بیماری های شایع فصل تابستان و جلوگیری از آن

 بنابر گفتهٔ پزشکان، باکتری‌ها عاشق گرما هستند و فصل تابستان بهترین فرصت را برای رشد آنها فراهم می‌کند. اگر متوجه شده باشید با آغاز فصل گرما یک سلسله بیماری ها در میان مردم شایع می‌گردد که معمول ترین آنها عفونت های دستگاه گوارشی است. در این متن ضمن معرفی بیماری های فصل گرما، راههای جلوگیری آن را نیز  ذکر خواهیم کرد پس با ما همراه باشید:

۱ـ مسمومیت های غذایی: این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های فصل گرما بوده و مشکلات زیادی را در قبال دارد از قبیل اسهالات ، تهوع و استفراغ ، دل دردی وغیره. اینکه چرا این بیماری ها بیشتر در فصل گرما بروز می‌کند، علت آن واضح است چون باکتریا ها در فصل گرما رشد سریع دارند و همینکه  مواد غذا در محل سرد نگهداری نشود یعنی از یک غذا در دو  یا بیشتر از دو وعدهٔ غذایی استفاده گردد زمینهٔ رشد باکتریا ها در آن فراهم شده و با مصرف آن میکروب ها از طریق دهن وارد دستگاه گوارشی شده و مسمویت را به بار می‌آورد.

۲ـ  کم آب شدن بدن: کم آبی بدن از مشکلات دیگری است که در فصل گرما دامن گیر ما می شود زیرا روزانه از اثر هوای گرم به طور متوسط یک لیتر آب  بدن مان را از طریق تعریق و تنفس از دست می‌دهیم. درحالیکه این میزان برای فصل زمستان نیم لیتر تخمین زده شده است. این کم آب شدن بدن باعث خشکی و چین و چروک شدن پوست، بوجود آمدن تب‌خال و خشکی دهان و در نهایت باعث ضعف انسان می شود.

۳ ـ سرما خوردگی: اگرچه این بیماری را مختص به فصل زمستان می‌دانند چون عامل آن هوای سرد است ولی این بیماری در فصل تابستان نیز اتفاق می‌افتد زیرا استفاده از کولر های آبی و گازی قرار گرفتن در محیط سرد داخل اتاق و  بعد با خارج شدن از خانه و قرار گرفتن در هوای گرم بیرون، تغییراتی را در آب و هوا ایجاد شده سبب بروز سرماخوردگی می‌شود و جالب است که  تحمل این بیماری در این فصل نسبت به فصل زمستان دشوارتر است چون در زمستان با نوشیدن دمنوش های گرم، حمام گرم و استفاده از سوپ های گرم می‌شود به زودی این بیماری را درمان کرد اما در هوای گرم تابستان دشوار است که از نوشیدنی ها گرم و حمام گرم… استفاده گردد.

۴- تب: عامل اصلی تب بالا رفتن درجه حرارت بدن است و علل بالا رفتن درجه حرارت بدن را بیماری های عفونی و ویروسی شکل می دهد. واضح تر بگویم همینکه میکروب های ناشی از بیماری های این فصل چون تهوع ، اسهال ، سرماخوردگی داخل وجود انسان شود، درجه حرارت بدن بالا رفته و منجر به تب شدید می‌گردد.

۵ ـ آفتاب زدگی: از شایع ترین بیماری های دیگر این فصل آفتاب زدگی است که از قرار گرفتن مکرر در زیر نور خورشید ناشی می‌گردد علاوه برآنکه انسان را دچار ضعف می‌کند در تغییر رنگ پوست انسان به بوجود آوردن جوش های صورت نیز نقش دارد.

راههای جلوگیری:

۱ ـ  مواد غذایی را در محیط سرد نگهداری کنید و از هر غذا فقط برای یک وعدهٔ غذایی استفاده کنید نه بیشتر از آن.

۲ ـ  راههایی که زمینهٔ رشد باکتریا ها را فراهم می‌سازد را از میان بردارید فرض مثال با گرفتن جالی بر کلکین ها از بین بردن آب های ایستاده و ستره نگهداشتن محیط.

۳ ـ  اگر برای سرد نگهداشتن خانه از سرد کنند های چون کولر ، پکه و غیره استفاده می‌کنید طوری نباشد که هوای داخل خانه با بیرون آن بیش از حد متفاوت بوده و شما را دچار سرماخوردگی کند.

۴ ـ بکوشید بیش از حد در معرض آفتاب قرار نگیرد هرگاه که زیر نور آفتاب قرار گرفتید حتما از کرم های ضد آفتاب روی جلد تان استفاه کنید در ضمن روزانه  یک بر پنج لیتر آب مصرف کنید تا وجود تان کم آب نگردد. با این  راه ها می توانید از بیماری های فصل تابستان در امان بمانید.


نوشته از: مطواع کبیر

 

How
You Feel
In Kabul?