بهترین رژیم غذایی برای خانم‏ها

خانم ‏ها به ‏طور معمول به چندین دلیل رژیم‏های غذایی می‏گیرند. بعضی از آن‏ها به ‏خاطر لاغر شدن، تناسب اندام و زیبایی آن، رژیم های سختی را می‏گیرند. عده‏ای دیگر جهت سلامتی بدن و کاهش کلسترول خون و قند بدن شان رژیم می‏گیرند. اما هستند تعدادی ازخانم‏ها که در مورد رژریم گرفتن، معلومات کافی ندارند و بدون آگاهی از عواقب ناگوار آن، به گرفتن رژیم‏های نادرست می‏پردازند و می‏کوشند که هر چه زودتر، تأثیر رژیم را روی بدن شان حس کنند. به ‏طور مثال، با رژیم‏ های نا مناسب می‏کوشند هفته ‏ی نیم یا یک کیلو وزن، کم کنند. در حالی که این روش، یک روش نامناسب بوده و معیاری نیست. این نوع رژیم‏ها، تاثیر آنی داشته، اما در دراز مدت سبب عوارض جانبی می‏شود. در این‏گونه روش‏ها، آب بدن بیش از حد کم می‏شود که با از دست دادن آب بدن، متابولیسم کاهش می‏یابد و برای شخصی که رژیم می‏گیرد، لاغری مقطعی به‏وجود می‏آید. این گونه لاغری، مدت زیادی طول نمی‏کشد و متاسفانه به زودترین فرصت، دوباره شخصی که رژیم گرفته بود، به چاقی مفرط اندام مبتلا می شود. پس گفتنی ما برای خانم‏های گرامی این است که در انتخاب رژیم روزمره‏ی شان خیلی جدی باشند، چون رژیم نادرست باعث مشکلات قلبی، فشار خون، درد عضلات و سایر عوارض جانبی می‏شود.

داکتران توصیه می‏کنند که اگر فردی برای لاغری رژیم می‏گیرد، باید به‏صورت برنامه‏ریزی شده از همه‏ی غذاها استفاده کند. فرد مورد نظر باید به اندازه‏ی کافی از پروتئین و گوشت سفید، از سبزیجاتی به‏ویژه زردک که کلسیم وآهن بیشتری دارد، به‏خاطر از بین بردن چربی‏ها، استفاده کند. این نوع سیستم غذایی، قند بدن فرد مورد نظر را تحت کنترول می‏گیرد. در صورتی که چنین سیستمی نباشد، بدن در نوسان است. وفتی قند بدن بلند برود، فردی که رژیم افراطی گرفته، مبتلا به مرض شکر می‏شود و وقتی که قند بسیار پایین بیاید، به قلب و مغز انسان‏ها ضرر وارد می‏شود. به‏خصوص برای خانم ها که آنان باید قند بدن شان را با رژیم های مناسب، در حد میانه نگه‏دارند.

داکتر نصیر دهقان، پژوهش‏گر طب، در رابطه به رژیم غذایی می‏گوید: «ارایه‏ی یک رژیم غذایی متناسب برای هر فرد با توجه به جنسیت‏، سن، وزن، استخوان بندی، سابقه‏ی رژیم غذایی و سایر بیماری‏ها، هم‏چون چربی و فشار خون بالا تعیین می‏گردد. ولی به‏صورت کلی به‏خاطر رژیم غذایی، موارد زیر برای خانم های بین سنین ۲۵ تا ۲۹ سال توصیه می‏گردد.»

صبحانه: خانم‏هایی که رژیم می‏گیرند، در صبحانه ی شان یک پارچه‏ نان به اندازه‏ی کف دست، بدون در نظر گرفتن انگشتان همراه با یک گیلاس عدسی (نوعی غذا است که در آن عدس با دسته از سبزی‏های معطر پخته و سپس کوبیده می‏شود. اگر اندک پودر گوشت و روغن در آن اضافه شود، لذیدتر می‏گردد)، چای و یک خرما میل کنند.

در ساعت ده روز: یک گیلاس آب زردک مخلوط شده با شیر بدون شکر بنوشند.

غذای چاشت: از هشت تا ده قاشق غذا خوری، برنج کم روغن، یک توته سینه مرغ با یک ران کامل کوچک آن، یک کاسه ماست کم‌چرب با یک کاسه سالاد بدون سس همراه با یک قاشق مربا خوری روغن زیتون نوش جان کنند.

عصرانه: دو عدد میوه‏ی متوسط مانند شفتالو یا یک برش خربزه با یک عدد بیسکویت میل کنند.

شام: یک تکه نان سبوس‌دار، به اندازه کف دست، بدون در نظر گرفتن انگشتان، نیم گیلاس کشک بادنجان (خوراکی ایرانی که بادنجان سرخ شده را با پیاز و گوشت قیمه می‏پزند) همراه با یک گیلاس دوغ میل کنند.

قبل از خواب: یک گیلاس شیر با یک قاشق چای خوری عسل میل کنند.

این رژیم غذایی را اگر تعقیب کنید، در درازمدت وزن کمتر و بدن سالم‏تری خواهید داشت.

How
You Feel
In Kabul?