فیلم افغانی مینهٔ سرگردان

 این فیلم، یک فیلم درام بوده به کارگردانی یوسف بره‌کی در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است.مینه سرگردان، اولین فیلم بلند، این فیلمساز افغان مقیم کانادا می‌باشد و محصول مشترک افغانستان و کانادا است که در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد.

بازیگر اصلی فیلم فرزانه نوابی و سایر عوامل فیلم از داخل افغانستان انتخاب شده‌اند و تهیه کنندگان فیلم آصف بره‌کی و آندرو کوروگی می‌باشند.

 داستان این فیلم حول محور دختری که همچون هزاران نوجوان و کودکان دیگر در بازارهای افغانستان نان‌آوران کوچک خانواده‌هایشان هستند، می‌چرخد. یعنی این فیلم در پیوند به نسلی است که محکوم به جبر اجتماعی، معادلات سیاسی و شرایط سنتی و اقتصادی جامعه است.

در این فیلم، فقر و زندگی دشوار کودکان و نوجوانان دستفروش به نمایش گذاشته شده است. کسی به فکر مینه و هم‌نسلان او در جامعه نیست، تنها آرزوی آنان درس خواندن است که آن هم محکوم شرایط اقتصادی است. مینه در میان ده‌ها پسر جوان در بازار کار می‌کند و در این تلاش به پدر کلان بیمار که هوش خود را به نوعی از دست داده و پدر خودش کمک می‌کند.

جوانی که دلال کار کودکان است، به او جنس می‌دهد تا کار کند اما بازار پر از خشونت است. کودکان و نوجوانان دستفروشی را می‌بینیم که برخی خریداران آنان را می‌زنند. مناطق مختلف بازار بین دلال‌های کار تقسیم شده و کار در منطقه دیگر، خطر خشونت فیزیکی و از دست دادن جنس را به همراه دارد. مینه در این بازار تبدیل به یک مبارز می‌شود؛ مبارزی که می‌خواهد زنده بماند.

پدر کلان مینه می‌میرد و او تلاش می‌کند تا با کمک دیگران او را دفن کند. صحنه بازگشت مینه از قبرستان در کنار قلعه بالاحصار کابل و توفان شدید خاک، یکی از صحنه های قوی فیلم است که تنهایی مینه و شرایط سخت او را تصویر کرده است.

پدر مینه برای تامین هزینه اعتیاد خودش قصد دارد او را به شوهر بدهد اما مینه از خانه فرار می‌کند. او در پایان، در دام گروه دیگری می‌افتد که باید برای زنده ماندن خودش گدایی کند. از نظر داستانی، شخصیت‌های فیلم مینه سرگردان دچار بافت پراکنده و سرگردان است که در سیر داستان همدیگر را تکمیل نمی‌کنند.

کاراکتر سمیر، پسر جوان دستفروش که تنها دوست مورد اعتماد مینه در بازار است به نوعی در پایان داستان رها می‌شود. او که احساس می‌شود مینه را نیز دوست دارد، در سیر داستانی فیلم تکمیل نمی‌شود.

در مقابل، کارگردان توانسته است بازی خوبی از فرزانه نوابی در نقش مینه بگیرد. این اولین فیلم فرزانه نوابی است و او بازی بسیار روان و جاافتاده‌یی در فیلم ارائه داده است. این فیلم خوشبختانه برندهٔ چندیدن جایزه گردیده است چنانچه در رقابتی که میان دوازه فیلم در کشور چین برگزار شده بود توانست  دو جایزهٔ را از آن خود بسازد و این جای بسا افتخار برای سینمای افغانستان است که با امکانات اندک توانسته است در کنار فیلم های بلند کشور های پیشرفته رقابت کند و برنده شود.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?