پنج  برترین دانشگاه افغانستان

دانشگاه به دلیل نقش ویژه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود همواره از امور و مبدا همه تحولات جامعه است. دانشگاه مهم ترین محور علمی و عملاً مهم ترین پایگاه رشد علم است. همچنین دانشگاه ها اصلی ترین موسساتی هستند که در نیروی کار، ظرفیت سرمایه و دانش ایجاد می کنند. بنابر این دانشگاه ها در جامعه اصلی ترین نقش سازنده گی را دارد. به همین بهانه امروز  به معرفی پنج برترین دانشگاه افغانستان می پردازیم.  

دانشگاه آمریکایی افغانستان: این دانشگاه در سال 2006 در کابل تاسیس شد. در این دانشگاه 350 دانشجو در اولین سال تاسیس، پذیرفته شد. این دانشگاه دارای 3 رشته فناوری اطلاعات با گرایش برنامه نویسی و امور مخابرات، علوم سیاسی و امور رهبری، مدیریت و بازرگانی، بانکداری، بازاریابی، اقتصاد می باشد که این رشته ها تحت نظر استادان آمریکایی و انگلیسی زبان تدریس می شود. این دانشگاه همچنان دارای صنف های آموزشی از راه دور می باشد. در این صنف ها دانشجویان در صنف می نشینند و از طریق یک کامپیوتر با استادی که در یک دانشگاه دیگر است، ارتباط برقرار می کند. اما از آنجایی که افغانستان یک کشور فقیر تلقی می شود، هزینه تحصیلی این دانشگاه گزاف است که از توان بسیاری از خانواده ها بیرون است.

دانشگاه کابل: نخستین نهاد آموزشی عالی در افغانستان، در سال 1311 تاسیس شد. در عصر محمد نادرشاه نخستین پایه دانشکده کابل نهاده شد و دانشکده طبی کابل تاسیس گردید. در سال 1317 یعنی در عصر ظاهرشاه دانشکده حقوق و علوم سیاسی و در سال 1323 دانشکده ابیات تاسیس شد. وجود این دانشکده ها سبب شد که دولت افغانستان قدم بزرگ تری بردارد و بنیاد دانشگاه کابل را بگذارد. این دانشگاه در طول تاریخ خود نه تنها زمینه تحصیل را برای تعداد زیاد از افغان ها مساعد نموده بلکه توجه محصلان کشور های منطقه را نیز جلب نموده است.

دانشگاه طبی کابل: این دانشگاه از عقرب سال 1311، با 8 دانشجو شروع به کار کرد. این دانشگاه پس از تاسیس با دانشگاه طبی لیون قراردادی بست که طبق آن، دانشگاه لیون به مدت ده سال اساتید خود در رشته های مختلف طبی را در اختیار دانشگاه طب کابل قرار داد. در دهه 50 دانشگاه طب کابل که پیشتر زیر مجموعه وزارت تحصیلات محسوب می شد، زیر نظر وزارت صحت و عامه قرار گرفت.

دانشگاه پولی تخنیک کابل: یک دانشگاه انجنیری در شهر کابل، پایتخت افغانستان است. این دانشگاه در سال 1343 در منطقه کارته مامورین شهر کابل، در نزدیکی هوتل اینتر کانتیننتال کابل پایه گذاری شد و درسال 1345 با تکمیل ساختمان های مربوطه به جذب محصل آغاز کرد. دانشگاه پولی تخنیک کابل پنج دانشکده و 19 دیپارتمنت دارد.

دانشگاه کاردان: نخستین دانشگاه خصوصی در افغانستان است که در سال 2002 تاسیس گردیده و یگانه ارگان تحصیلی دارای اعتبار بین المللی از  نهاد IACBE می باشد. در حال حاضر بیش از 5000 محصل در برنامه های مختلف در مقاطع ماستری، لیسانس و دیپلوم مشغول تحصیل می باشند. این دانشگاه با ایجاد فرصت های ادامه تحصیل در خارج از کشور برای بیش از 500 فارغ التحصیل، گام اساسی در راستای ارتقای ظرفیت های تخصصی برداشته است.

دانشگاه تعلیم و تربیه استاد برهان الدین ربانی: این دانشگاه در گذشته به نام انستیتوت پیداگوژی کابل، دانشجویان را در رشته های مختلف لیسانس تربیه می نمود. این دانشگاه در سال 1381 با تلاش خستگی ناپذیر رییس آن شجاع الدین خراسانی به دانشگاه ارتقا یافت.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?