پنج معروفترین شبکه های خبری جهان:

رسانه ها در جهان امروز از اهمیت ویژه یی برخوردار بوده و با زندگی مردم پیوند ناگسستنی دارند اما در میان، رسانه های گوناگون، نقش شبکه های خبری جهت اطلاع رسانی حقایق و حوادث جهان برجسته است. بیشتری از مردمان ولو علاقهٔ چندانی به تماشای برنامه های تلویزیونی نداشته باشند اما تماشای برنامه های خبری را از دست نمی دهند و از این رهگذر با جهان و جهانیان رابطه برقرار می کنند. به هر رو از میان انبوهی از شبکه های خبری  که در جهان فعالیت دارند، کوشیده ام در این متن، پنج رسانهٔ مشهور خبری در جهان را به معرفی بگیرم در ادامه همراهی مان کنید:

بی بی سی:

British Broadcasting Corporation) BBC  ) به معنای شرکت پخش بریتانیا بوده و از جمله پر نفوذ ترین شبکهٔ خبری در سطح جهان محسوب می گردد. این شبکه در عرصه خبر رسانی  و گزارش دهی اخبار جهان ، فعالیت دارد. بی‌بی‌سی در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۲۲ با نام «شرکت سخن‌پراکنی بریتانیا با مسئولیت محدود» بنیان گذاشته شد. در ۱۹۲۷ تحت عنوان «بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا» با دریافت پروانه سلطنتی تبدیل به یک شرکت دولتی شد. بودجه سالیانه بی‌بی‌سی بالغ بر ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پوند است. شعار بی‌بی‌سی این است: «هر ملت باید با صلح و آرامش با ملتی دیگر صحبت کند».

سی ان ان:

سی ان ان مخفف Cable News Network است. از جمله شبکه های معروف اطلاع رسانی بوده که در ژوئن ۱۹۸۰ آغاز به فعایت نموده است. این شبکه مربوط شرکت رادیو تلویزیون ترنر از زیر مجموعه های تایم وارنر ـ بزرگترین شرکت رسانه یی دنیا در نیویورک – می باشد . سی‌ان‌ان در سال ۱۹۸۵ تبدیل به نخستین شبکه پخش ۲۴ ساعته برنامه‌های خبری در اروپا شد. همچنین در سال ۱۹۸۲، سی‌ان‌ان برای اولین بار اقدام به راه‌اندازی یک شبکه خبری باعنوان Headline News کرد که در این شبکه مهمترین اخبار داخلی آمریکا و بین‌المللی به صورت برنامه نیم‌ساعته پخش می‌گردد.

یورونیوز:

معروفترین شبکه خبری اروپایی بوده که در اول ژانویه ۱۹۹۳ آغاز به فعایت نموده است این شبکه در ۱۲۱ کشور جهان بیننده دارد و از جمله پرطرفدار ترین شبکهٔ خبری می باشد. ویژگی یورونیوز با سایر شبکه های خبری در این است که اخبار آن کاملا تصویری بوده طوریکه چهرهٔ هیچ یک از مجریان آن در پرده ظاهر نمی گردد. برنامه های آن شامل بخش خبر، ورزش ، فرهنگ ، زندگی در اروپا ، اقتصاد …و غیره است.

العربیه:

شبکهٔ خبری به زبان عربی است که با سرمایه گذاری کشور های چون عربستان سعودی، کویت، لبنان …  با هزینهٔ ۳۰۰ هزار دالر پایه گذاری شده است این شبکه در سال ۲۰۰۳ فعالیت خود را در دبی آغاز نمود.

فرانس ۲۴ :

این شبکه از جمله شبکه های معروف خبری مربوط دولت فرانسه است و پس از حمله آمریکا بر عراق آغاز به فعالیت نموده است. دلیل اصلی پایه گذاری این شبکه اعلام مخالفتش به جنگ بود تا از این رهگذر صدای  مردم فرانسه را به گوش جهانیان برساند هم اکنون این شبکه به سه زبان ( عربی ، انگلیسی و فرانسوی) خبر پخش می کند و نشرات آن ده ساعته است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?