استفاده از دارو های خودسرانه و عواقب ناگوار آن

صحت، بزرگترین ثروت و بهترین نعمتی است که خدا در اختیار ما بنده‌گان قرار داده است. لذا با  استفاده از دارو های خود سرانه سلامتی تان را در خطر نیندازید. در حال حاضر خود‌درمانی در میان مردم ما به یک فرهنگ مبدل گردیده است وهرکسی برای خودش پزشک است به ویژه بزرگان خانواده چون پدر کلان ها و مادرکلان ها جعبه یی مملو از دارو ها، با خودشان دارند به مجردی که از دردی شکایت کنی از دارو خانه‌گک خویش انواع دارو ها را برایت تجویز می کنند. به همین ترتیب، مردم بیشتر لازم نمی بینند هزینه یی بابت سلامتی، پرداخت کنند و در بدل آن بزرگترین نیروی جسمی خویش را که همانا سلامتی است از دست می دهند. در این نوشته عوارض نامطلوب استفاده از دارو های خودسرانه را بیان خواهیم کرد. روی متن کلیک کنید و ادامهٔ مطلب را در ویب سایت ما مطالعه نمایید.

خود‌درمانی به فرآیندی گفته می‌شود که فرد بدون توصیه پزشک و بی‌آن که اطلاعات اولیه از بیماری‌اش داشته باشد اقدام به مصرف انواع داروها ‌کند،غافل از اینکه وقتی داروی به طور خود سرانه مصرف شود، مواد شیمیایی موجود در آن به قسمت هایی از بدن که حساس است وارد شده و باعث عارضه و بیماری های درازمدت در افراد می گردد. در بسیاری از کشور ها در پیوند به فروش دارو ها قوانینی وجود دارد و آن طوری که، دارو ها را به دو دسته تقسیم بندی کرده اند . یکی دارو هایی که فقط داکتر می تواند آن را تجویز کند و بدون نسخهٔ داکتر اجازهٔ فروش آن در دواخانه ها نیست. دیگر دارو هایی که بدون نسخه، می توان آن را تهیه کرد مانند آسپرین و استامینوفن. این دارو ها در تسکین برخی درد ها مفید است اما نباید فراموش کرد که چنین دارو ها بیماری را درمان نمی کند بل علایم آن را به طور موقت و بدون درمان ریشه یی اندکی تسکین می دهند.

داکتر محمد فهیم «عمر» ، متخصص داخله و اطفال شفاخانهٔ الحیاط در پیوند به عوارض جانبی دارو های خود سرانه چنین می گوید:« همهٔ دوا ها به شمول مسکن ها، در صورتیکه میزان مصرف آن بالا باشد و با مقادیر زیاد و به طور دوامدار استفاده گردد، خطرناک بوده می تواند. مصئون‌ترین مسکن ها استامینوفن و پاراستامول است. اما اگراین دارو ها به شکل غیرمسلکی استعمال گردد باعث یک سلسله مشکلات درعضویت می شود به طور مثال مشکلات در کبد( جگر)، کلیه ها( (گرده ها) می گردد.»

داکتر صاحب در ادامه گفت:« سایر دوا های ضد درد مثل ایبوبروفین یا سایر دواهای گروه ضد درد غیر ستروویدی عوارض شدیدتر بالای قلب و رگها داشته، سبب بلند رفتن فشارخون، می گردد در ضمن ممکن سبب کم کاری کلیه ها، سیستم انعقادی خون( لخته شدن خون) مساعد ساختن خونریزی، معده ( افزایش تیزابیت در معده) مساعد ساختن به زخم های معده شوند.»

 به هر رو استفاده از دواهای خودسرانه به ویژه آنتی بیوتیک ها عوارضی چون ناراحتی های گوارشی، تهوع، اسهال و حساسیت را در قبال دارد. برخی افراد با بعضی گروههای آنتی بیوتیکها (عمدتاً گروه پنی سیلین ها) حساسیت دارند، دراین صورت اگر افراد بدون توصیه داکتر از این آنتی بیوتیک هایی که وجود شان درمقابل آن حساسیت دارد، استفاده کنند، صد درصد خطرناک است اما اگر به داکتر مراجعه گردد، آنتی بیوتیک آن گروه را تجویز نخواهد کرد و از عواقب ناگواری آن جلوگیری می گردد. پس سلامتی تان را دست کم نگیرید و مراقب صحتمندی تان باشید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?