آیا تا حال به تاثیر رنگ ها در زندگی تان توجه کرده اید؟

رنگ ها با تمامی عوامل و جزییات زنده‌گی ما رابطه تنگاتنگی دارند. تاثیر رنگ ها در زنده‌گی ما به حدی است که می توانند سبب تغییر در رفتار, خصوصیت و شخصیت ما شوند. رنگ ها بیانگر اوضاع روحی و ذهنی ما هستند؛ به گونه مثال وقتی فردی احساس غم و اندوه می کند همه چیز را تیره می بیند و علاقه یی زیادی به رنگ های تیره نشان می دهند. حال آنکه زمانی که شاد هستیم ترحیح می دهیم از رنگ های شاد استفاده کنیم و از دیدن این گونه رنگ ها بیشتر خوشحال می شویم. رنگ ها می توانند پویایی، انعطاف پذیری، تحمل و تفکر را در محیط کار و زنده‌گی نشان دهد. همچنین رنگ ها می توانند در درمان بیماری ها بکار روند و روح و روان انسان را بهبود بخشد و نشاط آور باشند. در واقع رنگ ها نیرو انرژی هایی هستند که چه بخواهیم و چه نخواهیم به صورت مثبت یا منفی بر ما اثر می گذارند. پس می توانیم بگوییم که رنگ ها جز جدایی ناپذیر و ضروری زنده‌گی انسان ها است که بر سیستم عصبی، قدرت بینایی و حالات روحی و اخلاقی انسان ها تاثیر می گذارند، بنابر این برای استفاده بهتر و اتنخاب مناسب تر رنگ ها بهتر است با تاثیر روانشناسی آن ها که می تواند در انتخاب لباس یا محیط زنده‌گی مان موثر باشد، آشنا شویم.

سبز: آرام بخش ترین رنگ ها است. نشاط بخش و دافع خستگی که فشار خون را کاهش می دهد. نقش اصلی این  رنگ، کمک به از بین بردن مشکلات مهم روانی و یا احساسی است که در تقویت احساسات دوستی, امیدواری، ایمان و صلح بسیار موثر می باشد.

سفید: این رنگ قدرت تحلیل شما را افزایش می دهد و به شما احساس آزادی و رهایی بیشتری می بخشد. رنگ سفید نشان دهنده احساسات و استعداد های خلاق فردی بوده که نبوغ و توانایی های فرد را تقویت می بخشد.

سیاه: استفاده از این رنگ باعث می شود توانایی بیشتری در تمرکز کردن داشته باشید. بسیاری از افراد از رنگ به عنوان رنگ درمان کننده استفاده می کنند. این رنگ در زمانی که فرد دچار مشکلات روحی شده، می تواند حالت آرامش بخش را ایفا کند.

سرخ: افراد عصبی نباید در معرض این رنگ قرار گیرند, زیرا موجب زیاد شدن ناراحتی شان خواهد شد. این رنگ برای مدت کوتاهی خوشایند است, اما نگاه زیاد به آن موجب سردردی و خستگی روانی می شود.همچنین برای تلاش و کوشش و تحریک اشتها و کسب انرژی رنگ مناسب است.

زرد: حالت تحریک  کننده ذهنی و هوشی دارد و شدیداً موجب تقویت فکر انسان می شود. این رنگ در درمان فلج موثر است. از این رنگ در اماکن آموزشی و پرورشی بیشتر استفاده می شود.

آبی: این رنگ موجب افزایش فعالیت های حیاتی سلول های بدن می گردد که انسان در مواجه شدن با این رنگ احساس آرامش مطبوعی می کند. این رنگ حرارت  اضافی بدن را کاهش می دهد و برای بیماران کم خواب، عصبی و وسواسی بسیار مفید است بنابر این رنگ مناسب برای استفاده در محیط کار و زنده‌گی است.

نارنجی: استفاده از رنگ نارنجی به شما احساس شهامت و بیباکی می دهد. این رنگ را ضد خستگی نیز نامیده اند که فعالیت های اجتماعی را در فرد تقویت می بخشد.استفاده زیاد این رنگ سبب ناهماهنگی در سیستم عصبی افراد می شود.

بنفش: این رنگ  نماد روحانیت، عزت نفس و وقار است. رنگ بنفش در کاهش احساسات نفرت، خشم، ترس و اضطراب تاثیر فوق العاده دارد. استفاده از این رنگ به  سبب خاصیت خواب آور بودنش در مراکز تعلیمی توصیه نمی شود.

خاکستری: حاصل ترکیب رنگ سیاه و سفید است و رنگی موزون و بی تفاوت است. چشم و اعصاب تمایل بیشتری به این زنگ دارد.

طلایی: این رنگ احساسات و سرزنده‌گی را در شما بیدار می کند و به شما نیرویی می بخشد تا آن چیزی را که باعث خرسندی و رضایت خاطر تان می شود، پیدا کنید.

گلابی: بهترین و مناسب ترین رنگی است که می تواند با انرژی خود احساسات مربوط به مهربانی، شفقت، حامی، یکرنگی، صراحت، عشق، اعتماد و ایمان به آنچه که لازم است را تقویت می کند.

نوشته از: الهه مقصودی   

   

How
You Feel
In Kabul?