استفاده از عینک آفتابی مفید است یا مضر

در شهر و بازار ما عینک فروشی ها رونق فروانی دارد حتا ما در کنارجاده های شهر شاهد  عینک فروشی ها و خرید و فروش عینک هستیم.  برخی از مردمان از عینک های آفتابی جهت مد و فیش  استفاده می‌کنند و برخی دیگر واقعا بابت حساسیتی که در برابر نور خورشید  دارند، با استفاده از عینک های آفتابی چشمان شان را راحت احساس می‌کنند.اما آیا استفاده از عینک های آفتابی به راستی از چشمان ما حفاظت می‌کنند و یا برعکس  دید چشمان ما را به خطر مواجه می سازد؟ برای دانستن پاسخ این سوال با ما همراه باشید:

بنابر گفتهٔ محققان، استفاده از عینک های آفتابی برای همه اقشار در محيط هايی مانند کنار دريا، فضاهای باز و در شهرهای که آفتاب شديد دارند، ضروری است. متخصصان بیماری های چشمی تاکید می کنند که استفاده از عینک های آفتاب در آغاز صبح و در عصرها، هنگام غروب آفتاب موثر‌تر نسبت به بقیه اوقات روز است. زیرا در همين ساعات، خورشيد به صورت مورب مي تابد و ميزان اشعه بيشتری وارد چشم مي شود. اما در ساير اوقات روز مثلا در ظهر که شدت تابش نور خورشيد به حداکثر خود مي رسد،نور مستقيم وارد چشم نمی شود بلکه بيشتر روی سر متمرکز مي شود.در ضمن استفاده از عینک های آفتابی چشمان شما را در مقابل گرد و خاک  نگه می دارد به ویژه در هوای گردآلود شهر کابل استفاده از چنین عینک ها نیاز اساسی محسوب می‌گردد.

اما توصیه ما در رابطه به استفادهٔ عینک های آفتابی بدین معنا نیست که شما از عینک های غیر استانداردی که روی کراچی ها در کنار جاده های شهر به فروش می‌رسند خریداری کنید و آسیب جبران ناپذیری را بر چشمان تان وارد سازید. باید گفت عینک هایی که در شهر و بازار به قیمت خیلی ارزان روی کراچی ها به فروش می‌رسند، به جای اینکه چشمان تان را حفاظت کند ، دید آن را به خطر مواجه می سازد زیرا عينک های آفتابی غيراستاندارد، به علت کيفيت نامناسبی که دارد، باعث ورود ميزان بيشتری از نور خورشيد به داخل چشم ها می شود. عينک های آفتابي غير استاندارد نه تنها قادر به کنترل ورود ، نور خورشيد به داخل چشم نيستند ، بلکه سبب بازتر شدن مردمک چشم و ورود اشعه بيشتری به داخل چشم مي شوند.

 شاید  تا کنون برای تان سوال خلق شده باشد که چگونه می ‌توانید به کیفیت بهتر عینک ها پی ببرید و یا استاندارد و غیر استاندارد بودن آن را چگونه تشخیص دهید برای دانستن این مسأله، راه مناسبی وجود دارد و آن اینکه شما عینک های آفتابی مورد نظر تان را از جا های خریداری کنید که دارای دستگاه های سنجش UV ) اشعه ماوراي بنفش خورشيد) باشد. اشعه UV و ساير اشعه‌های موجود در نور خورشيد به پوست اطراف چشم صدمه می‌زند. ولی پس از بررسی عینک های آفتابی در دستگاه یاد شده استاندارد بودن  یا نبودن آن مشخص می‌شود شما پس از اینکه از میزان کیفیت آن مطمئن شدید می‌توانید از آن استفاده بکنید در غیر آن لازم نیست بخاطر مد و فیشن  و یا بی توجهی در قسمت انتخاب عینک مناسب ،با استفاده از عینک های غیر استاندارد سلامتی چشمان تان را به خطر مواجه سازید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?