پر فروش ترین فلم های هندی

فیلم وهنرسینما درجهان امروزبا وجود این که درمعرفی فرهنگ های مختلف کشورهای جهان نقش اساسی دارد، به یک تجارت بزرگ در جهان تبدیل شده است. بسیاری از کشورهای بزرگ و قدرتمند هزینه های هنگفتی را دراین بخش به مصرف میرسانند تا از این طریق فرهنگ کشورهای دیگر را تحت تاثیر قراردهند.

در این میان سینما بالیوود هندوستان پس از هالیوود بزرگترین و پرطرفدارترین سینمای جهان است. محبوبیت فیلم های هندی در کشورهای آسیایی مخصوصاً درافغانستان و ایران، و دربرخی دیگر نقاط جهان چون کشورهای شمال افریقا سابقه طولانی دارد. شاید این مساله از برخی تشابهات و نزدیکی های  فرهنگی سرچشمه میگیرد. صنعت سینما هند با توجه به مراکز گوناگون تولید فیلم وهمچنین آثار سینمایی رنگارنگی که به گویش ها و زبان های مختلف کشورهند ارايه میکند، به قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شده است. کارشناسان برآورد کرده اند که روزانه 14 میلیون نفردرهند به سینما میرود و به این ترتیب فیلم وسینما به بزرگترین منبع عایداتی دراین کشورتبدیل شده است. دراین نوشته هم فقط به چند فیلم پرفروش هندی اشاره شده است.

دانگال: پر فروش ترین فیلم تاریخ سینمای هند با فروش بی سابقه یی درکل این صنعت می باشد. این فیلم برگرفته اززنده‌گی کشتی گیرمعروف هندی، ماهاویرسنگ می باشد. این فیلم تا کنون بیش از 320 میلیون دالرفروش جهانی داشته و هنوزبا همین موفقیت در حال فروش است. دانگال چهارمین فیلم پر فروش سال بعد از “دیو و دلبر” ( Beauty and the Beast ) است. این فیلم تا کنون بزرگ ترین فیلم ورزشی سال است.

باهوبالی: فانتزی بالیوودی باهوبالی، با کسب درآمد 270 میلیون دالری در سینما های سراسر دنیا و پشت سر گذاشتن فیلم پی کی به عنوان رکوردار قبلی، عنوان پر فروش ترین فیلم را به خود اختصاص داد. پیش ازاین کمدی هجو آمیز پی کی با درآمد 136 میلیون دالر رکوردار پر فروش ترین فیلم بالیود بود.

پی کی: به اساس گزارش تایمز آف اندیا، فیلم پی کی که عامر خان درآن نقش یک موجود بیگانه از سیاره بیگانه را ایفا کرده است. درده روزنخست اکران، تنها درهند حدود 37 میلیون فروش داشته است. این فیلم که باورهای مذهبی و رسم و رواج های انسان ها را نشانه گرفته، یکی از پربیننده ترین وهمچنان پرانتقاد ترین فیلم های هندی است که تا هنوز با درآمد ۱۳۶ میلیون دالر در صدر فیلم های پر فروش قرار گرفته است.

دهوم 3: زیبا ترین فیلم هندی پرهیجان که در سال 2013م منتشر شد. از بازیگران آن می توان به عامر خان، کاترینا کیف و آبیشیک بچن اشاره کرد. این فیلم با درآمد 92 میلیون دالر از پر درآمد ترین فیلم های هندی است.

سه احمق: محبوب ترین فیلم هندی درداخل و خارج از کشورهندوستان می باشد. این فیلم کمدی-عاشقانه با درآمد 88 میلیون دالر درجدول پر فروش ترین فیلم های هندی قرار گرفته است.

چینای اکسپرس: جذاب ترین فیلم اکشن-کمیدی محصول کشورهنداست که در سال 2013م به کارگردانی روهیت شیتی و تهیه کنندگی گوری خان ساخته شد. این فیلم دومین فیلم دپیکا و شاهرخ خان پس از فیلم “اوم شانتی اوم” است. این فیلم با درآمد 66 میلیون دالر سومین فیلم پر فروش تاریخ سینمای هندی در خارج از کشور شد.

این جوانی دیوانگی هست: فیلم جذاب و رمانتیک، محصول کشور هندوستان است. این فیلم نامزد جوایز بهترین بازیگر مرد، بهترین  کارگردان و بهترین نقش مکمل زن و مرد در جشنواره فیلم هندوستان فیر شد. این فیلم با درآمد 50 میلیون دالر تبدیل به یکی از پر فروش ترین فیلم های بالیوود در سراسر جهان شد.        

کریش 3: فیلم هندی در سبک علمی- تخیلی و ابر قهرمان به کارگردانی راکیش روشن است که در سال 2013 منتشر شد. این فیلم با درآمد 45 میلیون دالر از فیلم های پر فروش هندی بشمار می رود.


نوشته از: الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?