نکات مهم برای موفقیت در مصاحبه کاری

مصاحبه کاری یک مساله مهم در زنده گی کاری افراد می باشد که در روند استخدام های دولتی و غیر دولتی به آن  توجه خاصی می شود. بسیاری بر این عقیده اند که یک مصاحبه خوب نه تنها به معنی پذیرفته شدن در شغل مورد نظر ما است, بلکه راه های پیشرفت کاری کارکنان را در آینده نیز هموار می سازد و تصویر درستی از افراد در ذهن مدیران ایجاد خواهد کرد. بعضی از افراد تصور می کنند که با داشتن مهارت کاری از پس مصاحبه های پیش از استخدام بر می آیند به همین دلیل با اعتماد به نفس بالا و بدون آماده گی در جلسه حضور پیدا می کنند, اما بعد از اعلام نتایج شاهد اتفاق ناگوار خواهند بود. برای کسب موفقیت در استخدام کاری ضرور است که قبل از حضور در مصاحبه بعضی نکات مهم در مورد این که چه کار هایی را باید انجام دهید, بدانید.

حاضر بودن سر وقت: مثل تمام افراد دیگر که سر کار هستند, مصاحبه گرینده شما نیز مشغول طی کردن ساعاتی از وقت خود سر کار است. نشان دهید که وقت آن ها برای شما ارزشمند است. اگر دیر برسید, دیگران تصور خواهند کرد که فردی بی نظم هستید. پس وقت تان را تنظیم کرده سعی کنید به موقع برسید.

لباس مناسب: اولین چیزی که مصاحبه کننده از شما می بیند چهره و لباس شما است. این اولین نگاه می تواند تا آخرین لحظه مصاحبه, نکته مهم در ذهن مصاحبه گرینده باشد. لباس منظم و مناسب نشان دهنده شخصیت منظم شما است.  

اعتماد به نفس: نکته بسیار مهم و ضروری برای انجام دادن یک مصاحبه موفق داشتن اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس خوب و بالا به شما شجاعت داده و برای  رویارویی با هر نوع موانعی که در طول مصاحبه اتفاق خواهد افتاد, کمک می کند. اگر شما کمبود اعتماد به نفس داشته این باعث می شود که در طول مصاحبه به صورت مشکوک به سولات پاسخ  دهید.

مثبت صحبت کردن: مثبت باشید! این نکته اصلی درمصاحبه است. صحبت در راه مثبت باعث انتقال حس مثبت به همکارانتان می شود و بسیار تاثیر گذار است. اگر شما به صورت منفی صحبت کنید, تاثیر منفی از خود در ذهن دیگران ایجاد خواهید کرد.

بیان مهارت ها و استعداد های تان: در باره مهارت های منحصر به فرد و استعداد های خود که شما را از دیگران متمایز می سازد, حرف بزنید. تمام شرکت ها و ادارات خواهان استخدام افراد منحصر به فرد و توانا می باشند و شما می توانید با افزایش توانایی ها و مهارت ها و صحبت در باره آن ها, نظر مثبت مصاحبه گرینده را کسب کنید.

تشکر کردن: در آخر مصاحبه, هم بخاطر زمانی که برایتان گذاشته اند و هم  برای فرصتی که به شما داده اند, تشکر کنید. تشکر کردن از آن ها می تواند خیلی تاثیر گذار باشد تا یک خداحافظی معمولی و به این صورت نشان می دهد که شما فرد فهمیده یی هستید و برای وقت دیگران ارزش قایل هستید.

نکته آخر: موفقیت در مصاحبه های کاری نیاز به تحقیق, تمرین و پشتکار دارد. هرچه تلاش بیشتری برای آماده سازی خود قبل از مصاحبه کنید, چانس موفقیت تان بیشتر خواهد بود.


نوشته از: الهه مقصودی  

 

How
You Feel
In Kabul?