بهترین روش های ترک سگرت

سگرت کشیدن عادت بدی است که اولین و بیشترین آسیب را متوجه صحت و سلامتی شما می کند. علت اصلی اعتیاد به سگرت، نیکوتین می باشد که این ماده اعتیاد آور حتی خطرناک تر از هیرویین و یا کوکایین است. با کشیدن سگرت مغز شما سریعاً به نیکوتین عادت کرده و با گذر زمان احتیاج شما به میزان بیشتری سگرت و نیکوتین را افزایش می دهد. در این حالت مغز برای عادت کردن به نیکوتین و برقراری تعادل، شروع به ترشح مواد شیمیایی می کند و این مواد شیمیایی درون سگرت مغز را وادار به ترشح دوپامین و نوراپی می کند. به این اساس  مغز به نیکوتین وابسته می شود و بدون آن احساس ناخوشایندی می داشته باشد. با یک برنامه درست می توانید این اعتیاد را برای همیشه ترک کنید.

دلیل ترک سگرت: برای این که انگیزه کافی برای ترک سگرت داشته باشید، به یک دلیل قوی نیاز دارید. این دلیل می تواند محافظت از خانواده تان در برابر دود سگرت یا کاهش ابتلا به سرطان ها، بیماری های قلبی و یا حتی برای جوان به نظر رسیدن و احساس جوانی کردن، باشد.

مشخص کردن تاریخ: کار شناسان پیشنهاد می کنند به جای این که خیلی ناگهانی سگرت کشیدن را کنار بگذارید، یک تاریخ برای ترک سگرت مشخص کنید، زیرا به شما وقت کافی برای برنامه ریزی و آماده سازی می دهد. زمانی را در دو هفته انتخاب کنید تا وقت کافی برای آماده شدن داشته باشید بدون این که انگیزه تان را از دست بدهید، همان گونه که برای قبولی در یک امتحان باید از قبل درس بخوانید، برای ترک سگرت نیز باید از قبل آماده گی داشته باشید.

ورزش کنید: میل به سگرت کشیدن محدودیت زمانی دارد و معمولاً به مدت 5 تا 10 دقیقه طول می کشد. بنابر این برای کمتر شدن این میل باید یک چیز جایگزین پیدا کرد. اگر هنگام میل به سگرت روی یک چوکی بنشینید و منتظر باشید که این میل از بین برود، تحمل این مساله برای تان دشوار است. به جای این کار پیشنهاد می شود به قدم زدن بپردازید. بهترین روش برای از یاد بردن سگرت ورزش است. زیرا ورزش باعث کاهش استرس و در نتیجه کاهش میل به سگرت کشیدن می شود.

فعالیت های آرامش بخش انجام دهید: یکی از دلایلی که افراد سگرت می کشند این است که نیکوتین باعث ایجاد آرامش در فرد می شود. به محض این که سگرت را ترک کردید، به راه های جایگزینی برای آرامش خود نیاز خواهید داشت. بهترین جایگزینی این آرامش میتواند معاشرت با دوستان، گوش دادن به موسیقی و رفتن به تفریح، باشد.

شیر بنوشید: شیر اولین غذایی است که برای دوران ترک سگرت برای شما کمک زیاد می کند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که قبل ازکشیدن سگرت یک گیلاس شیر مینوشند دیگر تمایلی به کشیدن آن ندارند.  

میوه و سبزیجات بخورید: به هیچ عنوان هنگام ترک سیگار رژیم نگیرید. تحریم بیش از حد بدن میتواند نتیجه معکوس داشته باشد. در عوض ههه چیز را ساده پیش ببرید و سعی کنید بیشتر از میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتیین های بدون چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این مواد غذایی برای  کل بدن تان مفید است.

از داکتر کمک بگیرید: برخی دارو ها میل به سگرت را کاهش می دهند و از لذت سگرت کشیدن می کاهند. دارو های دیگری نیز وجود دارد که علایم ترک نیکوتین همچون افسردگی و مشکلات تمرکزی را کاهش می دهند. در این خصوص باید با داکتر خود مشورت کنید.


نوشته از: الهه مقصودی:

How
You Feel
In Kabul?