پنج زن قدرتمند جهان

زن ها همان گونه که در محیط خانواده گی شان قدرتمند هستند می توانند در عین حال در عرصه های دیگر نیز مصمم و پر قدرت باشند و خود را درگیر چالش های سیاسی و اقتصادی پیچیده کنند تا لقب قدرتمند ترین زنان جهان را از آن خود کنند. در تاریخ باستان و عصر معاصر، زنانی بوده اند که توانسته اند با وجود تمام محدودیت ها به قدرت برسند و نقش پررنگی در تاریخ کشور شان داشته باشند.

آنگلا مرکل: نخستین صدراعظم زن تاریخ آلمان، او سیاست مدار آلمانی و دبیر کل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان است و او اولین بانوی صدراعظم در تاریخ آلمان است. آنگلا در سال 1973 در دانشگاه لایپزیک به تحصیل فزیک پرداخت و پس از آن دکترای خود را در مقطع شیمی فزیک در سال 1986 به دست آورد. نام کامل او در آن زمان و تا پیش از ازدواج اولش آنگلا دروتیا کزنر بود. زمانی که وارد دانشگاه شد، با اولریش مرکل دانشجوی فزیک آشنا شد و ازدواج کرد. این ازدواج به جدایی کشید اما آنگلا نام خانواده گی همسر اولش را برای خود حفظ کرد. مرکل در سال 1988 در مرکز اکادمی علوم با همسر دوم خود، یواخیم زاور آشنا شد و پس از مدتی ازدواج کردند. در انتخابات بوندستاک در سال 2005 مرکل خود را به نامزدی صدراعظمی از طرف دو حزب متحد کرد. پشتکار و سختکوشی مهمترین عاملی است که کمک کرد او در سیاست پیشرفت کند و به عنوان قوی ترین زن جهان معرفی کند.

هیلاری کلینتون: سیاستمدار آمریکایی و نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 بود که در مقابل رقیب منتسب به حزب جمهوری خواه اش، دونالد ترامپ شکست خورد. او نخستین نامزد زنی است که توانسته به چنین جایگاهی در یکی از احزاب اصلی آمریکا برسد. او در سال 1973 درجه تحصیلی خود را از دانشگاه حقوقی بیل دریافت کرد و پس از گذرانیدن مدت کوتاهی به عنوان مشاور حقوقی در کنگره ایالات متحده به آرکانزاس نقل مکان و با بیل کلینتون ازدواج کرد. کلینتون نخستین زنی است که از سوی یکی از احزاب اصلی آمریکا برای ریاست جمهوری نامزد شده است.

دیلما روسف: او اولین رییس جمهور بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است که بعد از اعطای قدرت به لولا در سال 2010، دو باره جایگاهش را پس گرفت. برازیل با داشتن یک زن در راس قدرت نه تنها یکی از کشور های در حال توسعه است که توانسته خودش را از سایر کشور های غربی پیشروتر نشان بدهد، بلکه از جمله کشور هایی که هرگز هیچ زنی را در بالاترین مقام حکومت ندیده است.

جنت لوییز یلن: اقتصاد دان آمریکایی و پروفیسور باز نشسته دانشگاه برکلی است که ریاست فدرال بانک مرکزی آمریکا را در سال 2014 بر عهده گرفت. یلن اولین زن در تاریخ 100 ساله تاسیس بانک مرکزی آمریکا است که عهده دار سمت ریاست بانک مرکزی این کشور می شود. جنت یلن در یک خانواده یهودی در نیویورک به دنیا آمد. او در سال 1967 از دانشگاه براون مدرک کارشناسی اقتصاد گرفت و سپس مدرک دکترای خود را از دانشگاه بیل دریافت کرد. یلن اکنون استاد باز نشسته دانشگاه برکلی است.

کرستین مادلین لاگارد: حقوقدان فرانسوی، وزیر اقتصاد پیشین فرانسه و رییس صندوق بین المللی پول است. لاگارد در پاریس و در یک خانواده دانشگاهی به دنیا آمد. او در رشته حقوق از دانشگاه پاریس فارغ التحصیل شد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم سیاسی دریافت کرد. لاگارد اولین وزیر اقتصاد زن و همچنین اولین زنی است که به عنوان رییس صندوق بین المللی پول انتخاب می شود.


نوشته از: الهه مقصودی   

How
You Feel
In Kabul?