اشتباهات بعد از غذا خوردن

بعد از غذا هیچ چیز به اندازه یک چرت خواب لذت ندارد . یک چای داغ در این هوای سرد بعداز این غذای خوشمزه کیف می کند. این جمله ها را بار ها یا خودمان گفته ایم یا از دیگران شنیده ایم، اما انجام این کار ها بعد از غذا، باعث بروز آسیب های جدی  می شود.  تحقیقات امروزی ثابت ساخته که انجام بعضی کار ها بعد از غذا خوردن برای دستگاه گوارش مضر است و این کار ها حتی می توانند سرطان زا باشند. دانستن این موضوع که چرا این کار ها اشتباه هستند و نباید بعد از صرف غذا به آن ها پرداخت، تا حدی باعث می شود از انجام آن ها صرف نظر کنیم.

چای نوشیدن: در مهمانی ها هنوز غذا تمام نشده، برای مهمان ها چای میاریم. چای می تواند محیط معده را اسیدی کند و تاثیر منفی بر مواد معدنی معده بگذارد . بعد از غذا مایعات باید با نیم تا یک ساعت فاصله مصرف شوند.

میوه خوردن: یکی از عادت های بد ما که خیلی معمول است، میوه خوردن بعد از صرف غذا است، ولی این کار غلط است. بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا میوه نخورید، چون معده تان پر می شود و در هضم غذا مشکل ایجاد می کند.

خواب کردن: بطور کلی هضم غذا در حالت نشسته راحت تر انجام می شود. به همین دلیل توصیه می شود حدود 30 تا 45 دقیقه پس از صرف غذا دراز نکشید و نخوابید. این موضوع برای کسانی که رفلاکس اسید معده دارند بسیار ضروری است.

سیگار کشیدن: برخی سیگاری ها به محض این که غذای شان تمام می شود، سیگار را روشن می کنند. سیگار چه بعد از غذا و چه قبل از غذا خطرناک است و خطر مصرف آن بعد از غذا برخلاف تصور عموم مردم بیشتر است. نتایج تحقیقات نشان داده دود سیگار می تواند محیط معده را اسیدی کند و این عامل روی عملکرد معده تاثیر منفی می گذارد و مانع هضم درست غذا می شود.

نوشیدن آب یخ: نوشیدن آب یخ بعد از غذا باعث سرطان معده می شود، ولی این حرف دلیل علمی ندارد و تنها مشکل جدی که با نوشیدن آب یخ بروز می کند، دل درد یا انقباض عضلات روده است. بنابر آن بهتر است تا نیم ساعت بعد از صرف غذا آب سرد ننوشید.

حمام کردن: یکی از باور ها عموم مردم این است که بعد از غدا نباید حمام کرد، زیرا احتمال بی‌هوش شدن و از حال رفتن در حمام بالا است. این حرف تا حدی اساس علمی دارد،اما در مورد همه صدق نمی کند. افراد مسن و کسانی که بیماری های قلبی پیشرفته دارند، بهتر است حداقل تا 30 دقیقه بعد از خوردن غذا سنگین به حمام نروند.

بلند کردن جسم سنگین: افرادی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می کنند، در واقع نوعی فعالیت بدنی انجام داده اند که می تواند به قلب فشار بیاورد. از سوی دیگر، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می شود و ایجاد ریفلاکس می کند. به همین خاطر بهتر است یکی دو ساعت بعد از صرف غذا این کار را انجام دهید. 


نوشته از: الهه مقصودی

 

How
You Feel
In Kabul?