ثواب روز گرفتن در روز عرفه

دوستان عزیز! در کنار سایر کارهای دنیایی خالق مان را به یاد داشته باشیم. علی الرغم همه تلاش های ما برای کسب سایر اهداف زندگی، بزرگترین هدف خلقت مان را که همانا کسب رضای خدا است را فراموش نکنیم و از هر فرصت برای انجام اعمال صالحه سود جسته، خود ما را از گناه خالص بگردانیم. پس یکی از آن فرصت ها روز گرفتن در روز عرفات است. برای معلومات بیشتر در پیوند به  اهمیت روزه گرفتن در این روز، متن را تا پایان بخوانید.

عرفه دشتی است درحدود ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مکه مکرمه در عربستان سعودی. این دشت در بیشتر سال غیرمسکونی است و در روز حج، نهم ماه ذی‌الحجه معروف به روز عرفه، زائران از منا به عرفات میر‌وند تا مهمترین بخش از آیین‌های حج را برگزار کنند. خطبه حج و لبیک و دعا و نمازهای ظهر و عصر در عرفات خوانده می‌شود. شامگاه، حج‌گذاران به مُزدَلِفه (گردآمدن‌گاه) بازمی‌گردند. پس این روز، روز مبارکی است که بزرگترین بخش حج در این روز برگزار می‌گردد. همه مسلمانان آرزو دارند روزی در میدان عرفات حضور یابند و لبیک گویان خانهٔ خدا را زیارت کنند. برخی ها خوشبختانه به این آرزوی شان رسیده اند اما آنانیکه تا هنوز نتوانسته اند به این آرزوی شان دست یابند می توانند با اعمال خیر دیگری به خدا نزدیکتر گردند. از جمله اعمال خیر، روز گرفتن در روز عرفات است البته نه برای حاجیان بل برای کسانی که در مراسم حج حضور ندارند و آنانیکه در صحرای عرفات اند نیاز نیست روزه بگیرند.

روزه گرفتن در این روز از ثواب خاصی برخوردار است چنانچه رسول الله ( ص) فرموده اند: هر کسی که روز عرفات را روز بگیرد، در جملهٔ کفاره گناهان سال قبل و سال بعدش حساب می‌شود. اما هر کس که خود در صحرای عرفه حاضر باشد (یعنی خود حاجی باشد) روزه برایش مستحب نیست زیرا رسول الله ـ صلی الله علیه و سلم ـ در حالی که روزه نبود در عرفه وقوف نمود. علاوه براینکه روز گرفتن در روز عرفات یعنی نهم ذی الحجه از ثواب خاصی برخوردار است در روز های دیگر این ماه مثلا از روز اول تا نهم هر کدام ثواب خاص خودش را دارد به طور مثال کسی که روز اول ماه ذی الحجه را روزه بگیرد، خدا ثواب شصت سال را برایش می نویسد. اما متوجه باشید که روز گرفتن در روز اول عید قربان حرام است پس در این روز نباید روزه گرفته شود. دوستان عزیز در اخیر می خواهم بگویم که روز عرفه بهترین روز برای دعا و نیایش نزد خدای متعال است پس مستحب است که در این روز ضمن روزه گرفتن این دعا را بخوانید: ((لا إله إلاَّ الله وحده لا شریک له، له الملک وله الحمد وهو علی کل شیء قدیر)). [الترمذی، وحسنه الألبانی فی صحیح الترمذی 3/184].

ترجمه: هیچ معبودی بجز الله بحق وجود ندارد، یکتاست و شریکی ندارد، پادشاهی و حمد از آنِ اوست، و او بر هر چیز تواناست.

این دعایی است که حضرت محمد ( ص) و سایر پیامبران در روز عرفه می خواندند.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?