فیلم افغانی « نامه یی به رئیس جمهور» برندهٔ جایزه جاگزین اسکار گردید

فیلم «نامه ‌یی به رئیس جمهور» یکی از فیلم های معیاری افغانی با کارگردانی و نویسندگی رویا سادات، تولید کابورا پرودکشن و خانۀ فیلم رویا ساخته شده است. این فیلم بازتاب چالش ها و مشکلات زنان افغان بوده واقعیت های نهفته در جامعه افغانستان را به تصویر میکشد. برای آگاهی بیشتر با کابل انسایدر همراه باشید:

 داستان فیلم، روایتی از زندگی زن جوانی به نام ثریا است که به اتهام قتل همسرش محکوم به اعدام است. او برای نجات خود، نامه ‌‌یی به رئیس جمهوری مینویسد‌ و رئیس جمهور پس از خواندن این نامه ناگفته‌های پرونده او را میفهمد. این فیلم یک و نیم ساعت بوده مدت دوسال ساخت و ساز آن طول کشیده است و به تاریخ ۳۱ سنبله سال جاری در سینمای آریانا  برای اولین بار به نمایش رفت و به گرمی استقبال گردید.

کارگردان فیلم مذکور در رابطه به چگونگی تهیهٔ این فیلم می گوید که این فیلم را با امکانات بسیار اندک ساخته است و نخستین فیلم بلند افغانی است که بیشترین دست اندرکاران آن افغانی بوده به جز یکی دو بخش تخنیکی که امکانات آن در افغانستان فراهم نبوده است.

جای بسا خوشی است که این فیلم افغانی در شرایط ناگوار کشور با امکانات خیلی اندک توانست برندهٔ جایزهٔ جاگزین اسکار گردد. این جایزه در مراسمی که از سوی وزارت خارجهٔ هالند و شورای امنیت سازمان ملل برگزار شده بود به بانو سادات ـ گارگردان این فیلم ـ  اهدا گردید. درضمن  فیلم نامبرده ، نامزد هفتادمین جشنوارهٔ لوکارنو سوئیس نیز گردیده است. لوکارنو، جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم است که از سال ۱۹۴۶ هرساله در شهر لوکارنوسوئیس برگزار می‌شود. جشنواره فیلم لوکارنو پس از جشنواره‌های کن، ونیز و برلین چهارمین جشنواره معتبر فیلم اروپا به شمار میرود. جایزه اصلی این جشنواره «یوزپلنگ طلایی» نام دارد و به بهترین فیلم در بخش اصلی بین‌المللی داده میشود .فیلم نامه ‌یی به رئیس جمهور، از میان هزار فیلم سینمایی از سراسر جهان برای رقابت به این جشنواره، راه  باز کرده و قرار است در کنار بیست و دو فیلم دیگر در این جشنواره، رقابت کند. راه یافتن این فیلم به چنین جشنواره ها موفقیت بزرگی محسوب می شود و ما را به آیندهٔ روشن سینمای افغانستان باورمند می سازد.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?