آیا تماشای فیلم های ترسناک مفید است یا خیر؟

 بنابرگفتهٔ زیست شناسان ، هر موجودی نسبت به محرک خاصی همچون ، تاریکی ، حیوانات وحشی ، زمین لرزه… وغیره واکنش نشان می دهند. چنانچه روانشناسی به نام «یونگ» می گوید:  ترس میراث ناخودگاه جمعی افراد است میراثی که از نیاکان مان به ما رسیده است. برخی از افراد به ویژه پسران به آسانی احساس شان را در رابطه به پدیده های ترسناک نشان نمی‌دهند ولی تماشای فیلم های وحشتناک یگانه راهی جهت بروز واکنش پنهانی انسانها در برابر وحشت است .

باید گفت که ساختن فیلم های ترسناک از سال ۱۸۹۰ آغاز گردیده است و در رابطه به این که تماشای این گونه فیلم ها مفید است یا خیر نظریات متفاوت وجود دارد برخی از مطالعات نشان می دهد که تماشای فیلم های ترسناک برای زنان مفید است  بسیاری از زنان علاقه یی به دیدن  این گونه فیلم ها ندارند غافل از اینکه دیدن  فیلم های وحشتناک  برای مغز و روان ایشان مفید بوده  و سبب می شود تا مغز انرژی بیشتری را  تولید کند و حاملان عصبی مانند دوپامین ، سروتونین و گلوتامات را فعال می سازد.  تقریبا ۳۰ دقیقه بعد از آنکه زنان فیلم ترسناک می‌بینند آرامش یافته و سیستم ایمنی آنها قویتر می‌شود.

اما عده یی دیگری از دانشمندان معتقدند که  تماشای مستمر صحنه های وحشتناک منجر به افسردگی میشود به ویژه کودکان زیر سن هفت سال زمانی که فیلم های وحشتناک را می بینند و یا داستان های ترسناک را می شنوند آن را حقیقت می پندارند و تا زمان بزرگسالی تاثیرات ناگوار آن روی روان  آنها باقی می ماند به طور مثال شبانه کابوس می بینند و همواره هراسی در دل می داشته باشند این کار اختلالات خواب و گاهی پر خوری را که نشانه اضطراب است سبب می شود اما فیلم سازان در پاسخ به اینکه چرا مایل به ساختن این گونه فیلم ها اند در حالی که عوارضی را در قبال دارد ، می گویند که هدف ما از تولید موقعیت‌های وحشت انگیز، بازی‌ها و کارتون‌های ترسناک برای این است که فرد بتواند به ترس خود غلبه کند یا قدرتمند بودنش را به رخ دیگران بکشد و وانمود کند که شجاع است و تمایل دارد در این موقعیت‌ها قرار بگیرد.

 در این  پیوند متخصصان مغز و اعصاب  می گویند که دیدن فیلم های ترستاک حس هیجان را در انسانها ایجاد می کند و این حس باعث تجدید شارژ مغزی در انسانها شده در نهایت انسان به سرزندگی میرسد اما پس از آنکه به سر حالی و تازه‌گی رسیدند برای مدت طولانی دچار آثار ویرانگری می گردند. پس اگر مطمئن هستید که با تماشای فیلم های ترسناک کنار می آیید ، خوب است که با دیدن آن خود تان را از حالات یکنواخت بیرون کرده و حس هیجان را تجربه کنید در ضمن شارژ مغزی تان را نیز فعال بسازید اما توجه داشته باشید که کودکان زیر سن را از دیدن این گونه فیلم ها به دور نگه دارید زیرا ممکن آثار ناگواری را بالای روح و روان آنها بگذارد همچنان دیدن این چنین فیلم ها برای کسانی که دچار بیماری قلبی اند توصیه نمی شود.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?