بیماری میگرن چیست و راه های درمان آن کدام است

میگرن به نوعی از سردردی شدید گفته می شود که اغلب با تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور همراه است و فرد احساس یك ناخوشی عمومی می‌كند. علایم بیماری میگرن متفاوت‌اند و ممکن است یکی و یا ترکیبی از علایم زیر باشند: حساسیت به نور ، صدا و یا بو، درد شکم یا درد معده، کاهش اشتها، احساس سرما و گرمای شدید، خستگی، سرگیچه و رنگ پریدگی… وغیره می‌باشد. حمله‌های سردرد میگرن به طور معمول صبح‌ها و اغلب آخر هفته شروع می‌شود. هر حمله از چند ساعت تا چند روز به طول می‌انجامد و تعداد حمله‌ها در هر ماه بین ۱ تا ۳ بار تکرار می‌شود. باید گفت که دو سوم مبتلایان به این سردرد زنان می‌باشند، که چه بسا بخاطر کارایی هورمون‌های زنانه گسترش میگرن در آنها بیشتر است. همچنین سردرد میگرن در برخی از خانواده‌ها شایع‌تر می‌باشد و کسانی‌که بستگان درجه نخست و دوم آنها به میگرن دچار هستند، احتمال ابتلا به میگرن در آنها بالاتر است.

 با آنکه دلایل اصلی این بیماری تا کنون به گونهٔ دقیق و به طور کامل معلوم نشده است اما دانشمندان معتقدند  که یکی از دلایل این بیماری عوامل غیرطبیعی ارثی در بخش‌های خاصی از مغز است. بعضی‌از عواملی که می‌تواند محرک شروع بیماری میگرن و حملات میگرنی باشد،عبارتنداز: استرس های عاطفی و بعضی از مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده در مواد غذایی  و بعضی از خوراکیها و نوشیدنی‌های خاص از جمله، پنیرهای مانده و قدیمی، غذاهای شور، نوشیدنی های الکلی … و غیره می‌توانند محرک حدود ۳۰ درصد بیماری‌های میگرنی باشند.

خوشبختانه این بیماری قابل تداوی است و راه های زیادی اعم از طبیعی و غیر طبیعی برای درمان آن وجود دارد:

۱ ـ بادام :  مصرف روزانه  مقدار صد گرم بادام باعث افزایش اندورفین ها می‌شود که سر درد را کاهش می‌دهد.

۲ ـ چای بابونه: این چای به عنوان چای آرام بخش یاد می شود و قرن هاست که برای درمان سر درد ها و میگرن های شدید استفاده می‌شود.

۳ ـ کافئین:  نوشیدن یک گیلاس قهوهٔ تلخ بدون شکر سر درد های میگرنی را تسکین می‌دهد.

۴ ـ ورزش منظم: تمرین منظم ورزشهای هوازی (ایروبیک) می‌تواند فشار بربدن و استرس را کاهش داده و از حملات میگرنی پیش‌گیری کند. این ورزش‌ها شامل پیاده‌روی، شنا و یا دوچرخه سواری می‌شود.

۵ ـ در موارد حملات مكرر میگرن بهتر است از داروهای پیشگیری كننده به همراه داروهای تسكین‌دهنده مانند استامینوفن، آسپیرین، تریپتان‌ها یا مسكن‌های شبه‌افیونی مانند كدئین در صورت بروز حمله  مطابق هدایت داکتر استفاده كنید.


نوشته از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?