۱۰ فیلم هندی مورد علاقه افغانها

سینمای کشور هندوستان از سالهای زیاد هست که بین افغانها جایگاه خاصی را دارد. اولین فیلم هاییکه در سینما های کابل و شب های جمعه در تلویزیون ملی افغانستان  در سابق ها به تماشا گذاشته میشد فیلم های هندی بود. باوجود اینکه کتله بزرگ افغانها به زبان هندی بلدیت نداشتند اما با آن هم فیلم های هندی به شور و شوق خاص تماشا میشد. دو موضوع فیلم های هندی; عاشقی و لت خوردن های بدماش (همان شخصیکه رول منفی را انجام میدهد) علاقمندی افغانها را نسبت به این فیلم ها زیاد ساخته بود.

در سال های قبل چون افغانها به لسان هندی بلدیت نداشتند وقتی فیلم از کشور هندوستان را تماشا میکردند منتظر میبودند که صحنه جنگی فیلم برسد و بچه فیلم با کسی بجنگد٬ و یا هم اگر جوانان مزاج عاشقانه میداشتند منتظر آهنگ های فیلم میبودند که بل عموم از عشق و محبت و دوستی حکایت میکرد.

از زمانیکه افغانها با فیلم های هندی آشنا شدند٬ بیشتر از صدها فیلم را تماشا کرده اند. از میان این همه فیلم٬ تعدادی از فیلم ها هست که باوجود اینکه از زمان اکران شان سالها گذشته اما با آن هم سخن از این فیلم ها میان افغانها مثل قصه دیروز زنده هست. شاید این فیلم ها به همین اندازه شهرت در کشور هند نداشته باشند.

۱. دان (Don): اری دیوانو٬ مجهی پیچانو – کها سی آیا مین هو کون

فیلم دان که در سال ۱۹۷۸ ‌به هنر پیشه گی هنر پیشه مشهور هند امیتاب بچن تولید شده بود٬ میان افغانهای هر طبقه از محبوبیت خاص برخوردار هست. در پهلوی جنگ های امیتاب بچن با پا های طویلش چیزی که این فیلم را تا امروز زنده نگهداشته همان آهنگ هایش هست که بدون آن محفل های عروسی افغان ها رونق پیدا نمیکند.   

۲. رام جانی: شهرت ستاره مشهور هندی شاه رخ خان در افغانستان بعد از نشر فیلم رام جانی با دوبله نه چندان حرفه یی رادیو تلویزیون ملی بود. رام جانی جوانی بود که در مقابل غلط های اجتماع ایستاده گی میکرد و همراهان او عده از نوجوانان بود. این ایستاده گی های رام جانی در مقابل غلط ها وی را میان افغانها شهرت داد.

۳. درکن: فیلم درکن که نقش مرکزی آن میان اکشی کمار و سنیل شیتی بود٬ مانند دیگر فیلم ها جنگ زیاد نداشت٬ این فیلم عاشقانه بود و مبارزه دو مرد که یکی اول ثروتمند میباشد و دیگری بعدا ثروتمند میشود را برای بدست آوردن قلب یک خانم را نمایش میدهد. طبع عاشقانه فیلم٬ میان افغانها جایگاه خاصی را به خود پیدا کرد.

۴. دلجلی: از جوان دانش آموز تا مبارز آزادیخواه. اجی دیوگن هنر پیشه هندی که تنها به نام اجیی میان افغان شهرت دارد٬ پس از یک حادثه در زندگی اش رو به جنگ با دولت هند میآورد. عشق و عاشقی دوران دانشگاه و جنگ های جریان مبارزه ترکیبی بود که افغانها تا امروز اجیی را به همین فیلم مسما میکنند.

۵. خدا گوا: خدا گوا فیلمی بود که دو فرهنگ متفاوت را با تمام کلیشه های فرهنگی به نمایش گذاشت. این فیلم قصه یک افغان جوانمرد و بزکش بود که بخاطر زبان و وعده خود از عشق خود گذشت. این اولین فیلمی بود که صحنه های آن در کابل فیلم گیری شده بود٬ و همین ویژه گی این فیلم را میان افغانها جاویدان ساخت.

۶. کویلا: دختری عاشق جوانی بی زبان میشود که خدمتگار مرد کهن سال هست که خاستگار دختر هست. خم و پیچ داستان این فیلم و دوباره به دست آوردن صدای جوان بی زبان فیلم را برای افغانها جالب و دیدنی ساخت.

۷. باغبان: در میان تمام صحنه های جنگی فیلم ها و آهنگ ها و قصه های عاشقانه فیلم ها که افغانها را مشتاق خود ساختند٬ باغبان اولین فیلمی بود که با قصه خانوادگی برای افغانها جالب تمام شد. این فیلم برخلاف دیگر فیلم ها میان بزرگسالان زیادتر مطرح بود٬ چون از مشکلات والدین و نارسی اطفال خانواده به آنها بیان میکرد.

۸. راجا هندوستانی: جوان تکسی ران و دختر سرمایه دار٬ عشق و عاشقی این دو٬ برابر نبودن زمینه برای یکجا شدن شان٬ مخالفت های فامیل ثروتمند دختر و مقایسه نمودن کلاس ها٬ موضوعاتی بود که برای جوانان افغان بسیار جالب بود.

۹. کل نایک: فیلم کل نایک در میان افغانها ستاره شد٬ چون فیلمی بود تا آخرین حد جنگی. قصه فیلم بالای زندانی فرار کرده که در فعالیت های تروریستی دست داشته و دو پولیس که یکی معشوقه زندانی و دیگر دشمن وی هست میچرخد.

۱۰. لال پادشاه: ویژه گی که فیلم های هندی را میان افغانها محبوب میساخت همان عادل بودن نقش مرکزی (بچه فیلم) هست. لال پادشاه که نام بچه فیلم هست کسی هست که همیشه با ظالمان مبارزه میکند.

How
You Feel
In Kabul?