راهکار های ساده برای پیشگیری از سرطان سینه

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان محسوب می شود که سالانه قربانی زیادی می گیرد. به اساس یافته های تازه سازمان صحی جهان و وزارت صحت افغانستان، سرطان سینه سالانه جان هفت هزار زن افغان را می گیرد. از هر هشت زن در افغانستان یکی به این بیماری مبتلا است. با وجودی که سرطان سینه قابل تداوی بوده و کشنده نیست، اما در افغانستان زنان زیادی به دلیل عدم آگاهی از این بیماری و امکانات تداوی آن، از بین می روند و اکثر زنان زمانی به داکتر مراجعه می کنند که دیگر قابل تداوی نمی باشند.

ورزش کنید: ورزش منظم بدن انسان را در مقابله با بیماری ها کمک می کند. مطالعات نشان می دهد، زنانی که روزانه حداقل 30 تا 45 دقیقه ورزش می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. زنانی که از 18 سالگی به بعد، دچار اضافه وزن بیشتر از 9 کیلوگرام بوده اند، احتمال ابتلا به این تکلیف در آن ها بیشتر است.

مصرف غذا های چرب را به حداقل برسانید: مصرف غذا های چرپ خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. البته به این معنی نیست که مصرف چربی را کلاً قطع کنید ولی بهتر است مقدار مصرف این ماده غذایی را کم کرده و مصرف لبنیات پرچرپ را نیز به حداقل برسانید چرا که چربی های اشباع شده این نوع محصولات، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

میوه بخورید: برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، میوه های مختلف را در رنگ های مختلف به صورت روزانه مصرف کنید. مصرف میوه هایی مانند: سیب، کیله، مالته و بهی در پیشگیری از این سرطان اهمیت خاص دارد. متخصصان تغذیه انواع سبزی ها به خصوص گلپی، کلم و سبزی های برگی را نه تنها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه بلکه برای رسیدن به تناسب اندام نیز توصیه می کنند.

گوشت را به روش درست بپزید: مردم کشور ما به مصرف گوشت بخصوص گوشت سرخ علاقه زیادی دارند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که از مصرف گوشت سرخ و دیگر گوشت هایی که در حرارت زیاد پخته می شوند خوداری کنید. در حرارت خیلی زیاد ترکیباتی تولید می شود که می تواند منجر به بروز انواع سرطان ها شود.

ویتامینD  مصرف کنید: کمبود ویتامین D می تواند منجر به بروز بسیاری از سرطان ها شود. پس سعی کنید روزانه ازغذا های حاوی ویتامین D مانند: شیر، ماست و پنیر به مقدار مناسب استفاده کنید. برعلاوه ویتامین D ویتامین های A،E مناسب ترین ویتامین ها در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه می باشند.

روحیه خود را بالا ببرید: نگاه مثبت به زنده گی داشته باشید. کوشش کنید اوقات خوب با دوستان و خانواده داشته باشید. خواب کافی داشته باشید؛ یعنی هفت یا هشت ساعت در شب بخوابید. استرس را از خود دور کنید. چاقی واضافه وزن مادرهمه دردها است. وزن مطلوب داشتن و ورزش کردن باعث دوری تمام  درد ها و رنج ها می شود.

به داکتر مراجعه کنید: یکی از مهم ترین راهکار ها برای پیشگیری ابتلا به سرطان سینه مراجعه به داکتر است. بهتر است این کار را از بیست سالگی شروع کنید. از 20 تا 39 سالگی هر سه سال یک بار به کلینیک های تخصصی مراجعه کرده و از سلامت خود آگاه شوید و از 40 سال به بالا هر سال این کار را انجام دهید.


نوشته از: الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?