۵ کارگردان موفق سینمای هالیوود

موفقیت سینمای هالیوود  را می توان مرهون  تلاش ، زحمات و مهارت كار گردانان وی در عرصه فیلم سازی دانست. كار گردانان  هالیوود ، به گونهٔ حرفه یی به کار کارگردانی پرداخته و بهترین فیلم ها را به سطح جهانی می سازند تا جایی فیلم های آنها برندهٔ بهترین جوایز جهانی از جمله اسکار گردیده است. در این متن پنج کار گردان موفق هالیوود را که فیلم های شان جوایز بی شماری را کسب نموده و در ضمن پر فروش ترین فیلم ها را کار گردانی کرده اند، به معرفی می گیریم:

استیون آلن اسپیلبرگ: آقای اسپیلبرگ ، کار گردان ، فیلم‌نامه نویس ، تهیه کننده آمریکایی در سال ۱۹۴۶ در ایالات متحده آمریکا متولد گردیده است. وی یکی از موفق‌ترین و سرمایه دار ترین کارگردان تاریخ سینمای هالیوود است. وی سه بار برنده جایزه آسکار گردیده است .از فیلم های مشهوری که کار گردانی نموده است :آواره ها ، ای. تی ، پارک ژوراسیک … و غیره است که هر یک از این فیلم ها پر فروش ترین فیلم دوران خود بودند . باید گفت که ثروت این  فیلم ساز آمریکایی به بیش از سه میلیارد دالر می رسد.

جمیز کامرون: آقای کامرون ، کار گردان ، فیلم‌نامه نویس و تهیه کننده موفق در سال ۱۹۵۴ در کانادا متولد گردیده است. پس از تماشای فیلم یک ادیسه فضایی ( استنلی کوبریک) در سن پانزده سالگی علاقمند فیلم سازی و کارگردانی شد و اکنون یکی از موفق ترین کارگردانان هالیوود به شمار می رود. آقای کامرون کسی است که اولین و دومین فیلم پرفروش جهان ( تایتانیک ، آواتار) را کار گردانی نموده است.

وودی آلن: آقای آلن ، کمدین ، بازیگر ، کارگردان ، نویسنده و موسیقی دان آمریکایی بوده که در سال ۱۹۵۳ در بروکلین نیویورک در یک خانوادهٔ یهودی تولد گردیده است. نخستین فیلمی را که کار گردانی کرده  زیر نام ( پول را بر دار و فرار کن) است وی نزده بار نامزد جایزهٔ جشنوارهٔ اسکار گردیده و چهار بار برنده شده است.

مارتین اسکورسیزی: کار گردان ، فیلم‌نامه نویس ، تهیه کننده ، هنرپیشه و تاریخ دان ایتالیایی ـ آمریکایی است که در سال ۱۹۴۲ متولد گردیده است. وی با موفقیت‌اش توانسته معتبر ترین جوایز سینمایی رااز آن خود کند ار قبیل جایزهٔ اسکار ، گلان گلوب ، جایزهٔ انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا . چشنوارهٔ( کن ) … و به بسیاری از جوایز دیگر سینمای هالیوود دست یافته است. از جمله فیلم های ماندگارش ، خیابان های پایین شهر ، رانندهٔ تاکسی ، گاو خشمگین، رفقای خوب… وغیره است.

کلینت ایستوود: هنر پیشه، کار گردان و تهیه کننده هالیوود در سال ۱۹۳۰ در کالیفرنیای آمریکا متولد شده است وی در سال ۱۹۹۲ برندهٔ جایزهٔ بهترین کار گردان و بهترین فیلم را از جشنوارهٔ اسکار بدست آورد و در سال ۲۰۰۴ در همین جشنواره به عنوان بهترین کارگردان انتخاب گردید. علاوه بر جشنوارهٔ اسکار در بسیاری جشنواره های دیگر مستحق جایزه شناخته شده است. از جمله فیلم های مشهور وی که نقش کار گردانی را در آن ایفا نموده است : دار شان بزن ، یاغی ، خوزیس والز ، فرار از آلکاتراز، فایر فاکس ، روی خط آتش … و غیره است.

How
You Feel
In Kabul?