شش برند برتر موتر های جهان

گران ترین موتر های جهان که تا کنون تولید شده اند، چیزی بیشتر از یک وسیله حمل و نقل معمولی هستند. این موتر ها که هر کدام از قطعات آن ها همچون اثر هنری به چشم می آیند، می توانند ثروتمند ترین افراد جهان را تحت تاثیر قرار دهند و آن ها را ترغیب به خرید نمایند. با این اوصاف، آشنایی با گران قیمت ترین موتر های جهان می تواند جالب و سرگرم کننده باشد.

تویوتا: از بزرگترین موتر سازان جهان به شمار می رود که در سال 2012 تولید 200 میلیونمین موتر خود را جشن گرفت. ارزش این برند موتر سازی جاپان در همان سال به 30 میلیارد و 280 میلیون دالر می رسید. جالب است بدانید کل جمعیت جاپان 127 میلیون نفر است؛ یعنی تویوتا بیش از کل جمعیت جاپان موتر تولید و البته صادر کرده است. تویوتا ابتدای قرن بیستم به عنوان یک کارخانه ریسنده گی فعالیت داشت، اما بعد ها به کارخانه موتر سازی تبدیل شد. دفتر مرکزی تویوتا در شهر توکیو است.

مرسدس: این برند موتر سازی آلمان به نماد قدرت و لوکس بودن در جهان موتر تبدیل شده است. گوتلیب دایملر و کارل بنز، دو مخترع آلمانی موتر، پس از مدتی کار مستقل، شرکت دایملر-بنز را در سال 1926 تاسیس کردند و اسم محصولات خود را به پیشنهاد نخستین نماینده فروش خود، مرسدس گذاشتند که از نام دختر این نماینده گرفته شده بود. شرکت مرسدس بنز در سال 1871 به دست کارل بنز بنیانگذاری شد. دفتر مرکزی مرسدس بنز در شهر اشتوتگارت آلمان است.

بی ام و: در سال 1915 تاسیس شد در حال حاضر با ارزش ترین برند موتر سازی در آلمان محسوب می شود که مقر اصلی آن در شهر مونیخ است. بی ام و علاوه بر تولید موترسایکل در کنار موتر های خود، شرکت رولز روبز را به عنوان زیر مجموعه خود در اختیار دارد و در مسابقات موتر رانی نیز حضور پر رنگ دارد.

فولکس واگن: یکی از معروف ترین برند های موتر سازی در سرتاسر دنیا بوده که حضور آن در بازار های اروپایی و آمریکای شمالی بیشتر از دیگر نقاط است. این کارخانه در سال 1930 به درخواست رهبر آلمان نازی، آدولف هیتلر بنا شد. هیتلر از دکتر فردیناند تقاضا کرد که موتری بسازد تا عموم مردم قدرت خرید آن را داشته باشند. دفتر اصلی این شرکت در آلمان است.

نیسان: در سال 1932 توسط یوشی سوکو آی کاوا بنیانگذاری شد. نیسان نام یک شرکت موتر سازی چند ملیتی است که دفتر آن در توکیوی جاپان قرار دارد. بخش قابل توجهی از سهام این  شرکت در اختیار رنو فرانسه است، با این حال ارزش برند نیسان از رنو بیشتر بوده و دلیل آن را می توان حضور پر رنگتر نیسان در بازار های جهانی دانست.

فورد: یکی از بزرکترین شرکت های تولید کننده موتر در آمریکای شمالی محسوب می شود و می توان آن را قوای محرکه چرخ صنعت آمریکا در اوایل قرن بیستم به حساب آورد. هنری فورد شرکت خود را در اوایل قرن بیستم تاسیس کرد و محبوبیت خود را از تولید موتر های ارزان قیمت برای دسترسی تمام  اقشار جامعه بدست آورد. با آنکه فورد موتر های خود را در سرتاسر دنیا به فروش می رساند، اما بازار اصلی آن در آمریکای شمالی است.


نوشته از: الهه مقصودی

How
You Feel
In Kabul?