میانمار و اختلافات دینی-مذهبی

میانمار (برمه) کشوری در جنوب شرق آسیا است که بیشتر از ۷۵ میلیون نفر نفوس دارد. میانمار از سال ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ میلادی تحت حکومت نظامی اداره می‫شد و در سال ۲۰۱۲ طی برگزاری یک انتخابات، تحت اداره حکومت نیمه نظامی قرار گرفت. این کشور، به لحاظ دینی-مذهبی یک کشور دارای تنوع است. مردم کشور میانمار ۸۹ فیصد بودایی، چهار فیصد مسیحی، چهار فیصد مسلمان، یک فیصد روح باور و دو فیصد پیرو ادیان و مذاهب مختلف دیگر هستند. با این که کشور میانمار دارای منابع طبیعی غنی است، اما این کشور، کم‫ترین توسعه‫ی اقتصادی را در جهان دارد و با رکود جدی اقتصادی روبرو است.

میانمار تا سال ۱۹۴۸ در جمع کشورهای تحت استعمار بریتانیا بود، ولی در نهایت در نتیجه‫ی مذاکرات جنرال «آنگ سان» (پدر آنگ سان سوچی) با دولت بریتانیا موافقت نامه‫ای مبتنی بر استرداد استقلال کشور میانمار به امضا رسید. آنگ سان سوچی فرزند جنرال سان است و یکی از رهبران استقلال طلب میانمار می‫باشد که در سال ۱۹۸۸ میلادی به فعالیت های سیاسی‫اش شروع کرد.

آنگ سان سوچی در انتخابات سال ۲۰۱۵ میلادی که رهبری حزب لیگ ملی را به عهده داشت، اکثریت کرسی‫های پارلمان را از آن خود کرد. در این میان، اما به دلیل مخالفت و مغایرت قانون اساسی با ریاست جهموری خانم سوچی به‫خاطر داشتن فرزندانی که تابعیت بریتانیا را داشتند، «هتین چیاو» همرا با پشینه‫ی او به عنوان رییس جهور میانمار انتخاب شد.

و اما تنش‌های موجود میان بودایی‌ها و مسلمانان میانمار از جایی آغاز می‫شود که سه جوان مسلمان به تجاوز و قتل یک دختر بودایی متهم شدند. یک تن آن‫ها پس از دستگیری خودکشی کرد و دو تن آن‫ها به اعدام محکوم شدند. این مساله باعث بروز اختلافات و نزاع میان طرف‫های قضیه شد و در حقیقت بهانه‫ی گردید که میان بودایی‫ها و مسلمان آتش جنگ شعله ور شود.

دولت میانمار برای رفع اختلافات و مشکلات میان مسلمانان و بوداییان، سیاست کوچ دادن تمامی شش میلیون مسلمان روهینگیایی را از منطقه آرکان اتخاذ کرد. به واسطه سیاست اتخاذ شده از جانب دولت، قریب به ۱۵۰ هزار مسلمانان آرکان به بنگلادش، ۵۰ هزار  به تایلند، ۴۰ هزار نفر به مالزی و تعداد قابل توجه دیگری هم به دیگر کشورهای آسیایی مهاجرت کردند. مسلمانان روهینگیا؛ مردمی هستند که در کشور میانمار از حق شهروندی محروم اند. آنان مظلوم ترین مردمی محسوب می‫شوند که در معرض آزار و اذیت قرار دارند. این قوم در دنیا جایی برای زیستن ندارند. کشور غالب بودایی میانمار بر این باور است که مسلمانان روهینگیایی  در اصل، بنگلادیشی اند ولی کشور بنگلادیش ادعا دارد که آنان از میانمار هستند.

قرار گزارش‫ها در هفته‫های اخیر، اختلافات دینی یک بار دیگر میان بوداییان و مسلمانان بالا کشیده و بین دو طرف زد و خورد صورت گرفته است که در این مورد خیلی از کشورها و سازمان‫های بین‫المللی واکنش نشان داده اند. از جمله، فیل رابرتسون، معاون سازمان دیده بان حقوق بشر، گفته است: «تلاش‫های سازمان ملل متحد از طریق کانال‫های دیپلماتیک انجام می‫شود. کشورها می‫توانند بیشتر بگویند و باید بیشتر بگویند. دولت برمه به آ‫ن‫چه مردم به‫طور عمومی می‫گویند بیشتر از آن چه به طور خصوصی می‫گویند توجه دارد.»

 

How
You Feel
In Kabul?