حفظ سلامتی درهوای آلوده

کابل یکی از آلوده ترین شهر های جهان است، این آلوده گی درفصل زمستان چند برابر افزایش پیدا می کند. هوای این شهر در این روز ها به شدت آلوده است بخصوص در ساعات اول صبح و نزدیک شام میزان آلوده گی هوا افزایش می یابد دود غلیظی فضای شهر کابل را می پوشاند. شدت آلوده گی هوا به حدی است که باشنده گان کابل می گویند به جای هوای پاک دود تنفس می کند. این هوای آلوده تاثیرات ناگوار زیادی برای سلامت دارد، اگر چه ظاهراً روش های تاثیر گذار و مطمین برای مقابله با آلوده گی هوای زمستان وجود دارد، با این هم باید حداقل تلاش کرد تا با شیوه های طبیعی بدن را محافظت کرده و تاثیر اثرات نامطلوب این شرایط را کاهش داد.

مایعات زیاد بنوشید: بدن شما برای جلوگیری از تاثیر مواد مضر، از طریق تعریق و ادرار آلوده گی ها را دفع می کند. بنابر این در این روز ها بهتر است نوشیدنی های گرم بیشتر بنوشید. نوشیدن مایعات باعث آسان شدن فعالیت ریه و ورود هوای آلوده به ریه شما می شود.

جز موارد ضروری از خانه بیرون نشوید: اگر کار ضروری ندارید بهتر است از منزل خارج نشوید و همچنین اگر از منزل خارج شدید بکوشید از فعالیت های سنگین بپرهیزید.

استفاده از ماسک فیلتردار: ماسک های معمولی تنها از ورود ذرات بزرگ آلوده گی به مجرای تنفسی شما جلوگیری می کنند، پس بهتر است از ماسک های فیلتر دار استفاده کنید تا از شر ذرات آلوده گی هم خلاص شوید.

از عطسه و سرفه کردن  خود جلوگیری نکنید: عطسه و سرفه در این هوا یک مکانیزم واکنشی طبیعی برای خروج آلوده گی از مجرا های تنفسی هستند. پس از آن ها جلوگیری نکنید.

استفاده زیاد ویتامین C : به صورت کلی، مواد غذایی دارای ویتامین C که بر کاهش جذب رادیکال های آزاد به بدن تاثیر گذار است، به عنوان سپر دفاعی بدن در برابر آلوده گی ها کار می کنند. می توانید با استفاده از لیمو، نارنج، کینو، بادنجان رومی … در رژیم غذایی روزانه تان، میزان ویتامینC مورد نیاز بدن را تامین کنید.

سیر و پیاز: سیر و پیاز به دلیل این که دارای گوگرد هستند، از دستگاه تنفسی محافظت می کنند.

فست فود استفاده نکنید: باید توجه داشت که خوردن غذا های پرچرب به خصوص چربی های اشباع شده، غذا های پروتینی، فست فود ها و مواد غذایی حاوی مواد نگه دارنده مثل چپس، پفک، انواع کنسرو … سلامتی شما را در روز هایی که میزان آلوده گی هوا بالا است بیشتر تهدید می کند و باعث جذب اثرات منفی این آلوده گی در بدن شما می شود.

چای بنوشید: یکی از آنتی اکسیدان های قوی که تاثیر زیادی در تعدیل آلاینده ها دارد، چای است. هم چای سیاه و هم چای سبز. قاعدتاً چای سبز غنی تر است؛ البته این هم مشروط به آن است که با مقادیر زیادی قند یا شکلات مصرف نشود، چون تا حد زیادی اثر آنتی آکسیدان این مواد را کم می کند.

آرایش نکنید: مواد آرایشی، آلوده گی هوا را به سرعت جذب پوست و چشم ها می کنند. بنابر این بهتراست بانوان در این روز ها کمتر از مواد آرایشی استفاده کنند.

استحمام روزانه: بینی و حلق خود ر ا با آب نمک بشویید و لباس های خود را پس از آمدن به منزل عوض کنید و حمام  کنید تا آلوده گی های پوستی را پاک نمایید. استحمام روزانه و عوض کردن لباس سبب پاک شدن گرد و غبار و آلوده گی هوا از بدن و لباس ها می شود و به این ترتیب از بروز مشکلات، چون ریزش مو، پیری پوست و آلرژی در افراد جلوگیری می شود.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?