آداب دعا کردن در ماه مبارک رمضان

دوستان عزیز، ماه مبارک رمضان فرصت خوبی جهت نزدیکی به درگاه خداوند متعال و طلب مغفرت از گناهان است  زیرا درهای بهشت در این ماه گشوده و درهای دوزخ بسته است، پس بر ما است تا در این ماه مبارک لحظه های مان را به یاد و ذکر الله بخشانیده و مهربان سپری نموده و حین دعا نمودن، آداب ذیل را مدنظر بگیریم:

بعضا فکر می‌کنیم دعا های ما  به درگاه خدا قبول نمی‌گردد. با خود می‌گوییم چرا خدا دعا های مان را قبول نمی‌کند باید گفت که دلیلش این است که ما آداب مناسب دعا کردن را بلد نیستیم. خداوند همواره به دعا های ما پاسخ خواهد داد به شرط اینکه آداب آن را رعایت کنیم طوری که خداوند متعال در سوره بقره می‌فرماید:« وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ»

و هنگامی که بندگان من از تو درباره من سؤال کنند(بگو) من نزدیکم! دعای دعا کننده را به‌هنگامی که مرا می‏‌خواند پاسخ می‏‌گویم. (بقره/۱۸۶)

هنگامی که ما نیاز مادی و معنوی می‌داشته باشیم به طور مثال می خواهیم از گناهانی که مرتکب شده ایم خالص گردیم و یا می خواهیم گره های زندگی مان باز گردد، نیاز ها و خواسته های مطلوب مان برآورده گردد، دست به نیایش و دعا برده به دربار خداوند رو می‌آوریم زیرا یگانه امید و تکیه‌گاه ما خدا است و خدا که باشد غمی نیست لذا برای قبولی دعا، در قدم اول خدای مان را بشناسیم زیرا یکى از مهم‌ترین موانع اجابت دعا، عدم معرفت خداوند است، به‌‌عبارت دیگر، یکى از شرایط اساسى استجابت دعاها، شناخت خداوندى است که ما را خلق کرده است و از او مى‌خواهیم که دعاى ما را اجابت کند. بعد با گفتن بسم الله … آغاز نمایید قبل از مطرح ساختن نیاز های تان به مدح و ستایش خدا بپردازید. مقدسات و اسمای مبارکش را واسطه قرار داده سپس به گناه ها و خطا هایی که انجام داده اید اعتراف کرده طلب مغفرت کنید زیرا هیچ گناه ما از چشم خدا پوشیده نیست ما ولو گناه هان ما را از چشم جهان کتمان کنیم ولی از خدا چیزی پوشیده نیست. لذا اعتراف کردن و طلب و مغفرت کردن  راهی است تا مورد بخشش قرار گیریم. پس از اعتراف گناهان، نیاز های تان را به درگاه خدا پیش کرده و از خدا در برآورده ساختن آن طلب یاری نمایید به یاد داشته باشید تا هیچگاهی از دعا و نیایش به درگاه خدا دست بردار نشویید به فرموده پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم خداوند دعاکننده اصرار کننده را دوست دارد: «ان الله یحب السائل اللحوح


نوشته از: مطواع کبیر

 

How
You Feel
In Kabul?