گوید. او با صدای طنین آفرینش ارزش سرزمین مادری را برای شنونده‌اش توسط موسیقی می‌فهماند و برای هر شهروند کشور می‌گوید که برای آبادی کشور شان تلاش کنند. موسیقی و شعر آهنگ چنان باهم گره خورده اند که برای شنونده تصویر زیبایی از افغانستان را مجسم می‌کند

در این وطن – استاد مسحور جمال

استاد مسحور جمال با گروهی از هنرمندان جوان که قطعه‌هایی از شعر آهنگ را یکجا زمزمه کرده، آهنگ در این وطن – در این زمین و آسمان را خلق نموده اند. این آهنگ، یکی از محدود آهنگ‌هاییست که بی نهایت امید بخش است. در مورد  یکی شدن‌، باهمی و یکدلی حرف می‌زند. آهنگ و شعری که می‌تواند حس هم‌پذیری و خوشی را میان افغانها ایجاد کند.

ای زما وطنه د لعلونو خزانی زما – استاد سلیم سرمست

ای زما وطنه، آهنگیست که با گروهی از آرکستر جوان افغانستان به رهبری استاد سلیم سرمست سروده شده است. این آهنگ با موسیقی که روحیه‌ی شادی که دارد، از تعهد جوانان در برابر میهن شان سخن می‌گوید. حس زنده دلی و تازه‌گی را در وجود شنونده زنده می‌کند و برایش می‌فهماند که تو صاحب این سرزمینی و برای آبادی‌اش باید تلاش کنی.

دا د آزادی خاوره – عبدالله مقری

آهنگ عبدالله مقری بسیار برای شنونده افتخار بخش است. سخن از ننگیالی های این وطن زده می‌شود. این آهنگ همان حس از خود بودن این وطن را برای هر فردش می‌دهد. وابستگی و دلبستگی به وطن حسی است که هر فردش به آن افتخار می‌کند.

افغانستان، افغانستان – گروهی از آوازخوانان جوان کشور (تواب آرش٬ آریانا سعید، بیژن قندوزی، عبید جوینده و ….)

آهنگی پر از شور،  عشق و تازه گی. این آهنگ یک نوع حس یکدلی و پیروزی را برای شنونده القا میکند. چون آهنگ با یک ریتم شاد خلق شده، شنونده را با خود هماهنگ میکند و میتواند گزینه ی مناسبی برای تجلیل از روز استقلال باشد.

ناگفته نباید گذاشت که خوشبختانه آهنگ‌های میهنی بسیاری توسط آوازخوان‌های افغانستان تولید شده که شما می‌توانید نظر به ذوق تان به هر کدام آنها گوش دهید و از این روز تاریخی کشور تجلیل کنید. ولی نباید فراموش کنید که بر علاوه‌ی دیگر آهنگها، شش آهنگی که در بالا ذکر شده، از جمله معدود آهنگهای ناب است که نباید لذت گوش دادن به آنها را در روز استقلال از دست داد.

How
You Feel
In Kabul?