بیت المقدس – سرخط شبکه های اطلاع رسانی جهان

بیت المقدس شهری که خاک آن افتخار قدم های مبارک بیشتری از پیامبران را داشته است از اینکه بسیاری از پیامبران درهوای آن نفس کشیده اند از آب آن نوشیده اند در خاک آن زاده شده اند، خدا آن را مقدس نام نهاده است. چنانچه حضرت ابراهیم (ع) دراین شهر، نخستین قربانگاه را به فرمان خداوند (ج) بوجود آورد و نام آن را بیت الله نهاد ، سپس به بیت المقدس نامبردار شد. در این شهر خداوند تبارک و تعالی با حضرت موسی (ع ) تکلم کرده است. حضرت داوود (ع) پرستشگاهی را به فرمان خداوند (ج) درآن بنیان گذاشت و ادامهٔ آن را حضرت سلیمان (ع) به پایهٔ اکمال رسانید و نام آن را مسجد الاقصی گذاشت. دراین شهرحضرت عیسی (ع) ازبطن مریم مقدس به دنیا آمده است و مهمترازهمه اینکه پیامبرآخرزمان، حضرت محمد مصطفی (ص) درجریان معراج ،ابتدا به این سر زمین رفتند سپس از آنجا به سیرآسمانها پرداختند. درهمین زمان بود که رسول خدا (ص) درمسجد الاقصی برای پیامبران نماز برگزارکردند. از اینرو این شهر یک شهر تاریخی و مذهبی بوده به ویژه برای جهان اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است.

اما مخالفان اسلام دقیق جایی را نشانه میگیرند که برای مسلمانان خاص باشد تا ایشان را از این رهگذرضربه بزنند. درحال حاضر، مسألهٔ به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط دونالد ترمپ، رئیس جمهورآمریکا سرخط اخبارشبکه های اطلاع رسانی جهان و صفحات اجتماعی را شکل میدهد این اقدام آقای ترمپ، واکنش های تمام مردمان جهان اعم از اسلام وغیر اسلام را برانگیخته است. از این اقدام رئیس جمهورآمریکا، هیچ کشوری جز اسرائیل خشنود نیست و هریک به نوبهٔ خودش آن را محکوم نموده است چنانچه محمود عباس، رئیس اداره فلسطینیان این اقدام آقای ترمپ را غیر ضروری و کاملا غیر قانونی میداند. کشورسوریه ، تصمیم رئیس جمهور آمریکا را در قبال بیت المقدس، توهین به قانون بین المللی و نادیده گرفتن مسوولیت ایالات متحده آمریکا در برابر حفظ نظم جهان عنوان کرده است.

در ضمن ریاض ، تصمیم دونالد ترمپ را تعصب علیه فلسطین خطاب کرد و رئیس جمهور فرانسه، این تصمیم را تأسف بارخوانده است. وزیر خارجهٔ ترکیه «مولود چاوش اوغلو» این اقدام آمریکا را اشتباه بزرگ تلقی نمود و رجب طیب اردغان رئیس جمهور ترکیه به آمریکا هشدارداده است که اقدام چنین تصمیم، انقره را وا خواهد داشت تا روابط سیاسی‌اش را با ااسرائیل قطع کند.

به همین طوراین تصمیم نادرست دونالد ترمپ منجربه اعتراضات جهانی گردیده است چنانچه دیروز جمعه ۱۷ قوس تعداد زیادی از افغانها در کابل، مرکز کشور و بسیاری از ولایاتی چون پنجشیر، کندز، پکتیا، پکتیکا، بلخ، نیمروز … به جاده ها ریختند و با شعارهای مرگ براسرائیل خشم خویش را در برابراقدام نا مناسب آمریکا نشان دادند وحمایت شان را از فلسطین اعلام کردند. ایشان خواستاراند تا دونالد ترمپ از تصمیمش منصرف گردد. به همین ترتیب بسیاری از کشور های جهان دست به اعتراضات زدند چنانجه هزاران تن در شهر تهران پایتخت کشور ایران  تظاهراتی را به راه انداختند ایشان شناخت بیت المقدس را به عنوان پایتخت ااسرائیل نکوهش نمودند. به همین طور کشورهای همچون ، پاکستان ، اندونزیا ، مالزیا، ترکیه و سایر کشور ها تظاهرات را به راه انداخته اند اما تا هنوز معلوم نیست که دامنهٔ این مسأله تا کجا خواهد کشید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?