پرفروش ترین فیلمهای هالیوود

هالیوود یکی از مهم‫ترین صنعت‫های فیلم‫سازی است که با داشتن قابلیت‫های صنعتی، فنی، تنوع ژانر‫ها، سبک‫ها و گرایش‫ها یکی از غنی‌ترین سینماهای جهان به حساب می‫رود و سالانه پر درآمدترین فیلم‫ها را تولید می‫کند. در این متن ده پرفروش ترین فیلم‫های سینمای هالیوود را به ترتیب و به‫گونه‫ی فشرده به معرفی می‌گیریم.

فیلم سینمایی «آواتار»، تولید سال ۲۰۰۹: آواتار، یک فیلم امریکایی علمی تخنیکی و سه بعدی است که توسط «جیمز کامرون» نوشته و کارگردانی شده است. در آمد این فیلم در حدود دو میلیارد و هفت صد و هفتاد و هفت میلیون و نه صد و شصت و پنج هزار و هشتاد و هفت دالر ( ۲,۷۸۷,۹۶۵,۰۸۷) بوده است. این فیلم، یکی از پر درآمد‌ترین و  پر فروش‌ترین فیلم‫های دنیا به حساب می‌آید.

فیلم سینمایی «تایتانیک»، تولید سال ۱۹۹۷: تایتانیک، فیلم حماسی و عاشقانه است. کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و مسوول بخش از مالیات این فیلم را «جیمز کامرون» به عهده داشته است. ماجرای این فیلم، داستان غرق شدن کشتی تایتانیک، بزرگ‫ترین کشتی زمان خود در سال ۱۹۱۲ است. نقش بازیگران مرکزی این فیلم را لئوناردو دی کوپراویو و کیت ونسلت به عهده داشته است. در این فلم، لئوناردو و ونسلت، دو جوان از دو طبقه فرودست و فرادست جامعه اند که عاشق هم می‌شوند و تا دم مرگ، در پر مخاطره‫ترین لحظات در کنار هم می‫باشند. درآمد این فیلم دو میلیارد و یک صد و هشتاد و شش میلیون و هفت صد و هفتاد و دو هزار و سه صد و دو دالر (۲,۱۸۶,۷۷۲,۳۰۲) بوده است. این فیلم، به عنوان دومین فیلم پرفروش دنیا به حساب می‫رود.

فیلم جنگ ستاره‌گان: نیرو بر میخیزد (Star Wars: The Force Awakens): جنگ ستاره‫گان، فیلم حماسی در ژانر اپرای فضایی است. این فیلم در دسامبر ۲۰۱۵ به نمایش در آمد و توسط جی.جی.آبرامز کارگردانی شده است. داستان این فیلم از جورج لوکاس بوده و بازیگران مهم آن هر یک جان بویگا، دیسی ریدلی، آدام درایو، اسکار آیزاک،اندی سرگیس، دو مهنل گیلسون و … است. درآمد این فیلم دو میلیارد و شصت و هشت میلیون و یک صد و هفتاد و هشت هزار و دو صد و بیست و پنج دالر (۲,۰۶۸,۱۷۸,۲۲۵) بوده است. این فیلم تاهنوز به عنوان سومین فیلم پرفروش دنیا شناخته شده است.

دنیای ژوراسیک (Jurassic World): دنیای ژوراسیک، یک فیلم علمی-تخیلی و هیجان‌برانگیز است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این فیلم توسط «کالین ترورو» کارگردانی شده است. بازیگران اصلی آن کریس پرت، بایس دالاس هاوارد، جیک جانسون، وینسنت دن آفریو و … بوده است. درآمد این فیلم یک میلیارد و شش صد و هفتاد میلیون و چهار صد هزار و شش صد و سی و هفت دالر (۱,۶۷۰,۴۰۰,۶۳۷) بوده و به عنوان چهارمین فیلم پرفروش هالیوود به شمار می‫رود.

انتقام‌جویان مارول (Marvels The Avengers): انتقان جویان، یک فیلم آمریکایی ابر قهرمانانه می‫باشد که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است. کارگردانی و نویسنده‌گی این فیلم را «جاس ویدون» به عهده داشته است. بازیگران مهم این فیلم کریس ایوانز، رابرت دوانی، ج.نیوز، مارک رافالو و … است. در آمد این فیلم یک میلیارد و پنج صد و نوزده میلیون و پنج صد و هفتاد و هفت هزار و نه صد و ده دالر (۱,۵۱۹,۵۷۷,۹۱۰) بوده است. این فیلم، به عنوان پنجمین فیلم پر درآمد هالیوود به شمار می‫رود.

خشن ۷ ( Furious 7):  خشن هفت، یک فیلم آمریکایی اکشن و هیجانی است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است. کارگردان این فیلم «جمیز وان» و نویسنده‫ی آن «کریس مورگان» است. این فیلم هفتمین قسمت از مجموعه فیلم‫های سریع و خشمگین است. بازیگران مهم این فیلم وین دیزل، جیسون، استاتهام، پل واکر، میشل رودریگز، لوکاس بلک و غیره است. در آمد این فیلم یک میلیارد و چهل و پنج میلیون و نه صد و یازده هزار و پنج صد و شانزده دالر (۱,۰۴۵,۹۱۱,۵۱۶) بوده و ششمینفیلم پرفروش هالیوود است.

انتقام جویان عصر اولتران(The Avengers Age of Ultron): انتقام جویان، فیلم ابر قهرمانانه آمریکایی بوده و در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است. کارگردانی و نویسنده‌گی آن را «جاس ویدون» به عهده داشته است. این فیلم دنباله‫ی فیلم انتقام جویان ۲۰۱۲ است. بازیگران آن، همان بازیگران قسمت قبلی است. درآمد این فیلم یک میلیارد و چهار صد و پنج میلیون و چهار صد و سیزده هزار و هشت صد و شصت و هشت دالر (۱,۴۰۵,۴۱۳,۸۶۸) دالر بوده که هفتمین فیلم پر فروش هالیوود است.

هری پاتر و یادگاران مرگ، قسمت دوم (Harry Potter and the Deathly Hallows _ Part 2): هری پاتر، فیلم تخیلی-امریکایی نشر شده در سال ۲۰۱۱ است. این فیلم در واقع قسمت دوم از هفتمین فیلم مجموعه‫ فیلم‫های هری پاتر است. این فیلم بر اساس رمانی با همین نام، نوشته‫ی «جی.کی.رولینگ» و به کارگردانی «دیوید ییتش» ساخته شده است. در آمد این فیلم یک میلیارد و سه صد و چهل یک میلیون و پنج صد و یازده هزار و دو صد و نوزده (۱,۳۴۱,۵۱۱,۲۱۹) دالر بوده و هشتمین فیلم پر درآمد هالیوود است.

یخ زده ( Frozen): یخ زده، فیلم امریکایی ترسناک می‫باشد که در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است. کار گردان این فیلم «آدام گرین» است. بازیگران مهم آن هر یک اما بل، شان اشمور، کوین زگرز، کریس یورک و غیره است. درآمد این فیلم یک میلیارد و دو صد و بیست و پنج میلیون و سه صد و شصت و دو هزار و هشت صد و پنجاه دالر (۱,۲۲۵,۳۶۲,۸۵۰) دالر بوده و نهمین فیلم پردرآمد هالیوود است.

مرد آهنی (Iron man): مرد آهنی، یک فیلم اکشن و تخیلی است که در سال ۲۰۰۸ در امریکا تولید شده است. این فیلم توسط «جان فاورو کار» گردانی شده است. هنرپیشه‫ی نقش اول آن «استارک» است. وی در نقش «تونی کسی»  بازی کرده و با دانش مهندسی خود زره آهنی و روباتیک می‫سازد و  به ابر قهرمان تبدیل می‫شود. در آمد این فیلم یک میلیارد و دو صد و پانزده میلیون و چهار صد و سی و نه هزار و نه صد و نود و چهار (۱,۲۱۵,۴۳۹,۹۹۴) دالر بوده و دهمین فیلم پر فروش سینمای هالیوود است.

 

How
You Feel
In Kabul?