زنان هنجار شکن افغان

 افغانستان یک کشور سنت گرا است. در این کشور محدودیت های زیادی برای زنان وجود دارد که این محدودیت ها سبب مشکلات زیاد و عدم پیشرفت زنان در این جامعه گردیده است. البته با وجود این مشکلات و تمام موانع موجود، زنان موفقی بوده اند که با پذیرفتن خطر های فراوان توانسته اند در دوره های مختلف این هنجار ها را بشکنند و برای اولین بار در عرصه های مختلف دولتی و غیر دولتی  کار کنند و به مقام های بلند اجتماعی، سیاسی، فرهنگی دست یابند. ما می توانیم از این زنان به عنوان زنان پیش قدم و هنجار شکن در جامعهٔ به شدت سنتی افغانستان یاد کنیم که در فراهم سازی زمینه رشد برای زنان بعد از خود نقش بسیار مهم دارند. تلاش های خستگی ناپذیر این زنان، سبب شده است که امروز زنان به عنوان یک واقعیت غیر قابل انکار در تمام بخش ها پذیرفته شود.

نخستین وزیر زن: خانم کبرا نورزی متولد سال 1932در کابل، نخستین وزیر زن در افغانستان بود. نورزی از لیسه ملالی فارغ شده. او بر علاوه تکمیل آموزش های عالی در رشته ساینس در کابل، در فرانسه مقاطع تحصیلی دیگرش را دنبال کرده است. خانم کبرا به عنوان وزیر صحت افغانستان کار ایفای وظیفه نمود. کبرا نورزی نخستین زن افغان است که عضو کابینه محمد هاشم خان میوند وال صدر اعظم وقت افغانستان بوده است.

نخستن والی زن: خانم حبیبه سرابی نخستین والی زن در افغانستان است. خانم سرابی یکی از چهره های سیاسی کنونی افغانستان و از ولایت غزنی است. حبیبه سرابی از دانشگاه طبی کابل فارغ شده و چند سال در این دانشگاه به عنوان استاد نیز کار کرده است. خانم سرابی در سال 1384 از سوی رییس جمهور کرزی، به عنوان والی بامیان انتخاب شد.  او اکنون یکی از مشاوران دکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی است.

   نخستین شهردار زن: خانم عذرا جعفری، نخستین بانوی افغان است که به عنوان شهردار، ایفای وظیفه نموده است وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته قابلگی تا سطح لیسانس ادامه داده و در سال 2008 توسط حامد کرزی رییس جمهور پیشین به عنوان شهردار ولایت دایکندی انتخاب گردید.

نخستین رییس دادستانی زن: خانم ماریا بشیر در سال 1991 از رشته قضا و سارنوالی دانشکده حقوق دانشگاه کابل فارغ شده است. خانم بشیر در سال 2006 به عنوان رییس دادستانی استیناف ولایت هرات شروع به کار کرد. او نخسین دادستان زن در افغانستان بود که انتخاب او در این پست، امیدواری های زیادی برای زنان افغان به وجود آورد.

نخستین خلبان زن: نیلوفر رحمانی متولد سال 1370 در افغانستان است. او در2012 با درجه افسر از دانشگاه در امریکا فارغ شد. او زیباترین خلبان زن جهان شناخته شده و برنده جایزه زن شجاع از وزارت امور خارجه امریکا نیز شده است.

نخستین گوینده زن: لطیفه سراج نخستین بانوی افغان است که برای نخستین بار صدایش از رادیو افغانستان به عنوان گوینده خبر پخش شد. بانو سراج دختر عنایت الله خان فرزند ارشد حبیب الله خان است. بانو سراج بعد از پناهنده شدن به امریکا به عنوان گوینده در بخش فارسی رادیو صدای امریکا برای ده سال کار کرده است.

نخستین بانوی مدال آور: سمیه غلامی نخستین بانوی مدال آور در افغانستان است. بانو غلامی عضو تیم تکواندوی افغانستان توانست که در مسابقات جنوب آسیا مدال طلا را کسب کند. این بانوی تکواندو کار نخستین بانوی است  که از مسابقات بیرون مرزی برای کشور ما مدال طلا گرفته است.

نخستین زن خبرنگار: اسما طرزی نخستین زن خبرنگار در افغانستان است. او تحصیلات خود را در خارج از کشور به اتمام رسانیده بود. خانم طرزی به حیث مدیر مسول نخستین نشریه زنان افغانستان در سال 1921 بنام ارشاد نسوان اقدام کرد.

نخستین تاکسی ران زن: سارا بهایی نخستین بانوی است که در افغانستان به عنوان راننده تاکسی کار می کند. او چهل سال عمر دارد و در کنار استادی در مکتب، تاکسی رانی می کند.

نخستین بانوی ژنرال: خاتول محمدزی که در اردوی افغانستان خدمت می کند اولین زن افغان است که به عنوان پیاده نظام چترباز تعلیم دید. او اولین زن در تاریخ افغانستان است که به درجه ژنرالی رسیده است.    

                                                                               


 نوشته از:  الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?