کابل انسایدر یک ساله شد

آرزوی ایجاد چنین وب سایتی را از سالها قبل در سینه می‌پرورانیدیم اما کار آن را رسما یک سال قبل در همین روز (۴ اسد ۱۳۹۶مطابق ۲۶ جولای ۲۰۱۷) با همکاری چند جوان مستعد همراه با هدف مشخص و قاطع آغاز نمودیم.

در حین افتتاح کابل انسایدر همهٔ ما هیجان داشتیم هر لحظه یی که به افتتاح آن نزدیک می‌شدیم شور و هیجان ما پر رنگ می‌گشت تا اینکه اعداد را برشمردیم … ۱،۲،۳ وب سایت، فعال گشت. شادیی ناشی از رضایت بر چهره های مان چیره گشت و گل لبخند بر لبان ما شگفته بود.

هدف ما از ایجاد این وب سایت مشخص بود و آن اینکه که کابل را به اصالتش بربگردانیم  کابلی که فرهنگش سالهاست گم گشته است. کابلی که دیگر کسی برایش دل نمی سوزاند و تا گلو در میان فتنه و فساد غرق گشته به مزر هلاکت رسیده است. کابلی که در میان خون و خاک و بی غوری های خود مان خسته شده و فریاد می‌زند.

 آن کابلی  که بابت کاکه های کاکل زری‌اش در امن به سر می‌برد امروز امنیتش را از دست داده است چون کاکه یی نیست تا دستش را گرفته و از غرق شدن نجاتش دهد.  آن کابلی که در سخاوتمندی بی جوره بود اما امروز فرزندانشان شب ها گرسنه می‌خواند. آن کابلی که به ناموسش کسی نیم نگاهی نمی توانست اما امروز ناموسش را روی جاده ها به آتش می‌کشانند. آن کابلی که همسایه‌هایش با هم نان و نمک بودند اما امروز همدیگر را نمی شناسند و از حال هم بی خبرند… از این رو هدف ما احیای مجدد فرهنگ فراموش شدهٔ کابل  بوده است که از رهگذر قلم این وب سایت می‌خواستیم زنده بسازیم.

برای اینکه هدف مان را جامهٔ عمل بپوشانیم دست به قلم بردیم و از کوچه کوچهٔ کابل نوشتیم، از کاکه های کابل از مهمانوازی های کابلیان و رسم و رواج های ایشان در ایام عید ، برات ،و نوروز، رسم خواستگاری ، شیرینی خوری و عروسی… از غذا های مشهور کابلی اعم از زمستانی و بهاری… از قصه ها ، اوسانه ها ، شاهنامه خوانی ها، همدلی ها و صمیمیت های کابلیان و جمع شدن ایشان گرد یک صندلی با چای هیل دار و نقل بادامی قصه کردیم. از بازی های کودکانه تا سرگرمی های بزرگان و شرم و حیای دختران آن نوشتیم. برای نوشتن این مطالب از منابع موثق یعنی از کابلیانی که سر شان را در کابل عزیز سفید کرده اند، قصه ها و ناگفته هایی زیادی را در سینه داشته اند کمک گرفتیم.

در ضمن مطالب فرهنگی، ما کوشیده ایم مطالب دیگری همچون اخبار داغ ورزشی، سینمایی و موضوعاتی در رابطه به صحت و سلامتی… و غیره را نیز نشر کردیم.

بالاخره به همان هدفی که داشتیم خود مان را نزدیک ساختیم. در حالیکه در ابتدا پیشبرد  کار این وب‌سایت شخصا برای خودم که بخش نویسندگی آن را به دوش می‌کشم  دشوار به نظر می‌رسید ؛اما رفته رفته دانستیم که هیچ کاری مشکل نیست به شرطی که عزم راسخ داشته باشیم چنانچه گفته اند: «تصمیم شرط موفقیت است». ما نیز تصمیم گرفتیم و موفق شدیم.

در اخیر از تمامی شما عزیزانی که وب سایت ما را دنبال می‌کنید ،لایک و کامنت می‌گذارید جهان سپاس.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?