بیایید با این روش ها از آلودگی هوا جلوگیری کنیم:

آلودگی هوا مشکلی است که از دیر زمان تا امروز دامنگیر شهر کابل بوده و اسباب نگرانی  مان را فراهم ساخته است. زیرا هوای آلوده ، سلامتی ما را تهدید کرده و موجب بروز بیماری های چون بیماری قلبی ، جلدی ، تنفسی ، فشار خون ، دیابت …و غیره می گردد. گذشته از آن بیماری های روانی از جمله ، استرس ، پرخاشگری و وسواس را سبب می شود. ما همواره در پیوند به عواملی که آلودگی را موجب می گردد صحبت می کنیم اما بیایید دست از گله و شکوه برداریم و همهٔ ما دست به کار شوییم تا کابل مان را از آلودگی نجات دهیم. شاید بگویید به یک نفر، دو نفر نمی شود جلوی آلودگی را گرفت. شاید هم بگویید این وظیفهٔ شهرداری است نه از ما. اما وطنداران عزیز!   اگر ما با شهرداری همکار نباشیم اگر به شهر خویش دل نسوزانیم و دست زیر الاشه انتظار بکشیم تا دیگری بیاید و شهر ما را از آلودگی پاک بسازد تا آن زمان بیشتری از نفوس شهر ما قربانی آلودگی هوا خواهد گشت پس چه خوب است که از خود آغاز کنیم تا حد اقل آلودگی هوا را کاهش دهیم. در ادامه با ما باشید.

به جای  موتر های شخصی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم:

نیاز به توضیح نیست شما همه روز شاهد ازدحام شهر کابل هستید. در سرک های شهر موتر ها چنان فوران می زند که بعضا ترافیک بیچاره راه خودش را گم می کند . نمی داند چگونه به داد سرک بیچاره برسد. آیا فکر کرده اید که این همه موتر ها چه اندازه دود تولید می کند؟ باید گفت که جهت در حرکت در آوردن موتر ها بنزین به احتراق می رسد و موترها روشن می شوند در اثر این احتراق، آلاینده هایی مانند مونوکسیدکربن و اکسیدنیتروژن وارد هوا می شوند و هوا را کاملا آلوده می سازد. در چنین حالات توقع داریم آسمان کابل آبی و شفا دیده شود؟ معلوم دار است که نه! پس همشهریان عزیز برای کاهش دادن آلودگی هوا از وسایل نقلیهٔ عمومی استفاده کنید تا میزان موتر های در شهر کم شده و آلودگی نیز کاهش بیابد.

از مواد سوخت مناسب استفاده کنید:

میزان آلودگی هوا در فصل زمستان به دلیل استفاده از بخاری ها جهت گرم ساختن خانه ها، دوچندان می گردد. چاره یی نیست ما مجبوریم برای گرم ساختن خانه های خویش از بخاری استفاده کنیم اما کاری که بدست خود ماست این است که از مواد سوخت مضره همچون پلاستیک ، چرم … در بخاری ها استفاده نکنیم.

از چراغ های کم مصرف شارژی استفاده کنیم:

زمستان در کشور ما بیشتر به نام فصل بی برقی مشهور است. مردم در این فصل جهت روشن ساختن خانه های شان از چراغ های و لامپ های قدیمی  به اصطلاح دودی استفاده می کنند. دود این لامپ ها فضا را آلوده می سازد شما در عوض آن می توانید از چراغ های شارژ دار استفاده کنید.

از انداختن کثافات در جوی ها جلوگیری کنیم:

شما شاید دیده باشید که شهر داری چند هفته بعد محتویات داخل جوی ها را داخل خریطه ها انداخته و کنار جوی ها قرار داده و یکی دو روز بعد آن را انتقال می دهند محتویات داخل جوی ها شامل کثافاتی است که ما همه روزه  زباله دانی فکر کرده در آن می اندازیم در حالیکه جوی ها زباله دانی نه بل برای رد شدن آب است  اما زباله ها در داخل جوی با آب ترکیب شده و به مواد مضره مبدل می گردد با تخیله ساختن آن از داخل جوی ها یکی دو روز روی سرک مانده و خشک می گردد بعد  در هوا پراگنده شده و هوا را آلوده می سازد پس بهتر است از کار های کوچک آغاز کنیم تا باشد سهمی در جلوگیری از آلودگی هوا داشته باشیم.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?