بیماران دیابت از کدام میوه های شیرین می‌توانند استفاده کنند

قسمی که می‌دانید افراد مبتلا به بیماری دیابت به دلیل بالا بودن قند وجود شان اجازه ندارند از خوراکی های شیرین استفاده کنند. از اینکه وجود انسان به طور طبیعی نیاز به مصرف شیرینی دارد، گاهی به شدد میل خوردن شیرینی را می‌داشته باشد از این‌رو برای کسانی که دچار بیماری شکر یا دیابت اند و نمی توانند شیرینی استفاده بکنند، میوه هایی را به معرفی می‌گیریم که در ضمن شیرین بودن برای بیماری شکر یا دیابت ضرر ندارد پس با کابل انسایدر همراه باشید:

سیب:

خوشبختانه این میوه روند جذب قند در بدن را كنترل می‌کند. سيب از جمله ميوه ها و منابع غني فيبر است كه به علت داشتن پكتين و داشتن شاخص قندی كمتری نسبت به ساير ميوه ها به عنوان يك ميان وعدهٔ مناسب بويژه در مبتلايان به ديابت به شمار مي رود.

انگور:

انگور از جمله شیرین ترین میوه ها بوده اما جالب است بدانید که قند موجود در انگور  سبب افزايش تدريجي قند خون نمی شود لذا بیماران دیابت می‌توانند به حد اوسط از این میوه استفاده کنند.

زردالو:

زردآلو نیز از میوه‌های تابستانی سرشار از فیبر خوراکی و ویتامین A است که ذخیره کربوهیدرات آن، پایین و خوردن آن برای افراد دیابتی مفید است.

توت سفید:

 شاید بیماران دیابت به دلیل شیرین بودن این میوه هیچگاهی از آن استفاده نکنند اما باید گفت که قند موجود در توت سفيد برای كسانی كه مبتلا به مرض قند هستند ضرر ندارد. به همين علت به آنها توصيه مي‌شود به جای قند، چای را با توت خشك بخورند.اين ميوه آنتی‌اكسيدانی به نام آنتوسيانيد است. آنتی‌اكسيدان موجود در اين ميوه فوايد بسياری برای سلامتی دارد كه يكی از آنها كاهش ميزان كلسترول بد خون و جلوگيری از ابتلا به بيماری‌های قلبی و عروقی است در ضمن مصرف اين ميوه وزن را كاهش می دهد.

انجیر:

این میوه دارای قند طبیعی فراوان است تقریبا در حدود50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می دهد. همچنین منبع خوبی از پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم ، فسفر و ویتامین های C , B , A است. انجیر منبع غنی فیبر غذایی می باشد. از انجیر می توان در رژیم های غذایی خاص مثل رژیم کم چربی ، کم سدیم ، پرفیبر ، کاهش وزن ، دیابتی استفاده کرد.

خرما:

خرما دارای ويتامين‌هايی مانند A، B، C، E و مقاديری املاح معدنی است این میوه به علت داشتن قند زياد که بخش بيشتر آن قند ساده است، در صورت مصرف زياد و با افزايش انرژی مصرفی ممکن است باعث چاقی شما شود. افراد ديابتی و يا کسانی که سابقه ديابت در خانواده آنها وجود دارد، ‌بايد تعادل را در مصرف خرما حفظ کنند.

در اخیر باید گفت که مصرف این میوه ها بدین معنا نیست که دیابتی ها برای تأمین قند وجود شان از این میوه ها بیش از حد استفاده کنند زیرا اگر در مصرف آن حد وسط را مدنظر نگیرید ممکن تأثیر آن روی بیماری دیابت نتیجهٔ برعکس داشته باشد. به یاد داشته باشید از هر میوه یی که استفاده می‌کنید باید روزانه از یک الی سه عدد زیاد نباشد به طور مثال اگر از سیب استفاده می‌کنید، روز یک عدد باشد یا  زردالو روزانه دو یا سه عدد به همین طور در مصرف میوه های دیگر حد میانه را در نظر گیرید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?