اعتکاف چیست

آیا می دانید اعتکاف چیست؟ از اینکه ما و شما الحمدالله مسلمان هستیم حتما در پیوند به اعتکاف که نوعی از عبادت است معلومات دارید اما اگر می‌خواهید در رابطه به شرایط و زمان و مکان آن آشنایی حاصل کنید، این نوشته را تا پایان بخوانید:

اعتکاف نوعی از عبادت خاص بندگان به درگاه خداوند متعال، سنت پیامبر کرام و عملی مستحب است که طی آن فرد به مدت حداقل ۳ روز در مسجد می‌ماند و روزه می‌گیرد. انجام این عبادت  تحت شرایط خاصی انجام می‌شود.

برای اعتکاف نمودن زمان خاصی وجود ندارد اما در کشور ما این عبادت بیشتردر ماه مبارک رمضان انجام می شود و مکانی که  این عبادت در آن صورت ‌می‌گیرد  باید یک محل بدون سر و صدا و آرام باشد تا بنده بتواند به راحتی با خدایش راز و نیاز کند و به عبادتش به درستی رسیدگی کند از این رو جوانان و انانیکه بیشتر در قبال خانه مسوولیت ندارند بدین معنا که نان آور خانه نیستند و در نبود ایشان مشکلی در میان خانواده ایجاد نمی شود به اصطلاح فارغ البال هستند مدتی را در گوشه یی مسجد خلوت می‌کنند به ویژه، دههٔ اخیر ماه مبارک رمضان را اعتکاف می‌کنند. در این مدت با کسی سر و کار نمی داشته باشند فقط و فقط به عبادت و برپا داشتن نماز و روزه ، اوقاتش را سپری می‌کنند. برخی عقیده برآن دارند که اگر فردی از یک منطقه  اعتکاف نماید ثواب آن برای تمام منطقه می رسد اما در بارهٔ صحت و سقم این نظر اختلاف است.

 باید گفت که شرط اصلی اعتکاف روزه‌ دار بودن است؛ بنابراین کسی که نمی‌تواند روزه بگیرد (مثل مسافر، زن حائض ، فرد بیمار و کسی که عمداً روزه نمی‌گیرد) اعتکافش صحیح نیست. البته لازم نیست که فرد روزه‌اش را مخصوص اعتکاف بگیرد بلکه می‌تواند در طول اعتکاف روزه قضا یا روزه نذری خودش را بجا آورد.از دیگر شرایط اعتکاف خارج نشدن از مسجد مگر برای اموری خاص است. مثلاً رفتن به نماز جمعه، تشییع جنازه، اقامه شهادت، عیادت بیمار، رفع نیاز‌های شخصی و یا رفتن به دستشویی… و غیره.

در اخیر باید گفت اعمالی که اعتکاف را باطل می‌سازد مباشرت جنسی با همسر، استفاده از عطر ، دعوا کردن روی مسایل مادی …  وغیره است. همچنان اعتکاف کردن که جزء عمده آن روزه گرفتن است، در روز هایی که روزه در آن حرام است ممنوع شمرده می‌شود از قبیل روز های عید فطر و قربان.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?