آیا خوردن سحری ضروری است

سحری وعدهٔ غذایی است که سال یکبار در ماه مبارک رمضان تکرار می‌شود قسمی که همه می‌دانید این وعدهٔ غذایی نیمه شب است. بدین معنا که در دل شب بیدار می‌شویم و مقداری از خوراکی های لازم را نوش جان می‌نماییم. برخی از مردمان به ویژه جوانان و نوجوانان نمی خواهند در نیم شب بیدار شده و خواب شان را مختل بسازند از اینرو، خوردن غذا در این وعدهٔ غذایی را ضروری نمی پندارند لذا بدون خوردن سحری، روزه می‌گیرند. اما آیا به واقعیت سحری نخوردن ضروری نیست یا خیر؟ در ادامه با ما باشید.

در پاسخ به سوال بالا باید گفت که خوردن غذا در وعدهٔ سحری یک نیاز ضروری است زیرا هیچ امرخدا بی حکمت نیست اینکه خداوند متعال در ماه مبارک رمضان دو وعدهٔ غذایی را در اوقات غیر معمول امر فرموده است،حتما حکمتی در قبال دارد و پیامبر گرانقدر مان در پیوند به سحری در حدیث شریف چنین می‌فرماید:

«قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ السَّحُورُ بَرَکَةٌ، لَا تَدَعْ أُمَّتِی السَّحُورَ وَ لَوْ عَلَی حَشَفَةٍ»؛رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمود: سحری برکت است و امت من سحری را ترک نمی‌کنند؛ اگرچه با خرمای خشکیده‌یی باشد. بنابر به روایت امام صاق که چنین فرموده است: و سأله أبوبصیر عن السحور لِمَنْ أَرَادَ الصَّوْمَ أَ وَاجِبٌ هُوَ عَلَیْهِ فَقَالَ لَا بَأْسَ بِأَنْ لَا یَتَسَحَّرَ إِنْ شَاءَ وَ أَمَّا فِی شَهْرِ رَمَضَانَ فَإِنَّهُ أَفْضَلُ أَنْ یَتَسَحَّرَ نُحِبُّ أَنْ لَا یَتْرُکَ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ»؛‌از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ درباره «سحری» برای کسی که قصد روزه گرفتن دارد، سؤال شد که آیا خوردن سحری بر او واجب است؟ آن‌ حضرت فرمود: اگر بخواهد بدون سحری روزه بگیرد، اشکالی ندارد؛ اما در ماه رمضان بهتر آن است که از سحری استفاده کند. ما خوش داریم که آن (خوردن سحری) در ماه رمضان ترک نشود.

درضمن پزشکان نیز خوردن سحری را نیاز مبرم می‌دانند و نخوردن سحری را از ضررهای بسیار جدی برای بدن شما به حساب می آورند که یکی از آنها اختلالات متابولیسمی است. چون بدن شما به جای استفاده از ذخایر چربی از ذخایر حیاتی استفاده می کند و به جای سوزاندن چربی، قند را می سوزاند که باعث می شود شما لاغر نشوید، دچار افت قند شوید و با اختلالات متابولیسمی مواجه شوید. این واکنش بدن در مقابل مکانیسمی است که شما در پیش گرفته اید. به همین دلیل خوردن سحری بسیار حائز اهمیت است. پس بهتر است این وعدهٔ غذایی را از حذف نکنید زیرا حذف آن تاثیر نامطلوبی روی رشد نوجوانان بر جا می‌گذارد لذا توصیه می شود تا یک الی دو ساعت قبل از آذان صبح بیدار شده و از غذاهایی که شیرین و پر چرب نباشد استفاده کرده، انرژی و سلامتی تان را در طول روزی که روزه دار هستید تضمین نمایید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?