ماه ‌گرفتگی و احکام شرعی آن

 جمعه شب، ۵ اسد سال ۱۳۹۷ در نیمه های شب، شاهد طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی بودیم. این ماه‌گرفتگی یک ساعت و ۴۳ دقیقه طول کشید. مدت دوام آن بی سابقه بود لذا آن را طولانی‌ترین خسوف قرن ۲۱ نام نهاده اند.

در این رویداد نجومی، ماه در اولین مرحله گرفت وارد نیم سایه زمین شد که نشان از آغاز گرفتگی بود ؛ بعد از آن ماه به تدریج بیشتر داخل نیم سایه زمین فرو رفت تا اینکه بالاخره لبه ماه وارد تمام سایه زمین شد و این مرحله را با نام آغاز گرفت جزئی می شناسیم.

ماه با حرکت در سایه زمین بیشتر وارد تمام سایه زمین شده تا اینکه لبه مقابل ماه هم وارد تمام سایه زمین شد که بعد از آن کل ماه در تمام سایه زمین قرار گرفته و ماه گرفتگی کلی آغاز شد .سپس، ماه به حرکت خود در تمام سایه زمین ادامه داده  تا به اوج رسید.

 از نگاه اسلام یکی  از بزرگ ترین عوامل شرعی خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی گسترش گناه بسیار زشت از جمله زنا می باشد که خداوند  متعال  أهل ایمان  را از نزدیک گشتن به مقدمات  آن نيز برحذر داشته  است چه برسد به ارتکاب آن: (وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا ۖ إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءَ سَبِيلًا) يعنى: ( نزدیک زنا نشوید چرا که – زنا- گناه  بسیار پلید و راه بسیار بدی می باشد)الإسراء/٣٢

بنابراین پدیده هایی  از قبیل  خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی و سایر نشانه ها، هشدارها و زنگ خطرهایی  هستند که خداوند متعال  خردمندان  را با آنها  بیم می  دهد لذا عبرت بگیرید و بی اعتنا از کنار  آنها مگذرید.

در ضمن خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی تنها یک پدیده طبیعی خالی از معنا و مفهوم نیست بلکه یک پدیده با اهمیت و هولناک می باشد که قلب مؤمنان را می لرزاند و دل پرهیزکاران  را بی قرار می کند زیرا تداعی گر روز قیامت است: (فَإِذَا بَرِقَ الْبَصَرُوَخَسَفَ الْقَمَرُ وَجُمِعَ الشَّمْسُ وَالْقَمَرُ  يَقُولُ الْإِنْسَانُ يَوْمَئِذٍ أَيْنَ الْمَفَرُّ  كَلَّا لَا وَزَرَ  إِلَىٰ رَبِّكَ يَوْمَئِذٍ الْمُسْتَقَرُّ  يُنَبَّأُ الْإِنْسَانُ يَوْمَئِذٍ بِمَا قَدَّمَ وَأَخَّرَیعنی: ( آن هنگام  که چشم ها آشفته و پریشان حال می شوند و ماه بی نور می گردد  و آفتاب و ماه- از صفحه  کائنات- جمع  آوری می شوند انسان در آن روز می گوید: گریزگاه کجاست؟  چنین نیست و هیچ پناهگاهی وجود ندارد- بلکه- مقصد نهایی  در آن روز پیشگاه پرودگار شما است و در آن روز همه عملکردهاى انسان( اعم از عمال قدیمی و جدید د ریز  و درشت و..) به او خبر داده  می شود. البقرة/٧-١۳ از اینرو وقتی در زمان رسول  الله  صلى  الله  عليه  وسلم خورشیدگرفتگی رخ می داد ایشان با حالتی سراسیمه  و در حالی که ردایش را از فرط نگرانی به دنبال  خویش می کشید به نماز می شتافت  زیرا بیم آن داشت که مبادا  آن لحظه، موعد  قیامت  باشد. پس نیاز است تا در حین ماه‌گرفتگی نماز بخوانیم و توبه کنیم.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?