۵ توصیه برای تجلیل بهتر از عید

کارهای تکراری روزانه، گیر و دارهای زندگی، مصروفیت‌های دفتر، کارهای تمام نشدنی خانه،  درس‌های مکتب، فشار آزمون‌های پوهنتون همه و همه ذهن مان را اسیر خستگی می‌کند. ولی جای خوشبختی این است که شما روزهای رخصتی عید را دارید. روزهای خجسته‌ی عید می‌تواند روی این همه تکرارها خط بکشد و به یکباره‌گی تنوعی در کارهای روزانه‌ی تان ایجاد کند. از اینرو، ایام عید را دست کم نگیرید چون قادر است روح تان را تلطیف کند و خستگی‌های دایمی و روزانه‌ی تان را رفع نماید. در اینجا برای بهتر تجلیل کردن عید، برای شما پنج توصیه داریم که می تواند روزهای عید تان را شادتر کند.

در خرید مواد عید افراط نکنید: خیلی‌های ما، عید را با میوه‌های از قبیل، بادام، کشمش، پسته، چهار مغز و شیرینی‌هایی همچون نقل و شیر پیره، کیک و کلچه و … تجلیل می‌کنیم. به اصطلاح این چیزها نور و نمک عید را شکل می‌دهند. ولی اگر سفره‌ی عیدی تان لبریز از کلچه‌های رنگارنگ، کشمش‌های شست عروس و نخودهای بریان و غیره نباشد، کسی شما را از شهر بیرون نخواهد کرد؟! هرگز کسی چنین کاری را نمی‌کند. درست است که حالا عید بر پایه‌ی همین خورد و نوش‌ها استوار شده است، ولی نباید این خورد و نوش‌ها به حدی باشد که پس از عید، اکثریت آن موادها بابت هوای گرم گندیده شود و در آشغال‌دانی‌ها بیفتد. از اینکه هوا گرم است و مواد خوراکه زود خراب می‌شود، لازم است در خرید مواد عید، حد میانه را در نظر بگیرید. علاوه از آن شما می‌توانید پول خرید اضافی مواد را برای تان ذخیره کنید و یا به یک خانواده‌ی فقیر کمک کنید.

سوگوار نباشید، عید است: می‌دانیم درد از دست دادن عزیزان جانکاه است. چون عزیزان پاره‌ی از وجود مان است. اما سوگوار بودن و ناله کردن بیش از حد هم درست نیست. چون مرگ، حقیقت انکار ناپذیر است و نمی‌شود آنرا تغییر داد. باید ذهن خود را آماده‌ی پذیرش واقعیت‌های زندگی کنیم و در برابر حقیقت‌ها، ‌واقع‌بینانه عمل کنیم. از اینرو در سوگ نشستن، نه تنها اینکه عزیز مان را دوباره بر نمی‌گرداند، بل روحیه‌ی سایر اعضای خانواده را ضعیف می‌سازد و فضای خانه را غم آلود می‌کند. از این جهت برای روحیه بخشیدن به خانواده و دوستان تان، سوگواری نکنید و از فرصت عید برای خوشحال بودن تان تلاش کنید.

پرخوری نکنید آخر معده مال خود تان است: پرخوری عامل خیلی از بیماری هاست. بی‌توجه‌ی در خوردن میوه‌های عید می‌تواند ضررهای زیادی را در قبال داشته باشد. به‌طور مثال خوردن بادام، پسته، چهار مغز و … عامل بلند رفتن فشار خون، چربی خون، شکر و باعث درد معده و بروز جوش‌های صورت می‌شود. پس در میزان خوردن تان توجه کنید.

شهر تان را پاک نگهدارید، خانه‌ی خودتان است: در روزهای عید ما شاید بیشتر اشغال تولید کنیم و چه عالی خواهد بود که اشغالهای خود را در مکانهای مشخص شده توسط شاروالی و داخل سطل‌های زباله بیندازیم. نه تنها در روزهای عید بل در سایر روزها هم باید با شهرداری خود همکار باشیم. در تمامی روزها، پوست خوراکه‌ها، قوطی نوشابه‌ها، و دیگر اشغالها داخل سطل بیاندازید.

گله و شکوه را کنار بگذارید، عید است: شکوه و شکایت به نحوی با زندگی ما گره خورده است. ما عادت داریم همیشه دلیلی برای گله و شکایت پیدا کنیم و زندگی خوب مان را خراب کنیم. از روزگار و سرنوشت و یا از بیرغبتی دوستان و سایر مشکلات نگران باشیم و شکایت سر دهیم. چقدر عالی خواهد بود که از روزهای عید استفاده کنیم و حد اقل برای چند روزی به‌دور از دغدغه‌های روزگار، عید مان را به زیبایی تجلیل کنیم. شاید عید باعث شد که شما نسبت به زندگی از زوایه‌ی دیگر و بهتری نگاه بیندازید و گلایه و شکایت را برای همیشه کناز بگذارید.

روزهای عید به‌طور حتم که بهترین فرصت برای همه‌ی ماهاست. ما می‌توانیم از این روزها برای تغییر مثبت خود مان استفاده کنیم و یا هم کاری نکنیم و فقط مثل صدها هزار آدم دیگر باشیم. تصمیم به‌دست خود تان است.

How
You Feel
In Kabul?