تأثیرات شگفت‌انگیز تلاوت قرآن، روی سلامتی انسان:

قرآن معجزهٔ جاوید پیامبر اسلام و آخرین و کامل‌ ترین کتاب آسمانی ست. تلاوت کلام الهی در واقع شفا بخش روح و روان آدمی ست. کتابی که در حرف حرف آن اسرار الهی نهفته است و اندیشمندان جهان تا هنوز به کشف بسیاری از اسرار آن دست نیافته اند. دوستان، صادقانه  باید اعتراف کنم که عقل نهایت کوچکم قد نمی دهد تا کلام الهی را مورد بحث و بررسی قرار دهم اما در این نوشتهٔ مختصر، کوشیده ام تا جایی فواید تلاوت قرآن را که بر اساس تحقیقات اندیشمندان به اثبات رسیده است خدمت شما خوانند‌گان عزیز بیان نمایم.

وقتی فهم معانی قرآن برای ما قابل حل و هضم نمی باشد، فکر می کنیم که طرف توجه خدا قرار نمی گیرم اما باید گفت که اگر ما معانی قرآن را ندانسته تنها روخوانی آن را به گونهٔ درست آن انجام بدهیم ، بدون پاداش نخواهد بود و در ضمن تأثیرات  شگرفی را روی سلامتی ما بر جا می گذارد.

تلاوت قرآن تقویت کنندهٔ حافظه است:

تحقيقات دانشمندان حاكي از آن است كه شنيدن صداي قرآن و قرائت آن با ترتيل و صوت باعث مي شود كه مغز فركانس هاي ويژه یی توليد كند كه اين فركانس ها به تقويت قواي ذهني انسان كمك مي كند. همچنان پژوهش های دانشمندان نشان می دهد که تلاوت و گوش دادن به قرآن حافظه را تقویت می کند این تحقیقات نشان می دهد که گوش دادن به تلاوت قرآن برخلاف صوت های دیگر باعث رنجش روحی نمی شود. برعکس برای تقویت حافظه و جلوگیری از یاد فراموشی خیلی ها مفید است. براساس تحقيقات مذكور هنگام شنيدن قرآن ميزان تخريب سلول هاي خاكستري مغز به شدت كاهش مي يابد و اين مساله باعث تمركز بيش تر و تقويت حافظه مي شود.

کاهش بیماری های روانی:

در یک تحقیق علمی در امریکا، ثابت گردید که تلاوت قرآن اثری شگرف بر حالت مزاجی فرد دارد و نقش عمده یی در کاهش مشکلات و بیماریهای روانی ایفا میکند. یکی از روانپزشکان دانشگاه ایالات متحده آمریکا بر اساس تحقیقی که روی غیرعرب زبانان آمریکایی انجام داد بدین نتیجه رسید که تلاوت آیات قرآنکریم باعث سلامتی آنان گردیده است با اتصال تجهیزات پزشکی بر روی جمجمه این افراد که بعضا از بیماری‌های روانی در رنج بودند، پس از گذشت مدتی از تلاوت قرآن، دستگاه‌های روان‌ سنجی که به مغز آنها متصل بود نشان از کاهش فشارهای روانی بر روی این افراد داشت. این روان درمانی بی نظری بود که از بسیاری  درمان های دیگر روانی پیشی گرفته است.

باعث کاهش استرس می گردد:

دریک تحقیق علمی که بر روی اثرات خواندن قرآن بر روح و روان انسان از سوی یکی از دانشگاه‌های امریکا به انجام رسید، ثابت شد که تلاوت قرآن کریم می تواند بر کاهش استرس و اضطراب تاثیر داشته باشد.

 درمان و پاکی قلب:

 در این جا مراد از درمان قلب، پاکی آن از کینه توزی ها است. به یقین که جا گرفتن کینه در قلب ها، انسان را دچار درگیری ها و چالش های درونی می سازد. ولی قلبی که بدور از کینه و نفرت باشد مطمئنا برای خود و دیگران مفید واقع می گردد از اینرو تلاوت قرآن ، قلب ها را سکون می بخشد و باعث آرامش روح و روان انسان می شود. چنانچه خداوند متعال می فرماید:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ* قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ) يونس: 57-58) اي مردم! اندرزي از سوي پروردگارتان براي شما آمده است؛ و درماني براي آنچه در سينه‌هاست؛ (درماني براي دلهاي شما) و هدايت و رحمتي است براي مؤمنان!

با قرآن خواندن دامنهٔ فساد و جنایات برچیده می شود:

قرآن کلام پاک است و خوانندگان خود را از نجاست ها باز می دارد یعنی آنانی که همواره کلام الهی را بر زبان می رانند هرگز دست به جنایات و فساد کاری نمی زنند. قرآن در واقع بازدارندهٔ آدمی از تمام پدیده های زشت است.


نوشتها از: مطواع کبیر

How
You Feel
In Kabul?