۵ مکان دیدنی افغانستان

افغانستان کشور دارای اماکن باشکوه تاریخی ومناظر زیبای طبیعی بسیار است. چنانچه درهر ولایت افغانستان مکان‌های دیدنی جالب و قشنگی وجود دارد. به‌طور مثال تنها در کابل پایتخت افغانستان مکان‌های خوب تفریحی همچون باغ بابر، دره‌ی پغمان، بند قرغه و … وجود دارد. مکان‌های عالی دیگری هم در ولایت‌های کشور هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان از تندیس‌های بودا و بند نیلگون امیر در بامیان، گلغندی در پروان، فرخار در تخار، تخت رستم در سنمگان، و غیره نام برد. در اینجا به گونه‌ی فشرده پنج مکان دیدنی کشور را به معرفی می‌گیریم:

بودا، پارک ملی بند امیر، شهر غلغله و ضحاک در ولایت بامیان:  این‌ها فقط لیست معدودی از مکان‌های تاریخی، جذاب و دیدنی در ولایت باستانی و تاریخی بامیان است. بودای بامیان از دوران بودایی به‌جا مانده که ثبت میراث‌های فرهنگی یونسکو می‌باشد. بودای بامیان را همه‌ی دنیا می‌شناسند و حتا در خیلی از کشورهای دنیا، بودای بامیان نماد تاریخ افغانستان است. بند امیر یا پارک ملی کشور با هفت بند خرد و بزرگ، آب نیلگون و هوای مناسب، یکی از جاذبه‌های دیگر بزرگ طبیعی و توریستی در بامیان و حتا در افغانستان است. در وسط این پارک یک بنای تاریخی که قدمتش به صد سال می‌رسد، وجود دارد. این بنا به‌نام «مزار بند امیر» مشهور است. شهرهای غلغله و ضحاک هر دو از مکان‌های تاریخی در بامیان است که همه ساله هزاران توریست را به خود جلب می‌کند. بند امیر یکی از منابع خوب و پر درآمد اقتصادی  بوده است.

21330816_1880818138600626_747138865_o

قلعه اختیارالدین (ارگ)  و مناره‌های هرات: این قلعه از بناهای مشهور تاریخی در شهر هرات است و قدمت آن به روزگار اسکندر مقدونی می‌رسد. این قلعه دارای شش برج می‌باشد و از خشت خام ساخته شده است. با بزرگ شدن شهر هرات، قلعه هم‌اکنون در وسط شهر هرات موقعیت پیدا کرده و نمای جذابی به شهر داده است. مناره‌های هرات هم که در سمت غربی شهر موقعیت دارد، از مکان‌های مشهور و تاریخی هرات است. کسانی که به ولایت هرات سفر میکنند، حتمی از این مکانها دیدن می‌کنند.

n00018820-r-b-000

پارک چهل زینه در ولایت قندهار: قسمی که از نام آن پیداست، این بنای تاریخی چهل پله دارد که در فراز کوه سرپوزه قرار گرفته است و از معماری‌های باستانی کشور حکایت می‌کند. بر روی کتیبه‌های سنگی آن نوشته‌هایی به خط زیبای نستعلیق حک شده است. در حال حاضر، چهل زینه تنها منحیث مکان تاریخی باقی نمانده است بل در پایینی آن یک پارک توسط شهردادری ولایت قندهار ساخته شده که آنرا به تفریحگاه بزرگی برای مردم مبدل کرده است. (عکس با کیفیت از پارک چهل زینه دریافت نشد)

باغ بابر درولایت کابل: این باغ بنابر وصیت بابر، پادشاه دوران تیموریان ساخته شده است و مقبره‌ی بابر در داخل آن موقعیت دارد. بناهای دیگر داخل این باغ، مسجد شاه‌ جهان می‌باشد که از سنگ مرمر ساخته شده است. همچنان قصر ملکه، عمارت تاریخی است که در قسمت جنوبی باغ موقعیت دارد. این باغ از طبیعت سبزی برخوردار است که رستورانتی نیز در داخل آن برای پذیرایی مهمانان داخلی و خارجی فعالیت می‌کند. مردم در روزهای رخصتی به‌ویژه روزهای مناسبتی همچون عیدها، نوروز، روزهای جمعه و … برای میله و تفریح در این باغ می‌روند.

FJFJF3330

تخت رستم در ولایت سمنگان: تخت رستم از معروفترین بناهای معماری عصر بودایی به‌شمار می‌رود که در مرکز سمنگان قرار دارد. در اطراف این بنای تاریخی معابد بوداییان دیده می‌شود. این مکان نیز از جاهای دیدنی در افغانستان است. چون اهمیت تاریخی آن شهرت خاصی را برای آن به ارمغان آورده است و نمای شهر سمنگان از فراز این تخت تاریخی خیلی قشنگ جلوه می‌کند.

130813093218_afg_samangan_photo_976x549_bbc

این پنج مکان فقط لیست بسیار کوتاهی از مکان‌های دیدنی و تاریخی در افغانستان است. علاوه بر این مکان‌ها منار جام غور، زیارت حضرت علی (ع) در مزار شریف، آیخانم در کندز، طبیعت حیرت انگیز بدخشان، مناره‌های غزنی و صدها مکان دیگر نیز وجود دارد که در گنجایش این متن نیست.

How
You Feel
In Kabul?