پنج بهترین آواز خوان زن افغان

موسیقی یک بخش بزرگ فرهنگ کشور ما را تشکیل می دهد که زنان افغان از گذشته تا حال در این زمینه سهم فعال داشته اند. از زنان مشهور افغانستان که در عرصه موسیقی کار های ماندگار از خود به یادگار گذاشته اند می توان از استاد مهوش، قمرگل، قندی کوچی، افسانه، آبه میرزا، پروین و هنگامه یاد کرد. هرچند در جامعه سنتی افغانستان از گذشته تا به حال با بعضی طرز دید های محدود گرایانه در رابطه به کار و فعالیت زنان در عرصه های بخصوص هنری برخورده ایم، اما زنانی هستند که توانسته اند با مهارت ها و استعداد های شان به گونه سالم پیش بروند و موثریت و درخشنده گی خود را در عرصه های هنری بخصوص موسیقی تثبیت نمایند. نمونه این زنان توانمند در جامعه ما بسیار است که معرفی همه آنان از حوصله این نوشته بیرون است. ما در این نوشته خواسته ایم به گونه نمونه از چند تن آنان یاد آوری کنیم.    

آریانا سعید: این بانوی جوان در سال 1989 در شهر کابل متولد شده است. وی در کودکی افغانستان را ترک و با خانواده اش به اروپا سفر کرد و بعد از سپری کردن چند سال در سویس، شهر لندن را برای سکونت انتخاب کرد. آریانا در دوران تحصیل در سویس عضو گروه سرود بود و بعد از فارغ التحصیل شدن از رشته مدیریت تجارت فعالیت های هنری خود را در عرصه موسیقی آغاز کرد. خانم سعید تا هنوز بیش از 50 کنسرت در کشور های مختلف جهان داشته و آهنگ هایش در بخش های مختلف، علاقمندان خود را دارد. وی در سال 2015 در مراسم جایزه موسیقی که در شهر هامبورگ برگزار شد، جایزه بهترین آوازخوان زن افغانستان را بدست آورد. آریانا اولین هنرمند افغان بود که آهنگش “ماشاالله” در شبکه های جهانی پخش شده است.

مژده جمالزاده: آواز خوان جذاب و زیبای افغانستان که با سروده زیبای خود به نام “افغانستان وطنم” در میان مردم افغانستان جا باز کرد. وی در پنج سالگی افغانستان را ترک  کرده و در کانادا پناهنده شده است. مژده در کنار آوازخوانی و مدلینگ، به عنوان بازیگر در نقش های فرعی در سینمای هالیوود نیز ظاهر شده است. بانو جمالزاده آواز خوانی را به صورت جدی از سال 2007 شروع کرده است و در سال 2009 پس از سال ها به افغانستان آمد و در یکی از تلویزیون های خصوصی به عنوان مجری کار را شروع کرد. در سال 2010 در روز جهانی زن به عنوان اولین هنرمند افغانستان، به کاخ سفید دعوت شد و در حضور اوباما آهنگ معروف “دختر افغان” را اجرا کرد. وی در سال 2017 توسط مجله آمریکایی بازنیت در جمله  30 زن موفق و زیبای دنیا انتخاب گردید.

غزل سادات: هنرمندی که در چند سال گذشته با هنر آواز خوانی علاقمندان زیادی را به خود پیدا کرده است. پدر و مادر او در اصل اهل هرات هستند. وی تحصیلات ابتدایی را در استانبول ترکیه به اتمام رسانیده و برای گذراندن تحصیلات عالی به کانادا رفت و در مونترال کانادا به تحصیل مشغول شد. در حال حاضر خانم سادات در شهر دبی مشغول تجارت است و در منطقه جمیرا صاحب سه هتل است. ترانه های او در میان مردم بخصوص جوانان طرفداران  زیادی دارد.

سیتا قاسمی: یکی از آواز خوانان جوان و موفق موسیقی افغانستان است. این بانوی جذاب در مدت زمان نه چندان زیاد، توانسته است محبوبیت و شهرت جهانی کسب کند. این هنرمند محبوب در سومین جشنواره “تقدیر از هنرمندان و موسیقی دانان افغانستان” که در ایالت کالیفورنیای آمریکا برگزار شده بود، جایزه بهترین آواز خوان جوان افغانستان را بدست آورد. از زیباترین سروده های او می توان از دختر کوچی، بی وفا یادم کن، هموطن عیدت مبارک، به تصویرم چه می بینی و انگور شمالی، یاد کرد که در نقاط مختلف افغانستان علاقمند زیاد دارد.

غزل عنایت: آواز خوان موفق و محبوب در سبک پاپ است. او در سال 1989 در شهر کابل متولد شده است. غزل عنایت در سن 17 سالگی آواز خوانی را به صورت رسمی آغاز و آهنگ های زیادی به زبان های فارسی دری و پشتو سروده است. “آهنگ دوست بدی می دارم” از سروده های پرطرفدار وی می باشد.


نوشته از: الهه مقصودی 

How
You Feel
In Kabul?