مستر بین ـ یکی از مشهورترین کمدین های جهان

همه جا تاریک است. چیزی به نظر نمی رسد. ناگهان روشنایی خیره کننده یی از آسمان می تابد  و تاریکی زمین را به اندازهٔ یک دایرهٔ میانه، روشن می سازد.لحظه یی نمی گذرد که مردی از آسمان از راه همان نور و روشنایی در داخل دایرهٔ روشن پرتاب می شود.جالب است که در وجود این مرد ،آثاری از خراشیده‌گی ناشی از افتادن بر زمین دیده نمی شود. مرد از جا بر می خیزد و حیرت زده چپ و راستش را نگاه می کند و از دایرهٔ روشنایی  پا بیرون می‌نهد و به تاریکنا می رود. در دایرهٔ روشن نوشته می شود:« مستر بین». آری! این آغاز ظاهر شدن مستر بین روی پرده های تلویزیون در سریال کمدی اش است.

شخصی که در نقش مستر بین، تقریبا بسیاری از مردمان جهان را با اعمال کمدی ‌اش خندانیده است،  روآن سباستین اتکینسون نام دارد.وی در سال ۱۹۵۵ در کشور انگلستان زاده شده و یکی از بهترین کمدین های بریتانیا است. او در یک نظر سنجی میان افراد کمدین در سال ۲۰۰۵ ،به عنوان  یکی از پنجاه نقش برتر کمدی همهٔ تاریخ برگزیده شده است.آقای اتکینسون از دانشگاه نیوکاسل مدرک لیسانسش را در رشته مهندسی برق بدست آورده و در سال ۱۹۵۷ مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه آکسفورد دریافت نموده است.

اتکینسون زمانی که در دانشگاه آکسفورد مصروف درس های ماستری‌اش بود به فکر طرح شخصیت مستربین گردید و شخصیتی را طراحی کرد که ناآگاهانه با اعمال و کردارش در انجام کارهای روزمره، همچون طراحی خانه، رفتن به سلمانی ،رفتن به سفر…وغیره، مردم را میخنداند زیرا کارهایش غیر عادی و توأم با خنده است. بدین معنا که در هر عملش چاشنی ژانر کمدی هویداست.به طور مثال: در یکی از قسمت ها ، میخواهد به سفر برود و در حین جمع و جور کردن وسایل سفر، از اینکه بکسش کوچک است، وسایلش را نیز کوچک می ساز. با کوتاه کردن لباس حتا با خالی نمودن کرم دندان و کم ساختن آن عالمی از خنده را در ببیننده‌گان ایجاد میکند. در قسمت دیگر در امتحانی اشترک میکند و به شکلی از اشکال میخواهد نقل بگیرد. روند نقل گیری آن نهایت خنده داراست جالب‌ تر از آن اینکه در اخیرامتحان، متوجه میشود که سوالها را اشتباه حل کرده و نقل هایش بی‌جا بوده است.به همینطورقسمت های دیگرش نیزجنجال های پر خنده را به تصویر کشیده است.

قسمت اول این سریال در اول سپتامبر ۱۹۸۹ از شبکهٔ آی‌تی‌وی ، پخش گردید و آخرین قسمت آن زیر نام شب بخیر آقای بین در ۳۱ اکتبر ۱۹۹۵ نشر شد. البته دو قسمت اول آن سیاه و سفید بوده است.این سریال کمدی مدت پنج سال نشر گردید و در طول این پنج سال ببینده‌گان زیادی را به خودش جلب نمود و یک قسمت آن که  « مشکل آقای بین» نام داشت در سال ۱۹۹۱ در بریتانیا نشر شد. این قسمت ازسوی تعداد زیادی از مردمان ،به خوبی استقبال گردید و  میلیون ها بیننده داشت.این سریال برندهٔ چندین جایزه بین المللی گردیده است. از جمله ،جایزهٔ زرطلایی را از آن خود کرده است.به هررو از بس نقش آقای اتکینسون از سوی مردم بپذیرفته شده است، کارتونیی را به نامش ساخته اند. وی علاوه بر سریال کمدی ،در دو فیلم نقش مستر بین را بازی کرده است.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?