قیام ـ پرهزینه ‌ترین سریال تاریخ ترکیه

قیام از جمله پربیننده‌ ترین سریال تلویزیونی با ژانر تاریخی ساخت کشور ترکیه است. مطمئنا بیشتری از مردم ما فصل های این سریال را تماشا کرده اند و محتوای داستان آن را بلد اند اما در این نوشته خواستم معلومات بیشتری جدا از محتوای داستان آن بیان کنم در ضمن یاد آوری گردد که این سریال تنها در کشور ما نه بل پخش جهانی دارد و در کشور های بیشمار دیگر نشر می گردد .

  این سریال در سال ۲۰۱۴ با کارگردانی Metin Günay و نویسنده‌گی Mehmet Bozdağ تهیه گردیده است و بر اساس وقایع تاریخی مبنی بر دورهٔ حکمروایی سلجوقیان ساخته شده است. سلجوقیان در اصل از میان ترکان غز برخاستند و دورهٔ آنها عمدتا به دو بخش معین چون سلاجقه بزرگ و سلاجقه کوچک تقسیم می شود که سلاجقه بزرگ از طغرل بیک سلجوقی ِ، الپ ارسلان و ملک شاه سلجوقی… حتا تا بخش های از حکمروایی سنجر را در بر می گرفت که در خراسان مرکز حکمروایی آنان قرار داشت. اساس‌ گذار این سلسله طغرل بیگ سلجوقی بود وی در سال ۴۳۱ هجری در جنگ دندانقان مرو، بر مسعود غزنوی پیروز شد و بخش زیادی از قلمرو غزنویان را منصرف گردید. سپس آنان تا آسیای صغیر پیشروی کردند و اراضی زیادی را به تصرف خود درآوردند. در نتیجه سلسلهٔ حکمروایی سلجوقیان در آناتولی سقوط کرد و امپراطوری عثمانی به قدرت رسید.

دراین مجموعه ‌دوره‌ یی‌ از زنده‌گی سلیمان‌شاه، جد بزرگ عثمانیان و ارطغرل پدرعثمان یکم، بنیانگذار امپراتوری عثمانی به تصویر کشیده شده است. این مجموعه پرهزینه‌ ترین فیلم تاریخ ترکیه‌ است. محتوای  سریال مبارزه های میان ارطغرل بیگ و آلپ ها در برابر شوالیه های صلیبی، مغول های وحشی و افراد دیگر در قرن سیزدهم میلادی را با جزییات تمام به تصویر می کشد. سرانجام این مبارزات بعد از سال ها منجر به تشکیل امپراطوری بزرگ عثمانی می‌شود شخصیت محوری  این سریال انجین آلتان دوزیتان در نقش طغرل، پدرعثمان یکم بنیانگذار امپراتوری عثمانی و پسر سلیمان شاه و هایمه هاتون میباشد.

به هر رو می توان گفت که این سریال دارای ۴ فصل بوده و تا کنون ۹۱ قسمت آن نشر شده است بیشتر تصویر برداری آن در کشور ترکیه صورت گرفته است و پس از تکمیل شدن آن با استقبال گرم مردم روبرو گردید و پخش جهانی یافت بدین معنا که در بیشتری از کشور های جهان چون آلبانی، اتحادیهٔ عرب ، جمهوری آذربایجان، بنگلادیش ، بوسنی و هرزگوین، ، بلغارستان ، کرواسی  جمهوری چک ، استونی، یونان ، گرجستان ، مجارستان ، اندونزی ، ایران ، اسرائیل ، قزاقستان ، لیتوانی ، جمهوری مقدونیه ، مونته نگرو ، پاکستان ، قطر ، رومانی ، روسیه ، صربستان ، اسلوانی، ترکیه ، جمهوری ترک قبرس شمالی به نشر میرسد و به زبان های این کشور ها دوبله گردیده است. خوشبختانه کشور ما افغانستان نیز موفق گردیده تا این سریال تاریخی را به بهترین وجه به زبان فارسی دری دوبله کند و در شبکه های تلویزیونی خویش  به نشر برساند. تقریبا سه فصل این سریال در افعانستان نشر گردیده است و توجه مردم ما را به خودش جلب نمود این سریال در واقع از جمله پرطرفدار‌ترین سریال ترکی در افغانستان بوده است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?