برای محافظت از پوست در هوای آلودهی کابل چی باید کرد؟

قبل از همه باید گفت که کابل شهری، غرق در گرد و خاک است و بدون اراده‌ی شهریان و شاروالی نمی‌توان برای کاستن از آن کاری کرد. برای آلودگی هوا هم می‌توان دلایلی بسیاری همچون ازدحام بیش از حد موترها، فعالیت کارخانه‌های غیر معیاری و دیگر چیزها را بر شمرد. اما مهم‌تر این همه این است که شهروندان کابل ناچار اند در این وضعیت زندگی کنند. این که چگونه بتوان در این گرد و خاک و آلوده‌گی هوا زندگی سالمی داشت، پرسش سختیست که جواب آن را نمی‌توان در یک نوشته‌ی کوتاه داد و نیاز است کارشناسان روی آن بحث کنند. اما حد اقل برای سالم ماندن پوست مان باید چی کنیم؟ چگونه جلد مان را از آلوده گی هوا حفاظت کنیم؟

باید گفت که بهترین راه برای حفاظت جلد در برابر آلوده‌گی هوا، مراعات کردن نظافت است. افراد، پس از اینکه در طول روز، جلد شان در معرض آلوده‌گی هوا قرار می‌گیرد، بهتر است با شوینده‌های مناسب و آب گرم، صورت و دستان شان را شست و شو دهند تا لایه‌های گرد و خاک از روی پوست شان پاک شود. اما نباید فراموش کرد که شست و شوی بیش از حد هم زمینه را برای خشکی پوست فراهم می‌کند. از همین رو باید تعادل را مراعات کرد.

راه دیگری که با آن میتوان از پوست خود حفاظت کرد، مصرف مایعات در طول روز است. چون مایعات به ویژه آب معدنی، جلد را شاداب نگه می‌دارد. چنانچه می‌گویند:  “آب، بهترین کرم طبیعی برای جلد است. به‌شرطی که آب، سالم باشد یعنی آب تصفیه شده باشد.” علاوه بر آن استفاده از میوه‌ها و سبزی‌هایی همچون بادنجان رومی، زردک، مرچ دلمه و سایر سبزی‌های برگ دار که حاوی انتی اکسیدانت ها هستند، پوست ما را در مقابل آلوده‌گی هوا حفاظت می‌کند.

باید گفت که استفاده از ماسک‌های طبیعی و خانگی، هفته‌ی یک الی دو بار برای سالم ماندن جلد مان از آلوده‌گی هوا موثر است. به‌گونه مثال: می‌توانید از ماسک زرد چوبه، عسل و شیر استفاده نمایید. طوریکه از مواد مذکور خمیره‌ی ساخته و مدت بیست دقیقه روی جلد تان بگذارید. همچنان می‌توانید از ترکیب شیر، عسل و روغن زیتون ماسک ساخته و برای براق نمودن جلد تان استفاده نمایید.

به‌همین ترتیب با استفاده ازانواع ماسکها می توانید جلد تان را از معرض آلوده‌گی هوا نجات دهید. در ضمن می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب در طول روز استفاده کنید تا جلد تان سالم باقی بماند و از عوارضی همچون آفتاب سوخته‌گی و پیری زودرس در امان بمانید. فراموش نکنید که به‌طور حتم روزانه حد اقل دو بار صورت تان را با شوینده‌های مناسب پاک و تمیز بشویید.

How
You Feel
In Kabul?