با ۱۰ زیبا ترین پرندگان جهان آشنا شویید :

 پرندگان در طبقهٔ مرغان قرار دارند و حیوانات پالدار هستند که به وسیلهٔ پر و بالهای خویش کرانه های آسمان را طی می کنند. اکثر از مردمان جهان عاشق پرندگان اند به ویژه کابلیان قدیم علاقهٔ خاصی به نگهداری پرندگان در خانه های شان داشتند. در کوچهٔ کاه فروشی شهر کابل خرید و فروش پرندگان صورت می گرفت که تا امروز پا برجاست. پرندگان جنس لطیف طبیعت اند که تماشای آن چشم ها را و آواز قشنگ ایشان گوش ها را می نوازد. گفته شده است که درحدود ۱۰،۰۰۰ گونه از پرندگان مختلف در جهان وجود دارد که هیچ کدام آن نا زیبا نیست اما در این متن، ده نوع آن را به معرفی می گیریم:

۱. طوطی رنگین کمان: قسمی که از نام آن پیداست به رنگ های روشن چون آبی ، نارنجی ، لیمویی ، سبز تیره ، سبز روشن ، لاجوردی بوده که شکل رنگین کمان را در ذهن ما تداعی می کند.  این پرندگان دارای منقار سرخ هستند از این رو به نام طوطی رنگین کمان یاد می گردد این پرندهٔ زیبا در جنگل های بارانی، جزایر سالومون ، اندونزی، آسترلیا، پاپوا در گینه  نو زندگی می کنند.

۲.  پرندهٔ بهشتی کوچک: پرندهٔ خیلی کم پیدا و نهایت قشنگ است. تماشای آن انسان را به حیرت می اندازد به طول ۳۲ سانتی متر بوده روی سینهٔ آن به رنگ قهوه‌یی تیره است و دو بال های کناری اش به رنگ خرمایی روشن ،اطراف منقارش به رنگ سیاه ، منقارش به رنگ آبی تیره نزدیک به رنگ سرمه‌یی است سر این پرنده زرد رنگ بوده و این رنگ تا قسمت های عقبی پرنده را پوشانیده است. قسمت مهم و اصلی این پرنده را دم آن شکل می دهد که در واقع همین قسمت آن این پرنده را از دیگر پرندگان متمایز می سازد زیرا دم آن به شکل لباس عروسان  سفید و دنباله‌دار است و دو طرف دم آن به رنگ زرد می باشد.

۳. درنای تاج دار: این پرنده دارای گردن و پا های باریک و طویل بوده ، بال های چتر مانند به رنگ قهوه یی و سفید دارد. این پرنده در قسمت های شرقی و غربی آفریقا پیدا می شود.

۴. کاردینال تاج سرخ: تنها تاج این پرنده سرخ نه بل تمام وجود آن  به شمول منقار آن  سرخ  رنگ است. اما اطراف منقار آن سیاه است .این پرنده در جنوب شرقی کانادا و شرق آمریکا و مکزیک زندگی می کند.

۵. پرندهٔ آبی کوهستان: این پرنده ۱۶ تا ۲۰ سانتی متر طول دارد و به رنگ آسمان است و دارای چشمان مشکی بوده و از ترکیب سه رنگ از خانوادهٔ رنگ آبی ساخته شده است آبی تیره ، روشن و آبی مایل به سفید.

۶. مرغ ماهیخوار: پرندهٔ خیلی قشنگ که به ندرت به چشم می خورد . منقار طویل دارد و از ترکیب رنگ نارنجی و لاجوردی ساخته شده است در ضمن  قسمت سر و بال هایش با نقطه های سفید رنگ تزئین یافته است.

۷. تاناجر بهشتی: پرنده یی که در کشور کلمبیا و برازیل پیدا می شود روی سینهٔ آن شکل قلب آبی رنگ را دارد و قسمت های دیگر آن دارای رنگ پسته یی ، سیاه و لاجوردی است این پرنده ببینده را به حیرت می اندازد.

۸ .طاووس: این پرنده در اکثری از کشور ها پیدا می شود و از زیبایی خیره کننده یی برخوردار است از ترکیب رنگ های سیاه، آبی ،سبز زری ساخته شده است. مردم ما در گذشته ها پر آن را همواره لای قرآن می گذاشتند و روی آن مقداری از بوره را می انداختند ایشان بدین باور بودند که با گذشت زمان یک پر،  با پر های زیاد مبدل می گردد.

۹. فلامینگو: این پرنده به رنگ نارنجی تیره بوده ، در آب راه می رود و در جنوب آمریکا ،در آفریقا و اروپا پیدا می شود و شباهت تام با مرغابی دارد.

۱۰ .طوطی دریای اطلس: از اینکه این پرنده در قسمت های دریای اطلس پیدا می شود بدین نام مسمی شده است اطراف چشم و روی سینهٔ آن سفید بوده و متباقی قسمت های آن سیاه است منقار و پاهای آن نارنجی بوده و با طوطی های دیگر متفاوت است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?